Top hledané
Výsledky (0)
Přehled nových proticovidových opatření. Co všechno se změní od pondělí?

Vláda přitvrzuje v opatřeních: Omezení pohybu, uzavření školek i některých obchodů a povinné testování ve firmách

Šárka Peková
26. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Jan Blatný a Andrej Babiš

Situace je dramatická

Česká republika má největší nárůst nově nakažených v přepočtu na milion obyvatel na světě. Epidemiologická situace se v posledních dnech opět zhoršuje, například za úterý přibylo 15 672 nových případů koronaviru, což je o 3000 více, než kolik bylo minulý týden, a současně nejvíce od 6. ledna. Za středu přibylo 13 657 potvrzených případů nákazy koronavirem. Plné jsou nemocnice, rekordní počet pacientů je také na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice nestíhají poskytovat veškerou péči a potýkají se i s nedostatkem personálu. 

Vláda se tedy rozhodla zpřísnit opatření a prodloužit nouzový stav, jinak podle slov premiéra Andreje Babiše bude čelit Česká republika obrovským problémům ve zdravotnictví.

„Vím, že veřejnost je velice skeptická, situace je těžká pro nás všechny. Ale přeci jen bych chtěl apelovat, abychom zkusili ještě vydržet. Jsme v situaci, kdy máme dramatický nárůst v nemocnicích, více než 7000 hospitalizovaných a 1400 pacientů na JIP,”

uvedl premiér Babiš na čtvrteční večerní tiskové konferenci.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Co bude platit od pondělí 1. března?

Vláda se během dnešního jednání dohodla na těchto bodech:

Prodloužení nouzového stavu do 28. března

Nouzový stav se prodlužuje do 28. března. Původně měl nouzový stav platit do soboty 27. února, ten dnes Sněmovna odmítla prodloužit, a tak nový nouzový stav vyhlásila vláda. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října.

Omezení pohybu a kontaktu mezi lidmi

Od pondělí po dobu 3 týdnů bude zakázáno opustit území svého okresu. Výjimku bude tvořit cesta do práce, péče o blízkou osobu či cesta na úřad a za lékařem. Bude vyžadováno zdůvodnění cesty mimo okres – potvrzení zaměstnavatele, potvrzení o zakázce apod. u OSVČ či čestné prohlášení. Formulář bude zveřejněn na internetu. Pobyt za účelem sportu a rekreace bude možný jen na území vaší obce, stejně tak budou omezené i nákupy. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Mimo jiné by se při pobytu venku neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.

„Tři týdny potřebujeme, aby lidé byli doma a chodili jen do práce. Musíme absolutně minimalizovat kontakty a zkusit společně zbrzdit pandemii, která se šíří velice rychle,“ 

řekl po čtvrtečním nočním jednání vlády premiér Babiš.

Uzavření některých obchodů

Od pondělí dojde k uzavření některých obchodů jako jsou papírnictví, prodejny s dětským textilem a obuví nebo obchody se zbraněmi a střelivem.Výjimkou jsou potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci i nadále fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů.

„Museli jsme udělat další omezení pro maloobchod a služby. Zredukovali jsme výjimky zhruba o polovinu,”

uvedl ministr Havlíček.

Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou také taxi služby a odtahovky.

Uzavření školek i škol

Uzavřou se mateřské školky, školy a dětské skupiny. Výjimkou jsou ty skupiny,  které fungují při zdravotnických zařízeních, kam mohou dávat své děti lékařky, lékaři či zdravotní sestry a další nemocniční personál. Plánovaný návrat studentů do škol se odkládá na neurčito.

„Nová mutace se velice rychle šíří i mezi dětmi, včetně malých dětí,“

uvedl po včerejším jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

Otevřít v galerii (1)
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan BlatnýZdroj: Profimedia.cz

Lidé, kteří zůstanou s dětmi doma, budou mít nárok na ošetřovné. Mateřské školy fungují bez omezení po celou dobu nouzového stavu, základní školy navštěvují jen žáci prvních a druhých tříd. Fungují také speciální školy pro handicapované. Uzavření školek a prvních a druhých tříd se dotkne zhruba 600 000 dětí.

Zavedení plošného testování ve firmách

Česká republika spustí od 1. března plošné testování ve firmách. Proplaceny budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný. Testy bude možné provádět bez asistence zdravotníka. Zaměstnavatelé budou mít povinnost všechny pozitivně testované pracovníky hlásit hygienickým stanicím. Odhaduje, že by se testování mohlo týkat asi 1,88 milionu lidí, měsíčně by tak mohlo být provedeno asi 7,5 milionu testů.

Prodloužení karantény z 10 na 14 dnů

Česko se vrací zpět ke 14 dnům karantény, a to s ohledem na nové mutace, zejména britskou a nově i jihoafrickou, která byla v České republice dnes potvrzena. Podle Blatného mají nové mutace jiný průběh nákazy a lidé mohou být déle infekční, proto se karanténa bude prodlužovat. 

 

Co platí ode dneška?

Ministerstvo zdravotnictví z důvodu hrozby zavlečení agresivnějších mutací koronaviru (brazilské a jihoafrické) českým občanům a dalším osobám s bydlištěm na území České republiky od dnešního dne do 11. dubna až na neodkladné výjimky zakázalo vstup do zemí s extrémním rizikem výskytu těchto mutací. Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrickou republiku, Keňu, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Co platí od včerejška?

Vláda už v pondělí přistoupila ke zpřísnění opatření. Od včerejšího dne jsou povinné respirátory nebo dvě chirurgické roušky na místech, kde se koncentruje větší počet lidí, jako jsou například obchody, MHD nebo nemocnice. Na ostatních místech bude od března povinná chirurgická rouška, doma vyrobené roušky již stačit nebudou.

„Od 1. března bude v zastavěném území obce povinně všude minimálně chirurgická rouška. Ať půjdete kamkoli, bez ohledu, jak budete od jiných lidí daleko,”

řekl po pátečním jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Výjimka platí jen v případě, že je člověk sám v přírodě. Od 1. března je také povinností zaměstnavatelů vybavit zaměstnance ochranou dýchacích cest.

Vláda také požádá Polsko a Německo o pomoc. Česku se snaží pomoci například Francie, která poskytne 100 000 dávek vakcíny. V týdnu také Česku pomohl Izrael, když daroval 5 000 dávek vakcíny, které poputují do Ústřední vojenské nemocnice, kde jimi bude postupně naočkováno až 2500 příslušníků armády, kteří budou vypomáhat u proticovidových lůžek. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze