Top hledané
Výsledky (0)
Mohutná skála nad řekou Vltavou má bohatou historii a představuje jednu z hlavních dominant Prahy. Také díky své poloze se jedná o jedno z nejkrásnějších pražských míst.

Vyšehrad - luxusní místo s výhledem na Prahu

Eva Ledecká
17. června 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Vyšehrad

K Vyšehradu se váže slavná pověst o kněžně Libuši, nebojácném Bivojovi a bájném Šemíkovi. Jeho prokazatelná historie sahá do poloviny 10. století.

Mnoho funkcí Vyšehradu

Za svou dlouhou existenci vystřídal Vyšehrad mnoho funkcí. Právě odsud vládl začátkem 11. století Vratislav II., který se sem přemístil z Pražského hradu. Za Karla IV. bylo luxusní opevnění rozšířeno, vznikly zde nové budovy. Sláva Vyšehradu netrvala ale dlouho. V roce 1420 ho obsadili husité a hradby byly strženy. Později vzniklo na místě Vyšehradu město, které však také nemělo dlouhého trvání.

Cesta k současné luxusní podobě

Od roku 1653 zde probíhala výstavba vyšehradské pevnosti, která dala Vyšehradu jeho finální podobu. V druhé polovině 19. století došlo k výsadbě luxusních sadů a k opravám budov v novogotickém stylu.

Národní kulturní památka Vyšehrad se stala také pohřebištěm důležitých českých osobností. Svůj klid po životě zde našli například: malíř Mikoláš Aleš, bratři Čapkové, hudební skladatel Antonín Dvořák, nebo filmová herečka Nataša Gollová. 

Stavba slavného hřbitova byla dokončena v roce 1893 a jeho dominantu tvoří hrobka Slavín.

Luxusní vila na prodej Praha
Luxusní vila na prodej Praha, Praha 2

Krásné výhledy a místo procházek

Pražský Vyšehrad má jedinečnou polohu, která nabízí luxusní výhledy na město. V rámci romantických procházek můžete navštívit zajímavé budovy, jako je například Staré purkrabství, které představuje jednu z palácových staveb postavených za Karla IV. V té samé době zde byl postaven i gotický sklep, do kterého je též umožněn vstup.

Velice zajímavý je veřejně přístupný systém podzemních chodeb, který zde vznikl kvůli potřebě rychlého přesunu vojáků. Jejich celková délka je více než 1 km. Největší podzemní prostor zaujímá tzv. Gorlice, která sloužila jako skladiště potravin a střeliva a shromažďovali se sem vojáci.

Od konce minulého století zde stojí letní scéna, která je využívána pro různorodé kulturní akce. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: 
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b Praha 2, 128 00 Česká republika
+420 241 410 348