Top hledané
Výsledky (0)
Odložte alkohol, budete překvapeni blahodárnými účinky.

Vyzkoušejte suchý leden: Odměnou vám budou ztracená kila i lepší sex

Kateřina Ostrejšová
07. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Žena se sklenicí vína před zrcadlem.

Suchý leden je každoroční tradicí mnoha lidí. Pro některé je součástí novoročního předsevzetí pít méně alkoholu, zatímco jiní tvrdí, že jde o způsob detoxikace od nadměrného pití přes vánoční prázdniny a Nový rok. Pokud právě vy patříte mezi ty, kteří si po práci rádi odpočinou u sklenky vína, nebojte, rozhodně v tom nejste sami. Je to velmi běžný zvyk. Alkohol totiž uvolňuje endorfiny, díky nimž se cítíme dobře a v pohodě. Co kdybychom to ale zkusili i bez něj? A věřte, že to opravdu jde! 

Kolik toho vlastně vypiju? 

Otevřít v galerii (6)
Muž a žena se sklenicí vína.
Muž a žena se sklenicí vína. Zdroj: Freepik.com

Je potřeba si uvědomit, jaká je naše výchozí pozice. Někdo, kdo pije občas, si pravděpodobně nevšimne takového rozdílu jako někdo, kdo je zvyklý vypít několik vín nebo piv za jeden večer, a to několikrát týdně. Za běžný standard je považován jeden drink pro ženy a dva pro muže. Tak co, jak jste na tom? 

Nadměrné pití může způsobit mnoho zdravotních problémů, takže odstartování roku bez alkoholu po dobu minimálně 31 dnů bude tou správnou volbou. Možná totiž zjistíte, že ho nepotřebujete tolik, jak jste si původně mysleli. 

“Někteří lidé již po týdnu pocítí, jak střízlivost ovlivňuje jejich organismus,”  

uvedl Dr. George Koob, prezident Národního institutu pro alkoholismus a zneužívání alkoholu v Americe. 

Vila na prodej - Klánovice - 465m
Vila na prodej - Klánovice - 465m, Praha 9

Možná máte lepší náladu  

Otevřít v galerii (6)
Dvě dívky se skleničkami šampaňského.
Dvě dívky se skleničkami šampaňského. Zdroj: Freepik.com

Je velmi snadné si myslet, že nás sklenka vína opravdu povzbudí a spláchne všechny starosti dne. A zpočátku by to tak mohlo být. Pokud se však tato rutina stane hlavní strategií zvládání problémů, může se jednat o skrytou depresi nebo úzkost.  

"Alkohol má tendenci tyto příznaky zhoršovat, takže možná zjistíte, že vaše nálada je ve skutečnosti stabilnější, když alkohol nepijete,"  

říká Ashley Jones, certifikovaná praktická lékařka Wexner Medical Center na Ohio State University. 

Zdravější spánek  

Otevřít v galerii (6)
Žena ve spánku.
Žena ve spánku. Zdroj: Freepik.com

Věděli jste, že právě alkohol způsobuje trhaný spánek? Pryč s mýty, že po jednom pivu se nejlépe usíná. To možná ano, ale jinak alkohol kvalitu spánku zhoršuje a snižuje regenerační REM spánek. A všichni přeci víme, že spánek je tím hlavním klíčem k úspěchu.  

Alkohol možná přidá kuráž, nikoliv však libido

Otevřít v galerii (6)
Pár leží pod peřinou.
Pár leží pod peřinou. Zdroj: Freepik.com

Muži rádi tvrdí, že jim alkohol přidává kuráž a odstraňuje zábrany. Navíc studie potvrdily, že jsou lidé pod vlivem alkoholu méně vybíraví v oblasti sexuálních partnerů. Bohužel také potvrdily, že po požití alkoholu mají muži velmi časté problémy s erekcí a obvykle dosáhnou neuspokojivého vyvrcholení. 

U žen pití alkoholu narušuje schopnost vzrušení. Po jedné skleničce se sice cítíme přitažlivější, pokud by však mělo přijít na věc, žádná sláva to nebude. Alkohol totiž otupuje ženské genitálie a jejich citlivost. A to přeci nechceme!

Kalorie půjdou dolů  

Otevřít v galerii (6)
Žena si měří míry v pase.
Žena si měří míry v pase. Zdroj: Freepik.com

Sklenice piva má v průměru 200 kcal. Což odpovídá zhruba jedné menší svačině. Jenže kdo zůstává u jednoho piva? Možná, že když si každou svačinu u jednotlivého piva představíte, půjde to snadněji.  

Alkohol nám také sráží vůli, což souvisí s chutěmi na pamlsky. Vždyť je přeci úplně běžné, že si ke skleničce dopřejeme brambůrky, chlebíčky a spoustu dalších dobrot. Tak schválně, kdo z nás si to druhý den vyčítá? Věřte, že s čistou hlavou to půjde o dost snadněji.  

Pokožka jako ze žurnálu  

Otevřít v galerii (6)
Žena si prohlíží pleť.
Žena si prohlíží pleť. Zdroj: Freepik.com

Každá žena touží po krásné a bezchybné pleti. A ne nadarmo se říká, že modelky alkohol téměř nepijí. Nárazové pití totiž potlačuje imunitu našeho těla a způsobuje tak stárnutí pleti.  

„Alkohol působí jako diuretikum, kvůli čemuž se z těla vylučuje nejen více vody, ale i všech minerálů a nutričních látek, což může vést k matnému vzhledu pleti, k vráskám kolem očí a ke snížení elasticity pokožky,”  

vysvětluje dermatoložka Elisabeth Berrissoul.

Ať už se rozhodnete pro suchý leden, únor či jakýkoliv jiný měsíc, rozhodně to bude vyšlápnutí správným směrem. Držíme vám palce!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze