Top hledané
Výsledky (0)
Vláda dnes od 14. hodiny opět zasedala, aby projednala stávající epidemickou situaci v Česku.

Vyšší kompenzační bonus, ale i tvrdší postihy za nedodržení opatření. Vláda oznámila, co se mění

Martina Šmalclová
08. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Jan Hamáček

Ve čtvrtek Sněmovna rozhodne o prodloužení nouzového stavu, ten aktuálně platí do 14. února. Po dnešní tiskové konferenci je jasné, že vláda požádá o prodloužení o dalších 30 dní, a to do 16. března. Současně ministři oznámili několik změn. Kromě nového systému kompenzací vláda schválila i návrh Jana Hamáčka, který rozšiřuje stávající registr přestupků o přestupky spáchané dle krizového zákona. Vláda dále nastínila, kdy by se mohli někteří žáci vrátit do škol, i zda je ve hře ruská vakcína.

Nový systém kompenzací

Vláda dnes schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám zasaženým pandemií koronaviru. Místo dosavadních 500 korun se kompenzační bonus podnikatelům zvyšuje na 1000 korun na den. Zaměstnavatelé dále získají za každého zaměstnance 500 korun na den. Podmínkou pro získání bonusu je pokles tržeb nejméně o 50 procent. Než vejde změna v platnost, je nutné přijmout novelu zákona o kompenzačním bonusu.

Finanční injekce o celkovém objemu 600 milionů korun je také připravena pro veletrhy a kongresy. Ty budou muset doložit meziroční pokles obratu za měsíce březen až říjen alespoň o 30 procent. Pokračovat bude také program Antivirus.

Otevřít v galerii (3)
Karel Havlíček
Karel HavlíčekZdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Registr přestupků a tvrdší postihy

Schválen byl na dnešním jednání vlády také návrh ministra vnitra Jana Hamáčka, který rozšiřuje stávající registr přestupků o přestupky spáchané dle krizového zákona. Policie by tak mohla získat přehled o tom, kdo opakovaně porušuje vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. Fyzickým osobám by nově mohla být uložena pokuta až 30 tisíc korun, firmám a podnikatelům až čtyři miliony. Ve hře je také zákaz činnosti až na jeden rok.

Otevřít v galerii (3)
Jan Hamáček
Jan HamáčekZdroj: Profimedia
Pronájem bytu 3kk, Praha 5, 78m
Pronájem bytu 3kk, Praha 5, 78m, Praha 5

Návrat dětí do škol nejdříve v březnu

Co se týká velmi diskutovaného tématu návratu dětí do škol, vláda ještě nestanovila pevné datum. Současně ale přiznala, že k tomu nedojde pravděpodobně dříve než v březnu. Otevřít školy chce především maturantům a žákům 9. ročníků. Jejich návratu ale bude předcházet systém testování. Na strategii se nyní pracuje. 

Ruská vakcína

Na tiskové konferenci rovněž proběhl dotaz, zda vláda uvažuje o tom, že by používání respirátorů FFP2 bylo povinné. To ministr zdravotnictví Jan Blatný vyvrátil a rovněž přiblížil, jak to vypadá s ruskou vakcínou Sputnik. 

„V současné době neuvažujeme, že bychom dali používání respirátorů FFP2 jako povinnost. Ale odborníci se shodli, že je to věc, která má největší potenciál snížit možnost nákazy. Co se týká ruské vakcíny, pokud bude schválena pro Evropskou unii, pak bude na roveň všem ostatním vakcínám,“

uvedl Jan Blatný. 

Otevřít v galerii (3)
Jan Blatný s rouškou
Jan Blatný s rouškouZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze