Top hledané
Výsledky (0)
V luxusní Ville Pellé jsme se setkali s nekonvenční umělkyní Vendulou Chalánkovou. Ironie, humor, nadsázka jsou ji vlastní. Jaké bylo osobní setkání s ní?

Vendula Chalánková jako naprosto nezávislá umělkyně

Mgr. Jana Höger
25. dubna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vendula Chalánková

Vendula Chalánková dokáže rozvířit stojaté vody

Její výjimečná schopnost propojit tvorbu s nadsázkou a přitom velmi trefně glosovat každodenní realitu, je obdivuhodná. Využívá zdánlivě naivizující pohled na svět, originální myšlenku a vizuální zkratku vyvolávající spontánně úsměv, nicméně v další rovině obsahuje i komentáře na úkor konzumní doby, národní povahy a trapných životních situací.

„Život je drama, ale absurdní“ říká umělkyně Vendula Chalánková

Luxusní a neotřelá výstava s názvem AU

Co se vám jako první vybaví při slyšení slova AU? Může jít o chemickou značku zlata, či výkřik bolesti nebo dokonce o starou pražskou espézetku. Nikdy však nejde jen o jednu věc. Výstava odkazuje na její mnohovrstevnatou práci.

V luxusní Ville Pellé byla v březnu a dubnu k vidění mnohá díla Venduly Chalánkové, velká instalace Solárních panelů i jednoduché komiksy vystříhané z barevných papírů, které se vztahují k životu autorky, vztahům obecně a i k stavu společnosti. Zajímavostí byla na výstavě i rekonstrukce už jednou ukradeného kultovního objektu s názvem Ježíškův hattrick. Jde v podstatě o sportovní betlém, kde jsou postavičky jako Tři králové, Josef a Marie postavené na hracím poli stolního fotbalu.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

„Vendulka je solitér, ona nepodléhá nějaké stádní profilaci, není trendová, naopak, dá se říct, že určitý trend vytváří.“

Řekl o ní kurátor samotné výstavy Radek Wohlmuth.

S papírem se přátelí

Vendula Chalánková je známá díky svému luxusnímu počinu pro děti. Pro ně navrhla a vytvořila animované série Zpívejte s námi pro Českou televizi. Ručně vystřihované ilustrace dodaly tomuto televiznímu pořadu jedinečnou luxusní atmosféru. Za vším stojí však velká dřina, hodiny a hodiny usilovné práce nejen stříhání papíru.

Zeptala jsem se Vendulky:

Jaké je vaše nejoblíbenější dílo, které jste prezentovala na výstavě?

Za mě je nejmilejší dílo to nejnovější. Tedy speciálně pro výstavu to bylo 27 nových věcí - 10 nových komiksů, série Akustické panely a Šanony.

Odkud čerpáte inspiraci?

Ze života.

Ztotožňuje se s označením nekonvenční umělkyně?

Jo, jo. Ovšem minulý týden jsem se byla ostříhat u mojí kamarádky kadeřnice a řekla jsem jí, že to chci jako obvykle a ona mi odvětila, že jsem tedy konzervativní.

Jaká vyrobená postavička, které se váže k vyšívaným pohádkám, je vám nejbližší? A proč to tak je?

Nejmilejší bude Červená karkulka, tím, že byla první.

Bez čeho nedokážete být?

Jsem ráda, že dokážu být. Odpovědí může být Erichem Frommem nastolená otázka: Být nebo mít?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze