Top hledané
Výsledky (0)
Fotovoltaika může být tím pravým i pro vás.

Nezávislost na energiích jako eso v rukávu. Stěhuji se do domu se solárními panely

Barbora Večeřová
03. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pokud je projekt dobře navržen, fotovoltaika se vyplatí každému rodinnému domu.

Popularita domů se solárními panely výrazně stoupá. Důvodů je hned několik. Ať už jde o neustále zvyšující se ceny energií, využití obnovitelných zdrojů a s tím spojená péče o naši planetu nebo vás solární energie zkrátka a jednoduše zajímá, můžete si svou vlastní elektrárnu pořídit i vy. Pokud chcete být soběstační, je dům se solárními panely na střeše to pravé pro vás. Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení v takovém domě? 

Získáte nezávislost 

Ideální řešení pro všechny, kteří chtějí být nezávislí. Ceny energií kvůli současné celosvětové situaci neustále rostou, a využívání neobnovitelných zdrojů energií se již teď pořádně prodraží. Pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaického systému na svůj dům, v tomto ohledu určitě neuděláte chybu. Můžete díky němu totiž pokrýt spotřebu elektřiny vaší domácnosti průměrně 140 dní v roce. Výdaje za energie se vám podaří snížit až o polovinu. A to se rozhodně vyplatí. 

Prodej rodinného domu 7+1 Praha
Prodej rodinného domu 7+1 Praha, Praha 8

Odlehčíte planetě 

Fotovoltaika nešetří jen vaši peněženku, ale také naši planetu. Jde o řešení šetrné k životnímu prostředí, protože solární panely jsou závislé pouze na jediném nevyčerpatelném zdroji energie: slunečním svitu. Ke svému provozu a správnému fungování nepotřebují žádný jiný zdroj, který by zatěžoval ovzduší nebo přírodu. Nemusíte se ale bát, že by panely fungovaly jenom v letních měsících. Panely energii vyrábějí neustále, nezáleží na tom, jaká je zrovna teplota. Výkonnost je při nepříznivém počasí sice o něco nižší, ale nedochází k jejímu zastavení. Ekologická není pouze výroba energie, ale také samotné solární panely jako takové. Panely jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů. 

Otevřít v galerii (2)
Solární panely fungují za všech okolností. I když je zrovna pod mrakem.
Solární panely fungují za všech okolností. I když je zrovna pod mrakem. Zdroj: Profimedia

Vyšší pořizovací cena, ale…

Mnoho lidí od pořízení fotovoltaiky odradí vyšší vstupní investice. Pokud se ale podíváme na výrazně snížené účty za elektřinu, zjistíme, že investice se v průběhu několika let vrátí. 

„Fotovoltaická elektrárna se vyplatí každé domácnosti. Pokud je projekt fotovoltaické elektrárny správně navržen, ušetří peníze každému rodinnému domu. Cena fotovoltaiky o výkonu 9,6 kWp se pohybuje okolo půl milionu korun. Pokud je takováto elektrárna ve spojení s nabíjecí stanicí na elektromobil, může klient získat od státu dotaci až 250 tisíc. Odpověď na otázku, pokud se fotovoltaika vyplatí, je tedy rozhodně ano,“ 

řekl pro LP-Life Jan Homola, projektový manažer společnosti, která se fotovoltaice a instalaci fotovoltaických panelů věnuje.

Právě zmíněné státní dotace je nutné brát v úvahu. Dotační program spravovaný Státním fondem životního prostředí, který podporuje snižování energetické náročnosti budov a efektivní využívání energetických zdrojů včetně využívání obnovitelných zdrojů, výrazně vylepšuje ekonomickou stránku pořízení fotovoltaické elektrárny. Díky této dotaci je možné urychlení návratnosti investice až o 7 let. 

Otevřít v galerii (2)
Fotovoltaika zažívá boom.
Fotovoltaika zažívá boom. Zdroj: Profimedia

Oblíbenost neustále stoupá 

To, že oblíbenost solární energie neustále stoupá i v našich podmínkách, potvrzují i odborníci. 

„Oblíbenost fotovoltaických elektráren se v posledních měsících rapidně zvedla. Po tomto energetickém zdroji je u klientů velký hlad. Má to dvě roviny příčin, ta první je jednoznačně nárust cen energii. Ať už elektřiny, nebo plynu. Druhá rovina je ekologická. V dnešní době se lidé už více zamýšlí nad otázkou ochrany životního prostředí,“

potvrzuje LP-Life Jan Homola. 

Solární energie se opravdu vyplatí. I přesto, že největší růst je pozorován hlavně v posledních několika měsících, i nyní najdete některé rodinné domy, které tento zdroj využívají již několik let, a které se v mnohých případech staly průkopníky solární energie u nás. Mezi takové rodinné domy patří také exkluzivní řadový dům v pražských Čimicích. 

Prodej rodinného domu 7+1 Praha
Prodej rodinného domu 7+1 Praha, Praha 8

 

Zdroje: ČEZ, Greenpeace, profitsolar.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: