Top hledané
Výsledky (0)
Jedinečná výstava luxusních šatů Hany Podolské z doby první republiky je k vidění v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze od 30. 8. 2018 do 20. 1. 2019.

Výstava šatů Hany Podolské, které nosila i Mandlová a Benešová (do 20.1.)

Eva Ledecká
30. srpna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Výstava luxusních šatů Hany Podolské

Každá doba má své umělce, vědce, filozofy, spisovatele i módní návrháře. Hana Podolská (1880 – 1972) je fenomén, módní návrhářka, která reprezentuje styl odívání v době první republiky. Tak jako dnes vzhlížíme k módním značkám, jako je Chanel nebo Dior, za první republiky to byl u nás modelový dům Hany Podolské.

Kdo si nechal šít u Hany Podolské?

Jednalo se o nejprestižnější salón meziválečného období české společnosti. Proto si zde luxusní večerní róby i elegantní šaty pro volný čas nechávaly šít tehdejší celebrity, jako byla Adina Mandlová, Nataša Gollová, Jarmila Novotná a další. Za kliku dveří salónu v pražském paláci Lucerna nejednou vzala i Hana Benešová.

Její šaty se objevily také v mnoha filmech, které vám jsou jistě známé: Rukavička (1941), Kristián (1939), Katakomby (1940), Zlatá Kateřina (1934).

Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha
Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha, Praha 9

Hodnotná sbírka luxusních modelů z první republiky

Nejedná se o žádné módní retro, ale o dlouhodobý koncept sledování stylu. Kurátorkou této jedinečné výstavy je PhDr. Eva Uchalová, která se dlouhodobě zabývá módou první republiky, o čemž svědčí i její mnohé publikace a předešlé výstavy. Přes 30 let sbírala materiály a šaty z dílny Hany Podolské a vy nyní máte možnost je nejen spatřit, ale také si osahat luxusní materiály, ze kterých byly ušity. Organizátoři připravili i jednu úžasnou věc: mikroskop, který si nasadíte na svůj mobil a poté na jeho displeji můžete vidět strukturu látek mnohonásobně zvětšenou. Doporučujeme určitě nevynechat!

Z Johanny Vošahlíkové Hana Podolská

Luxusní módní dům se vyvinul z malé krejčovské dílny, kterou založila Johanna Vošahlíková, což je původní jméno Hany Podolské. "Hana" vzniklo zkrácením jména Johanna a když si v roce 1907 vzala za muže Viktora Podolského, získala příjmení, pod kterým ho znaly všechny vážené a důležité osoby meziválečné doby.

Kurátorka výstavy PhDr. Eva Uchalová nadále prosí všechny, kdo by mohli sbírku rozšířit o nové kousky nebo informace, aby se na ní obrátili prostřednictvím kontaktů uvedených na webové stránce Uměleckoprůmyslového musea.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17. listopadu 2 110 00 Praha Česká republika
778 543 900