Top hledané
Výsledky (0)
Vláda v pátek odpoledne odsouhlasila nový konsolidační balíček, který má přispět státu znovu nasbírat peníze do státního rozpočtu. Podle ekonomů je to nezbytný krok, aby se naše země oddlužila.

Vláda odsouhlasila nový konsolidační balíček: čeká nás zvýšená daň z nemovitostí a menší úlevy v práci

Michaela Hanelová
17. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Petr Fiala

Poslanecká sněmovna odsouhlasila balíček nových úsporných opatření. Ve srovnání s původním návrhem vláda změnila některé položky, včetně výnosu z daně z nemovitých věcí pro obce a benefity pro zaměstnance. Tento finanční balíček má do rozpočtu přinést letos úspory v hodnotě 94 miliard korun a za dva roky celkem 148 miliard korun.

Poslanecká sněmovna po dlouhém debatování dala zelenou novému konsolidačnímu balíčku. Ze 190 přítomných poslanců jej podpořilo 108 zástupců koaličních stran. Balíček přináší řadu změn, například ve zdaňování nebo v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Klíčové změny zahrnují například i nové sazby daně, nebo jiné zaměstnanecké benefity.

„Od roku 2019 do konce prvního kvartálu letošního roku zvýšila Česká republika své zadlužení o 14,5procentního bodu, z toho první dva roky o dvanáct. Jenom jedna země za tu dobu zvýšila své zadlužení rychleji než ČR, a to Francie. Je nejvyšší čas přeřadit na nižší rychlost, ubrat plyn a začít brzdit, abychom nemuseli za několik let těsně před nárazem do dluhové zdi zatahovat za ruční brzdu,“ 

říká ministr financí Zbyněk Stanjura pro web Novinky.cz. Stanjura také tímto tvrzením odůvodnil, proč se vláda nakonec rozhodla celý konsolidační balíček předělat. Konsolidační balíček by měl v příštím roce snížit rozpočtový schodek o 97,7 miliard korun. Do roku 2025 má ušetřit celkem 150 miliard korun. Alespoň takový je prozatímní plán vlády, která pevně doufá, že se peníze podaří do státního rozpočtu co nejdříve vrátit, aniž by se stát musel i nadále zadlužovat.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Promarněná situace

Naopak podle ekonoma Lukáše Kovandy je celý konsolidační balíček pouhá promarněná situace. Podle něho se vláda i nadále měla zabývat různými zaměstnaneckými benefity a odebírat takové, které jsou nepotřebné. Kovanda například nechápe logiku multisport karet, které dostávají někteří zaměstnanci na svém pracovišti. Tato daňová výjimka by prý měla být zrušena, což by ekonomice trvale prospělo. 

„Proč mají mít někteří zaměstnanci zvýhodněný přístup ke sportovním aktivitám a jiní ne? Přece každý, kdo vydělává v zaměstnání, má logicky zdroje na to, aby si sportování zaplatil sám, bez jakéhokoli daňového zvýhodnění,“

tvrdí Kovanda pro portál Lidovky.cz. A co nás tedy přesně čeká? Změny budou patrné i v rámci DPH. Dojde k zavedení dvou sazeb na 12 % a 21 %. Potraviny se začnou danit nižší sazbou, naopak některé služby, jako je kadeřnictví nebo točené pivo, budou spadat do nižší třídy. Tištěné noviny a časopisy budou zahrnuty do 12% sazby DPH. Naopak menstruační potřeby, palivové dřevo a další vybrané položky budou zdaněny sazbou 21 %.

Změny se týkají i daně z příjmu. Firemní sazba daně se zvýší z 19 % na 21 %. Největší změna se týká lidí, kteří vlastní svou nemovitost. Daň z nemovitosti se totiž zvýší o 1,8násobek. Celý výnos půjde obcím, stát si v tomto případě neponechá žádný podíl. U zemědělských pozemků mohou obce uplatnit koeficient 0,5, čímž se daňové zvýšení eliminuje. Další výrazná změna se bude týkat i hazardních her. Dojde k novému rozdělení výnosů daně z pozemního hazardu. Stát získá 100 % výnosů z online hazardu a dojde i ke zvýšení minimální daně za herní automat na 13 400 Kč.

Opatření se dotknou především podnikatelů

Úsporná opatření ve svém rozpočtu pocítí především podnikatelé. Těm totiž stát připravil hned několik nepříjemností. V první řadě se jim sníží národní dotace, ale na druhé straně se jim zvýší daně. Podraží se také dálniční známky a cena pohonných hmot. Nově se zruší i další daňové výjimky. Ačkoliv vláda původně plánovala jiná daňová zvýhodnění do výše poloviny průměrné mzdy, nakonec se rozhodli jinak. Zachování zaměstnaneckých benefitů požadovali zaměstnavatelé i odbory.

A co se tedy sníží? Sleva na dani na manželku/manžela – nově se omezí na manžela/manželku pečující o dítě do tří let věku. Limit pro osvobození příjmů z tombol a hazardních her – z nynějšího milionu korun na 500 tisíc. Daňová uznatelnost při nákupu osobních automobilů pro podnikatelské účely za první dva miliony korun z ceny vozu – hlavním důvodem je, že si podnikatelé takto pořizují luxusní vozy především pro soukromé účely. Například v roce 2020 bylo 96 ze 101 nově registrovaných Ferrari v České republice registrováno na firmu.

Co se definitivně zruší?

Vláda v pátek rozhodla, že se definitivně zruší sleva na dani na studenta. Dále se zruší školkovné a osvobození nadlimitních stravenek. Vláda dále rozhodla o zrušení odpočtu za členské příspěvky odborům a zvláštního daňového režimu pro plat prezidenta republiky. Zruší se i daňová uznatelnost tichého vína jako daru do 500 korun na reprezentaci a odpočet úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. 

Zdroje: Novinky.cz, E15, deník, seznamzprávy.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze