Top hledané
Výsledky (0)
Sauna v pohodlí domova se zkrátka počítá!

Výhody saunování uprostřed obýváku: Je jich víc, než byste čekali

Valentina Lebová
19. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Žena při domácí relaxaci.

Bydlení je souhra mnoha náležitostí, bez kterých bychom ho neměli brát. Všichni chceme žít v novém a luxusním a přesto cítit, že máme vše nebo i něco navíc, co jsme si vysnili. Co třeba sauna, která nám bude říkat "pane"?  A manýry v tom rozhodně nehledejte, ba naopak. Sauna je totiž cesta k našemu zdraví. Což se teď, asi víc než kdy jindy, zkrátka počítá. 

Prostorný sprchový kout
Žena relaxující ve vaně.
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy

Ačkoliv přesný původ saunování neznáme, jedno říct můžeme zcela jistě: Saunování je přínosné pro naše zdraví a zůstat v tom vedru je i trénink pro naši psychiku. Prvotní zmínky "ze života sauny" se datují někdy kolem 5. st. př. n. l., kdy ji zejména asijské kmeny hojně využívaly k relaxaci, a to za pomoci rozpálených kamenů z ohniště, které následně polévali vodou. Už tehdy věděli, že právě sauna stojí za lepší imunitou a obranyschopností našeho těla. 

Otevřít v galerii (5)
Saunování jako základ zdraví
Saunování jako základ zdravíZdroj: Freepik

Netrvalo dlouho a saunování proniklo do celého světa a je dnes hojně využíváno k odpočinku, relaxaci i duševnímu odreagování.  

Zpoťte se: Zn. Pořádně!

I když se snažíme žít sebelépe, jsme chtě nechtě vystavováni vlivu mocných toxinů, které je třeba dostat z těla ven. Sauna je v tomto ohledu přesně to, co potřebujeme nebo vlastně musíme udělat. Pořádně se zpotit.

Detoxikace je jedním k hlavních a pozitivních aspektů pravidelného saunování, které naše tělo uvede do procesu zbavování se odpadních látek. Díky vysoké teplotě se stimulují potní žlázy a spustí se "očistec". Kromě potu se z těla dostanou i těžké kovy, jako je nikl, olovo, měď, rtuť a další chemikálie, které v něm nemají co dělat. Nutno podotknout, že právě těžké kovy a jejich odstranění jsou krokem číslo jedna ke správně fungujícímu zdraví.

Imunita i svaly vám dají zelenou

Otevřít v galerii (5)
Sauna jako součást koupelny
Sauna jako součást koupelnyZdroj: LP-Life.cz

Těžké kovy ale nejsou jedinou výhodou, proč bychom měli do sauny chodit. Pokud se totiž odhodláme a udržíme v saunování jistou pravidelnost, odměnou nám bude správná imunita. A nejen to! Vždyť jaký je hlavní důvod, proč být v teple? To, že si chcete odpočinout a zrelaxovat se, to je jasné. Co ale už tak jasné není, že vaše svaly si přejí to samé. I svaly totiž ke kvalitnímu uvolnění potřebují buďto strečink, pořádného maséra anebo pěknou dávku kvalitního tepla. No a kde jinde ji hledat nežli v sauně! 

Pro ty, co sportují, je to skvělá zpráva. Za pouhých deset minut v sauně se svaly výrazně rychleji zregenerují a vaše tělo bude připraveno na další trénink. Teplo totiž uvolní průtok krve a zajistí dostatečný přísun živin mnohdy vyprahlým a přetrénovaným svalům. 

Endorfiny bez námahy

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Kdo by neznal tolik pověstné hormony štěstí. Ty, jak víme, se uvolňují především u sportovních aktivit. Takže dobrá zpráva pro lenochy je, že je mohou mít také a bez jakékoliv námahy. Jak? No přece v sauně! Za vším stojí zvýšená teplota, která endorfiny uvolní a navodí vám dobrou náladu. Jedná se navíc o přirozené analgosedativum, které zklidňuje mysl, tiší bolest a navozuje pocit relaxace. Navíc fakt, že sauny jsou oázou klidu, se také počítá. Vždyť toho všudypřítomného stresu máme za celý den víc než dost, takže pracovat na obnově duševního zdraví, je jeden z pilířů spokojeného života.

Rejuvenace pokožky 

Otevřít v galerii (5)
Zchlazení v ledové vodě
Zchlazení v ledové voděZdroj: Freepik

Všichni si přejeme být co nejdéle nejen zdraví, ale i krásní a i pro to je nutné něco udělat. I s tím pobyt v sauně pomůže. Po saunové proceduře zpravidla zchladíte tělo ve studené vodě. Pro někoho až příliš "chladná" představa, ale víte, jak moc pozitiv právě tento krok má? Šok, kdy rozpálené tělo dostane "facku" v podobě ledové vody, je krátkodobý, avšak přínosný stres, během kterého tělo zvyšuje hladinu endogenních detoxifikačních enzymů a hlavně růstového hormonu. Látka peptidového charakteru je zodpovědná za růst, produkci nových buněk a celkově jejich obnovování, výsledkem je tedy zvýšená vitalita těla, a to o rovných 40 %. Říká se, že bez práce nejsou koláče, ale jak je vidět, někdy ano. 

Hlava dělá víc než si myslíte

Někdy jsme zkrátka líní přemýšlet a jindy na to vůbec nemáme sílu. S hlavou je však třeba neustále pracovat, aby nám vydržela bdělá co nejdéle. Krátkodobé zvýšení teploty uvede mozek do stavu neurogeneze. Procesu, při kterém v něm vznikají nové mozkové buňky. Tento jev je doprovázený zvýšenou hladinou neropinefrinu, neurotransmiteru zvyšujícího soustředění a pozornost, a prolaktinu, který oživuje nervová vlákna. Zvýšená mentální kapacita, schopnost lépe se učit a obnovovat kognitivní zdroj patří mezi další výhody saunování.

Buďte jako Superman

Myslete na to, že mít nadstandardní vlastnosti vyžaduje také dávat svému tělu nadstandardní péči. Terapie horkem je dobrá nejen pro naše fyzické tělo, zvyšuje také schopnost srdce pumpovat krev ve smyslu množství práce vykonané za méně úderů. Tím se srdce neopotřebovává a zůstává vitální. Více krve, více glukózy, esenciálních mastných kyselin a kyslíku do svalů má za následek sníženou glykogenovou depletaci svalů během tréninku. Míra se u jedinců liší, ale obecně jde o 40–50 %. Účinek byl potvrzený opět na sportovcích, kteří po dvou saunových seancích týdně uběhli v průměru o 32 % delší úsek.

Otevřít v galerii (5)
Krásná žena odpočívá ve vaně s květinami.
Krásná žena odpočívá ve vaně s květinami.Zdroj: Profimedia

Za wellnessem jen pár metrů

Trávit zbytečný čas v autě a nakonec být v davu lidí už není potřeba. Pokud i vy patříte mezi saunové nadšence, je dobré zauvažovat nad vlastní privátní saunou. Přesně tu vám nabízí jedinečná moderní vila plná inovativních technologií, která se nachází jen dvanáct kilometrů od centra Prahy, v obci Bořanovice. Jednoduchý, ale velice luxusní design domu, který byl vytvořen k maximální spokojenosti toho, kdo ho bude vlastnit. Moderní bydlení už totiž není pouze o tom, kam složíte hlavu, a kde budou "viset" vaše večerní róby, ale především o tom, že domov má být i místem odpočinku a relaxace. 

Samostatně stojící vnitřní vyhřívaný bazén se zázemím je pak třešinkou na dortu a umožňuje chvíle rekreace v každém ročním období, stejně jako venkovní whirlpool umístěný rovněž u terasy v přízemí. Takže podmínky na domácí sanování i relaxační zónou jako stvořené.

Otevřít v galerii (5)
Privátní bazén
Privátní bazénZdroj: LP-Life.cz

Sauna doma

Výhod domácího saunování je víc než dost. Tou nejzásadnější je jistě stoprocentní soukromí a kýžená relaxace doslova za "rohem". Jen si to představte: Po náročném dni si odpočinout v sauně, která je vzdálená jen pár kroků. Nemusíte se nikam trmácet a také si určíte čas, který vám bude nejvíce vyhovovat. Sny se mají plnit a pokud je sauna jedním z nich, pak hurá do toho, vaše zdraví vám jistě poděkuje.

Pokud hledáte luxus s dostatkem prostoru, krásnou zahradou a ložnicemi, je tato vila pro vás to pravé ořechové. Moderně vybavený interiér, terasa v jedné z ložnic, ale i krb jsou přesně tím, co podtrhuje výjimečnost této nemovitosti. K domu náleží také dvě garáže, zabezpečovací a kamerový systém, vrata i žaluzie na dálkové ovládání a samozřejmě nechybí ani vyhřívané podlahy. To vše pouhých pár kilometrů od hlavního města, takže pokud se přece jen rozhodnete někam vyrazit, máte vše v pohodové "dojezdové" vzdálenosti. 

Luxusní vila v Bořanovicích je jednoznačně místem, kam se budete rádi vracet, protože to bude váš domov s velkým D. 

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m, Okolí Prahy
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: