Top hledané
Výsledky (0)
Podívejte se na tři tisíce barevných rostlin

Pražský hrad ale rozkvétá! Květinová podívaná čítá tři tisíce rostlin! Na zhlédnutí máte týden

Karolína Lišková
29. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

V pátek se citelně ochladilo, dokonce padal déšť se sněhem. Člověk by si řekl, že jaro si na jaro ještě chvíli počká. Ale jakmile vstoupíte na Pražský hrad, ocitnete se v jiném světě. Rozkvetlém. Zahradníci se zde postarali o nádhernou květinovou podívanou.

 

Tulipány, narcisy, řebčíky, modřence, hyacinty nebo amarylis. Již osmý ročník výstavy Předjaří láká návštěvníky desítkami druhů a tisíců květin na Pražský hrad. Tématem letošního ročníku je kromě květin obraz Olympijští bohové renesančního a barokního malíře Petra Pavla Rubence.

„Letos jsme se snažili přiblížit nejen krásu květin, ale také dílo renesančního a barokního malíře Petra Pavla Rubence. Obraz Olympijských bohů je v kompozici ještě manýristický, ale v patosu už vrcholně barokní,“

řekl autor výstavy Jaroslav Sojka s tím, že výstava přiblíží mistrovské dílo ze sbírek Pražského hradu, které patří mezi nejhodnotnější obrazy u nás.

Prodej vily 6+1, Praha 4 Braník – 479m2
Prodej vily 6+1, Praha 4 Braník – 479m2, Praha 4
Otevřít v galerii (1)
Zdroj: LP-life.cz

Obraz byl namalován pětadvacetiletým Petrem Pavlem Rubensem v italské Mantově na přelomu let 1601 až 1602. Obraz je jedním z raných mistrovských pláten vlámského malíře. Zrcadlí jeho poučení starší i soudobou italskou malbou. Rubens poznal umění v Římě, Benátkách, Mantově, Florencií i Janově. Složitá, v podstatě ještě manýristická kompozice námětově čerpá z Vergiliovy poezie.

Armáda pracovníků

Na Pražském hradě pracuje dohromady dvaadvacet zahradníků. Ti všichni pracovali na této výstavě. Podle Sojky návštěvníky nejvíce zaujmou přirychlené rostliny jako jsou tulipány a narcisy. Výstava ale nabízí také amarevis, čili hvězdníky, mnoha lidem se líbí také řemenatky, které se nazývají klívie. Dohromady na jednom místě najdete na tři tisíce rostlin.

Výstava Předjaří se koná v Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu od pátku 28. února do neděle 8. března. Jenom pozor, podle Sojky, když vysvitne slunce, budou květiny rychleji odkvétat.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze