Top hledané
Výsledky (0)
Nouzový stav byl v Česku vyhlášen s okamžitou platností. Co všechno se změní?

Po třech dnech vše jinak: Vláda vyhlásila od dnešní půlnoci nouzový stav. Do Vánoc do Česka dorazí i vakcína pro děti 5 až 11 let

Kristina Vacková
25. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Premiér v demisi Andrej Babiš

Na mimořádné tiskové konferenci česká vláda vyhlásí proti všem tvrzením nouzový stav, který bude platit od dnešní půlnoci. Právě to potvrdila média, ale na oficiální prohlášení se teprve čeká. Česká republika je na světovém smutném čele zemí nejvíce postižených koronavirovou pandemií. Situaci se vláda rozhodla dnes vyřešit okamžitým nouzovým stavem, který omezí některé akce. Plošný lockdown se zatím neočekává.

Situace v České republice se mění každým dnem. Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, takže můžeme očekávat jmenování nové vlády. Byla schválena vakcína na očkování dětí ve věku 5 až 11 let, která jistě najde mnoho odpůrců, a k tomu byl, přes všechna ujištění, že se tak nestane, vyhlášen s nouzový stav, který bude platit od dnešní půlnoci na 30 dní.

Co od zítřka platí

- restaurace, bary, diskotéky zavřou ve 22:00

- zákaz adventních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů

- zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

- zákaz konzumace jídla v nákupních střediscích, i v tzv. food courtech

- zákaz veřejných akcí nad 100 lidí

- na sportu / kultuře maximálně 1000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví připravilo na další dnešní mimořádnou konferenci návrh nových opatření, o nichž se domnívá, že by měla zastavit prudký nárůst nemocných. V pátek, kdy vláda zasedala naposledy, se nouzový stav nakonec vůbec neprojednával. Proti jeho vyhlášení je celá řada politiků, včetně nově nastupující vlády.

Otevřít v galerii (3)
Covid-19.
Covid-19.Zdroj: Freepik

Účelem je omezení kontaktu

Možná opatření byla dnes projednávána i Radou vlády pro zdravotní rizika, která je stálým poradním orgánem vlády a vznikla kvůli epidemii covidu-19. Nouzový stav bude platit od půlnoci. A v jednání jsou tato opatření: omezení provozu restaurací a barů, jež budou muset zavřít ve 22 hodin, a velkých hromadných akcí, zatím nad 1000 lidí, veřejných akcí nad 100 lidí. Budou zrušeny i pár dní otevřené vánoční trhy a uzavřeny kluby a diskotéky. Večerní provoz restaurací bude také omezen. Byl rovněž schválen i zákaz konzumace alkoholu a jídla na veřejnosti. Včera se hovořilo dokonce o zavedení povinného očkování pro některé profesní skupiny nebo seniory.

Na připravovaná zpřísnění připravil premiér v demisi Andrej Babiš veřejnost již včera, to však tvrdil, že půjde o omezení kontaktů, nikoli o úplnou uzávěru země.

"Očkování je jediné řešení pandemie Covid-19. Nejedná se o testovací vakcínu, proto vyzvýváme k očkování,"

uvedl Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Nouzový stav přitom vyhlašuje vláda, která následně informuje Sněmovnu, jež může nouzový stav zrušit. Kabinet může vyhlásit nouzový stav na třicet dní, se souhlasem poslanců i na delší čas. Nouzový stav žádná nařízení nedefinuje, ovšem mění legislativní rámec, v němž má vláda možnost nařízení vydávat. Za nouzového stavu se země řídí krizovým zákonem. Zodpovědnost je kromě vlády také na Ústředním krizovém štábu a Ministerstvu vnitra. Za využití krizového zákona může vláda omezit lidem shromažďovací právo nebo vlastnické a užívací právo k majetku. Podobně může omezit svobodu pohybu a podnikání.

Nejhorší na světě

Počty nakažených každý den dosahují nových smutných rekordů a hrozí kolaps zdravotního systému. Do Prahy jsou vrtulníky i po zemi převáženi pacienti v těžkém stavu z brněnských nemocni, které nestíhají a jsou přeplněné. V úterý testy odhalily 25 864 nových případů onemocnění, což je zatím vůbec nejvyšší číslo od začátku pandemie. Včera to bylo 18 004 lidí. Situace je navíc v jednotlivých krajích stále odlišná – nejhůře je na tom Zlínský a Olomoucký kraji. V nemocnicích bylo k včerejšímu datu 5 886 pacientů s koronavirem a v posledním týdnu zemřelo na nákazu nejméně 667 lidí.

Otevřít v galerii (3)
Lékař s ochrannými pomůckami s vakcínou na Covid-19.
Lékař s ochrannými pomůckami s vakcínou na Covid-19.Zdroj: Freepik

EMA schválila vakcínu pro děti 5 až 11 let

O tom, že je situace vážná, svědčí i to, že dnes byla schválena vakcína Pfizer pro děti od 5 do 11 let.  Evropská léková agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes dala doporučení pro aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer/BioNTech.

Otevřít v galerii (3)
Adam Babiš a Adam Vojtěch, vláda v demisi
Adam Babiš a Adam Vojtěch, vláda v demisiZdroj: HORSINKA / MAFRA / Profimedia

Lékový úřad standardně posuzoval bezpečnost a účinnost očkovací látky pro tuto věkovou skupinu dva měsíce. Než bude vakcina dostupná, musí rozhodnutí EMA přijmout Evropská komise. V současné době jsou vakcínou Pfizer/BioNTech nyní v zemích Evropské unie očkováni lidé od 12 let. Do Česka by mělo prvních 300 000 dávek vakcíny dorazit již v týdnu od 20. prosince, jak uvedli zástupci projektu Chytrá karanténa. Očkování by se u nás mohlo týkat asi 390 000 dětí v odpovídajícím věku. Jednotlivé státy si vakcínu samostatně neposuzují, určující je doporučení EMA, kde mají všechny země i své zástupce.

Zdroje: tisková konference vlády, seznamzprávy.cz, novinky.cz, čt24

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze