Top hledané
Výsledky (0)
Protestních hlasů nebylo o víkendu tolik, aby zásadně přemalovaly politickou mapu země

Volby: ANO a Spolu bojují o velká města, souboj o Senát může být nakonec vyrovnaný

Radek Polák
26. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Babiš chtěl z voleb udělat referendum o vládě

Komunální volby potvrdily důležitost nezávislých kandidátů. Z politických stran a hnutí se pak dařilo zejména zástupcům hnutí ANO a ODS. V senátních volbách má pro druhé kolo nejvíce želízek v ohni ANO, podle politologů by mohl být ale nakonec souboj s konkurenčními občanskými demokraty, KDU-ČSL a TOP09 poměrně vyrovnaný.

Ti, kteří předvídali, že se politická mapa Česka po zářijových volbách dramaticky promění, se nakonec nedočkali. Na některých radnicích se sice význam zástupců současných vládních stran snížil, k žádnému zběsilému opozičnímu tsunami ale nedošlo. V zastupitelstev některých měst a obcí se dařilo hnutí ANO, stále ale potřebuje pomoc jiných stran. Nejčastěji je to právě ODS, lidovci a dále pak místní nezávislá sdružení. Ti dohromady získali více než 13 procent hlasů.

Z vládních stran bodovali opět také Piráti a Starostové. U nich byl však propad oproti předchozím volbám přeci jen viditelnější. Přesto se jim podařilo dosáhnout téměř 8procentního úspěchu jak například v hlavním městě, tak i Plzni.

"Volby v zásadě nepřekvapily. Řekl bych, že je to dobře, ukázalo se, že systém komunální politiky vykazuje stabilitu,"

zhodnotil letošní výsledky politolog Josef Mlejnek.

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Jistým překvapením je snad pouze to, že se Okamurova SPD tentokrát dostala do více zastupitelstev, než tomu bylo před čtyřmi roky. Strana se snažila využít problémů vyplývajících z války na Ukrajině, kdy v české společnosti roste strach z dopadů energetické krize a s tím spojené inflace. Jak hnutí ANO, tak SPD přitom odsávali ve velkém hlasy zejména těm levicovým stranám, které byly dříve stabilní součástí politického spektra – sociálním demokratům a komunistům.

Metropole a krajská města

Ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno a České Budějovice, vládní strany zvítězily. V metropoli díky koalici Spolu, na jižní Moravě tandemu ODS a TOP 09 a na jihu Čech samotných občanských demokratů.

Budeme postupovat, jak jsme slíbili, tedy na půdorysu vládní koalice,"

naznačil již v Praze lídr Spolu, poslanec a někdejší pražský primátor reprezentující ODS Bohuslav Svoboda, jak chtějí vítězové obsadit vedení těchto aglomerací.

Přestože dávají předost současným vládním stranám, budou se v dalších dnech pravděpodobně potkávat také se zástupci hnutí ANO. To však neplatí o SPD, která v Česku podle zprávy ministerstva vnitra patří k „nejvýznamnějším uskupením s dominujícími xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky“.

"Dnes jsme se sešli se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva, s výjimkou SPD, s níž jednat v žádném případě nechceme,“

potvrdil odmítavý postoj ke spolupráci s SPD v neděli také předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Zatím pouze v Plzni se potvrdilo, že nejvíce voličských hlasů, jež patří koalici Spolu KDU, ODS a TOP09, nemusí automaticky garantovat možnost jednání o vedení města. S největší pravděpodobností dopředu připravená iniciativa hnutí ANO, které zde skončilo na druhém místě a dohodlo se na vládě nad městem se zástupci místního STANu a Pirátů, vyústila v překvapivé memorandum opírající se navíc o dva místní hlasy SPD.

V Ostravě chce vítězné ANO utvořit širší koalici vedení města. Dalšími členy by mělo být Spolu, Piráti a možná i místní hnutí Ostravak.

Otevřít v galerii (2)
Bohuslav Svoboda již v Praze jednou primátorem byl
Bohuslav Svoboda již v Praze jednou primátorem bylZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Senát kompletně rozhodne až příští víkend

V senátních volbách již v prvním kole zvítězil v obvodu Ústí nad Orlicí starosta Letohradu Petr Fiala, krnovský lékař kandidující za ANO Ladislav Václavec a v Praze 6 pak dosavadní senátor Jiří Růžička, který zastupuje vládní koalici KDU, ODS, STAN a TOP09.

Na dalších místech, kde se o senátní křeslo bojuje, se očekává vítězství těchto kandidátů: z těch, kteří zastupují ANO, se jedná o Věru Procházkovou (Karlovy Vary), Jaromíra Radkovského (Nový Jičín), Milana Brázdila (Olomouc), Zdeňka Matuška (Frýdek-Místek) a Petra Nedvědického (Ústí nad Labem). Z vládního tábora mají relativně velkou šanci na zvolení a náskok před svými konkurenty Miloš Vystrčil (Jihlava), Jan Pirk (Praha 10), Hana Kordová Marvanová (Praha 11), Jiří Obelfalzer (Beroun), Tomáš Jirsa (Český Krumlov) a Jaromíra Vítková (Blansko).

K prvnímu kolu senátních voleb, které se konalo souběžně s komunálními volbami, přišlo 42,64 procenta voličů. To představovalo druhou nejvyšší účast v historii Česka. Obecních voleb se zúčastnilo více než 45 procent našich občanů.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledek komunálních i senátních voleb za úspěch, hnutí si podle něj významně polepšilo. Podle politologa Daniela Kunštát se však nemusí úspěch ANO z prvního kola zopakovat i v kole druhém.

Pronájem luxusního bytu s terasou, Praha 1
Pronájem luxusního bytu s terasou, Praha 1, Praha 1

"Má docela nevýhodu, že oslovuje specifický segment voličů, který má s volební disciplínou z různých důvodů problém,"

uvedl tento expert. 

Otevřít v galerii (2)
Jiří Růžička se do Senátu vrací již po prvním kole. Podaří se to i Miloši Vystrčilovi?
Jiří Růžička se do Senátu vrací již po prvním kole. Podaří se to i Miloši Vystrčilovi?Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

 

Zdroje: ČTK, ČSÚ, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze