Top hledané
Výsledky (0)
Vyšehrad - místo z českých bájí a pověstí

Vyšehrad jako místo z bájí a pověstí. Kněžna Libuše i tajuplný poklad

Barbora Večeřová
07. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Výhled na Vyšehrad

Kdo by neznal pražský Vyšehrad? Místo opředené různými bájemi a pověstmi a pravděpodobně také místo s nejkrásnějším výhledem na Prahu. Znáte je všechny? 

Vyšehrad měl v minulosti hlavně praktickou funkci. To ale nebránilo tomu, aby se z tohoto místa stalo místo opředené tajemstvími a pověstmi, které se s ním pojí dodnes. V 10. století však plnil funkci opevnění a říkalo se, že kdo vládne Vyšehradu, vládne i celé Praze a celým Čechám. Svou podobu v průběhu let měnil ze sídla vojevůdců do dnešní podoby barokní pevnosti. 

Prodej bytu 3+kk, Praha 2 Vyšehrad - 66m
Prodej bytu 3+kk, Praha 2 Vyšehrad - 66m, Praha 2

Kněžna Libuše

Vyšehrad nepochybně patří k nejpamátnějším místům českých dějin. Nejznámější pověstí spojenou s tímto místem je pravděpodobně ta s kněžnou Libuší. Asi každý zná legendární příběh, kdy vědma Libuše ukázala na budoucí město Praha a pronesla: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se dotýká…“ Pověsti říkají, že se dodnes na hradbách zjevuje duch známé kněžny v podobě bílé paní. Údajně hlídá s velkým černým psem své poklady ukryté ve vyšehradské skále. Oba se někdy neubrání pohledu na rušný chod současné Prahy. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Vyšehradský poklad raději nehledejte 

Podle další pověsti je na Vyšehradě ukrytý poklad. Patří k němu prý stříbrný kůň, zlatá žabka a zlatá kvočna se zlatými vejci. Kdo by ho ale chtěl najít, má nejspíš smůlu. Střeží ho prý český lev s dvanácti lvíčaty. Lev podle pověsti několikrát za rok o půlnoci vychází ven a pátrá, zda české zemi nehrozí nebezpečí. Když zjistí, že je vše v pořádku, vrátí se zpět do svého sklepení. Pokud by však české země byla v ohrožení, lev zařve tak mocně, až se vyšehradská skála rozlomí a ze lvíčat se stanou mocní lvi, kteří rozsápou všechny nepřátele. U této pověsti je základ tak trochu reálný, na Vyšehradě se totiž poklad opravdu nachází. Ale zapomeňte na zlatá zvířata a mocné lvy. Opravdový poklad se nachází v kapitule Petra a Pavla a zahrnuje gotické, renesanční a barokní monstrance, procesní kříž, mešní kalichy a obraz vyšehradské Madony nevyčíslitelné hodnoty. 

Otevřít v galerii (2)
Vysoké stropy
Vysoké stropyZdroj: Y&T Luxury Property

Šemíkův legendární skok 

K Vyšehradu se též vztahuje pověst o rytíři Horymírovi a jeho koni Šemikovi. Horymír byl Vyšehradě vězněn za knížete Křesomysla. Jako poslední přání se před smrtí chtěl naposledy projet na svém věrném koni. Že Křesomysl nechal zavřít všechny brány, nebylo nic platné. Šemík přeskočil i s Horymírem hradby a skočil rovnou do Vltavy. Horymír se zachránil, ale Šemík na následky skoku uhynul. Dodnes je pochován v Neumětelích. Křesomysl se nad Horymírovým činem nakonec slitoval a udělil mu milost.

 

Nejkrásnější výhled na Prahu 

Vyšehrad je zkrátka kouzelné místo. A to nejen kvůli bájím, které se o něm roky tradují, ale hlavně kvůli krásným výhledům, které odsud máte na celou Prahu. I proto je Vyšehrad oblíbeným místem hlavně těch, kteří milují českou historii a srdcem jsou spjati s hlavním městem. Protože kdo bydlí na Vyšehradě, vládne celé Praze. Alespoň se to tak může zdát, když se podíváte na celé město z výšky. 

Prodej bytu 3+kk, Praha 2 Vyšehrad - 66m
Prodej bytu 3+kk, Praha 2 Vyšehrad - 66m, Praha 2
Otevřít v galerii (2)
Výhled na Vyšehrad
Výhled na VyšehradZdroj: Y&T Luxury Property

Zdroje: databazeznamychmist.cz, artforyourtravel.cz, praha-levne.cz, dotyk.cz, classic-praha.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: