Top hledané
Výsledky (0)
Dubaj se stala zahraničním přístavem pro Rusy opouštějící zemi.

Vlastní nemovitost v Dubaji: zemi zaplavují Rusové, ceny šroubují do nebes

Radim Červenka
01. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Mrakodrapy v Dubaji.

V globalizovaném světě má válka na Ukrajině řadu dopadů v lokalitách a segmentech, kde bychom to na první pohled nečekali. Jedním z nich je trh s nemovitostmi v Dubaji. Z Ruska migrují nejen lidé, ale i peníze, což se odrazilo na problematickém trhu s nemovitostmi v Dubaji.

Země je velmi populární turistickou destinací i pro Čechy, zejména díky společnosti Emirates, která do země provozuje přímý let z Prahy od roku 2010. Jedná se mimochodem o jediný let, na němž je možné cestovat největším Airbusem 1380.

Vedra emirátů lákají ruskou migraci

Emiráty jsou častým cílem současné ruské migrační vlny. Spustila ji válka na Ukrajině a podle některých odhadů se jedná o největší migrační vlnu z Ruska ve 20. století. V roce 2022 pravděpodobně opustilo Rusko kolem tři čtvrtě miliónu lidí, nutno však dodat, že přesné údaje o situaci v Rusku nejsou delší dobu k dispozici. Ačkoliv řada migrantů není komfortní s Putinovým režimem, nebo je jím dokonce existenčně ohrožena, jako např. nezávislí novináři, zásadní motivací pro mnohé je ekonomická situace.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Řadu pracovníků zejména v IT sektoru zaměstnávaly zahraniční firmy ze Západu, které se pod vlivem sankci začaly z Ruska stahovat. Podobný příběh přinesl nedávno i francouzský list Le Monde. Zaměstnanec moskevské pobočky americké firmy po zrušení filiálky neváhal a zamířil do za prací do Dubaje.

"Byl jsem v Evropě minulé léto a viděl jsem ukrajinské vlajky všude. Není lehké žít na Západě když jste Rus. Ale tady v SAE (Spojených arabských emirátech), být Ukrajinec nebo Rus není ani privilegium ani hendikep. A krom toho, je tady mnoho profesních příležitostí,"

uvedl pro Le Monde Andrej, který si nepřál publikovat, svou pravou totožnost.

Konec přehřáté nabídky

Právě migrační vlna z Ruska směřující do emirátu zásadně ovlivnila místní trh s nemovitostmi, který se dlouhodobě potýkal s problémy přehřáté nabídky. Státní subvence živené penězi z ropy umožnily postavit v pouštní zemi megalomanské projekty od nejvyšších mrakodrapů světa, po tzv. Palmový ostrov, který měl poskytnout luxusní rezidenční bydlení na umělém ostrově ve tvaru palmy. 

Projekt však nebyl dobře postaven a začal se potápět, čímž potencionální kupující odradil. Jedná se jen o jeden z příkladů prázdných nemovitostí v Dubaji, které tlačily ceny dolů. V zemi, kde odhadem žije 80 % cizinců zaměstnaných v nejrůznějších firmách využívajících příznivých daňových podmínek k podnikání, je velký potenciál pro obchod se nemovitostmi, ale ten se teď dostává do opačných potíží.

Právě příliv ruských peněz stojí za výrazným růstem cen nemovitostí v Dubaji. Do problému se tak dostávají zahraniční zaměstnanci firem, jelikož zejména ceny nájmu jim raketově stoupají. Meziroční nárůst cen nájemního bydlení činil v Dubaji 32 %. A to i přesto, že podle místních zákonů nemůže vlastník nájemcům zvednout nájem o více než 20 %, nicméně místní vlastníci nemovitostí používají argument, že nájemce se musí vystěhovat, jelikož se do bytu chtějí nastěhovat sami. Dlouholetý problém z přehřátou nabídkou je tak aktuálně pryč.

Nicméně není zcela jasné, jestli ruská migrace způsobená válkou na Ukrajině bude trvalá nebo jen dočasná. Změna politických poměrů v zemi by mohla být pozvánkou pro řadu Rusů zpátky do země, nebo by mohli přesunovat svůj majetek do jiných zemí. Dubaj totiž pochopitelně není jen v hledáčku mladých ruských programátorů, ale také ruských oligarchů, kteří mají kvůli sankcím problémy se západními majetky. 

Čísla hovoří jasně, jen za první tři měsíce roku 2022 stoupla ruská poptávka po dubajských nemovitostech o 67 %. Při tom ruská vláda neumožńuje ze země převést do zahraničních měn majetek vyšší než 10 000 dolarů. Rusové tak využívají mj. k nákupů kryptoměny, na nimiž ruská vláda pochopitelně nemá žádnou moc

Ačkoliv ceny v Dubaji aktuálně rostou, nejasná budoucnost v mezinárodní politice, která má zásadní vliv na ekonomické chování, může přinést návrat přepálené nabídky nemovitostí v Dubaji a současná investice by se tak mohla stát rychle ztrátovou.

Zdroje: zdporavy.cz, irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, lemonde.fr, bbc.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze