Top hledané
Výsledky (0)
Václav Vorlíček byl a navždy zůstane legendou českého filmu.

Vždy s úsměvem a dobrou náladou, to byl Václav Vorlíček

Jana Fikotová
13. února 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

5. února zemřel legendární režisér Václav Vorlíček (✝88). Jeho odchodem přišla česká kinematografie o obrovskou osobnost. Jeho seriály a filmy dodnes baví diváky všech generací.

Tři oříšky pro Popelku
Arabela
Dívka na koštěti

Rozloučení s velikánem české filmové tvorby

Tři oříšky pro Popelku, Jak utopit doktora Mráčka, Což takhle dát si špenát, Létající Čestmír či Dívka na koštěti. Filmy všeho druhu byly Vorlíčkovou doménou. A to jak ve filmové, tak i v seriálové podobě.

Rodina, přátelé, kolegové i fanoušci se v krematoriu v Praze-Strašnicích 12. února rozloučili s tímto velikánem, kterého vyprovodila hudba ze světoznámého filmu Tři oříšky pro Popelku.

Legenda neumírá

Václav Vorlíček se narodil 3. června 1930 v Praze. Režii studoval na FAMU, poté působil jako asistent režie Filmového studia Barrandov. Jeho prvním filmem byl dětský snímek Případ Lupínek.

“Našel jsem skulinu, jak se chopit natočení filmu. Nikdo totiž nechtěl točit s dětmi, tak jsem to vzal já,” řekl v minulosti.

Jeho největším a nejzásadnějším spolupracovníkem byl spisovatel a scénárista Miloš Macourek. Poté už to šlo jako na drátkách a režisérova hvězda začala stoupat. Ve filmu Kdo chce zabít Jessii? (1964) vytvořila hlavní roli krásná Olga Schoberová. Podobnou parodií byl Konec agenta W4C (1967).

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Z dalších filmů jmenujme například Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti (1971), Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách (1974). Z první poloviny 70. let jsou nezapomenutelné jeho filmy Dva muži hlásí příchod a Bouřlivé víno. Nejen dětské diváky si Václav Vorlíček získal filmovou pohádkou Tři oříšky pro Popelku (1973) a především televizním seriálem Arabela. Neobvyklé triky a jemný humor se zapsaly do srdcí diváků i v zahraničí, proto později došlo k natočení celovečerních hraných filmů s Rumburakem, dále i pokračování seriálu Arabely (po 12 letech) z roku 1980.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze