Top hledané
Výsledky (0)
Moderní trendy sází na udržitelnost, úspory a novou zeleň

Z bydlení se stává věda, architekti přichází s více promyšlenými projekty. Developeři sází na udržitelnost i moderní technologie

Radek Polák
17. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Příprava kvalitního projektu zabere více času, zpravidla se to ale vyplatí

Architektura bytových projektů se mění. Zatímco dříve byli základem každé stavby obyčejné cihly, škvára, skelná vata a menší dřevěná okna, v současnosti jsou to především železobetonové konstrukce, přírodní materiály, velká okna s trojskly a moderní technologie. To vše s důrazem na udržitelnost a úsporu energií. Jaké je tedy současné bydlení?

Aktuálním trendem v architektuře je postupné zahušťování měst. Místa, kde bytové domy stojí, nejsou proto zcela izolována. Nestojí někde za městem „uprostřed polí“. Satelitní městečka, která byla typická zejména pro 90. léta minulého století, již nejsou převládajícím prvkem nové výstavby. Výhodnější jsou místa, kde je rozvinutá občanská vybavenost a dopravní infrastruktura. Přímou součástí některých rezidenčních projektů bývá ve větším i zeleň.

Na lokalitu, kde naše objekty stavíme, se díváme komplexně. Řešíme environmentální přístup, vliv naší stavby na prostředí, kde ji realizujeme. Snažíme se vytvářet komunitu nejen v samotném domě, ale i v rámci propojení se starousedlíky,“

tvrdí majitel developerské společnosti JRD Jan Řežáb.

 

Udržitelné materiály

Při rozhodování, jaký nový byt si pořídit, se tak nyní již zájemce dívá nejen na cenu, ale i další parametry. A architekti i realitní investoři to moc dobře vědí. V souladu s udržitelným rozvojem se proto také čím dál častěji používají přírodní materiály a kvalitní konstrukční zpracování. Mezi standardy patří rovněž speciální vápenopískové cihly.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Objevují se ale i některé jiné materiály.

„Vysoká očekávání architekti mají od slámy a jiných trav. Všechny tyto bio materiály jsou vysoce udržitelné, protože během růstu pohlcují oxid uhličitý a poté jej po desetiletí konzervují ve struktuře budovy,“ 

popisuje Adam Vostárek ze společnosti PlanRadar.

Další variantou jsou materiály nového tisíciletí. 

„Například italští odborníci předpovídají, že architekti budou v blízké době více využívat grafen, ekologické fotokatalytické barvy, regenerovaný nylon a kompozitní materiály jako směs betonu a uhlíkových vláken. Postupně také vzroste poptávka po bio betonu či transparentním průsvitném betonu, který je jedinečnou kombinací betonu a plexiskla,“ 

dodává tento expert.

Současně s tím existuje snaha využívat více recyklovaných materiálů. Díky jejich opětovnému použití se architekti mohou vyhnout emisím spojeným s jejich prvotní těžbou a výrobou. Vždyť jen výroba nového betonu představuje přibližně 7 procent celosvětových emisí CO2, takže recyklace stavebních materiálů by mohla výrazně snížit jejich dopad.

Otevřít v galerii (3)
Samotná stavba je až úplnou třešničkou na dortu celého procesu přípravy a realizace projektu
Samotná stavba je až úplnou třešničkou na dortu celého procesu přípravy a realizace projektuZdroj: Pixabay

Úspora energií

Design budov potom architekti pojímají v závislosti na místním terénu a infrastruktuře. V současnosti však ještě více přemýšlejí nad kontextem celého okolí. Má budova přístup k vodě, větru, slunečnímu záření nebo geotermální energii? To vše lze pozitivně využít například pro návrh systémů vytápění a chlazení.

Odborníci dávají často důraz na uhlíkově neutrální budovy. U takových objektů by jejich výstavba, použité materiály i provoz neměly produkovat žádné emise. Tam, kde to není možné zajistit, se pak emise kompenzují například investicemi do energetické efektivity nebo nákupem zelené elektřiny.

Zapomenout nelze ani na zelené střechy. Proto se také třeba veškerá dešťová voda drží v retenčních nádržích a poté používá na zalévání zelených ploch.

Běžná jsou již také izolační plastová okna s trojskly. Světlo má totiž pozitivní dopad na fyzickou a psychickou pohodu člověka, protože reguluje naše biologické hodiny. Zlepšuje díky tvorbě důležitého vitamínu D lidskou koncentraci, bdělost a náladu. Vitamín D je silný aktivátor imunitního systému a je proto pro lidské zdraví nezbytný. Taková okna vytváří zároveň atmosféru plnou pohodlí a pohody, což navíc umocňuje jejich další funkce – akustická neprůzvučnost, která zamezuje případnému hluku z okolí. Okno zároveň slouží jako efektivní tepelněizolační prvek.

Otevřít v galerii (3)
Velká okna a terasy jsou "in"
Velká okna a terasy jsou "in"Zdroj: Pixabay

Technologie také pomáhají

Moderní technologie, které se do nového bydlení navrhují, pak zase umožňují, že svůj domov můžete ovládat jednoduše odkudkoli na světě. A tedy že ani neutrácíte za zbytečné vytápění v době, když není nikdo doma, a přesto se vrátíte do příjemně teplého prostředí. V letních vedrech zase budete mít vyvětraný byt ještě než do něho vstoupíte.

Díky snadnému ovládání pomocí mobilních telefonů a dalších přístrojů však neřídíte na dálku pouze teplotu, ale i některé další funkce, které si lze dopředu zvolit. Scénář, který si nastavíte, se promítá do přehledů v podobě grafů a vy tak budete mít vše pod kontrolou. Zjistíte tak třeba, zda se vám teplota v bytě opravdu snížila poté, co z něj každé ráno odcházíte do práce či zda se naopak topení spouští přesně v ten moment před návratem domů, který jste si původně nastavil.

A aby toho nebylo málo, bývá součástí moderních technologických prvků bytů rovněž nucené větrání v podobě rekuperace, včetně automatického ovládání časovými programy, větrání na základě obsahu CO2 a vlhkosti nebo i režimu chlazení, či naopak ochrany proti námraze.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Každý, kdo si vybírá nové bydlení, by si měl proto dopředu zjistit, co vše nabízí. Současné byty už rozhodně nejsou pouze o čtyřech holých stěnách. Z bydlení se stává trochu věda, která se vám však může v následném vyúčtování běžných poplatků vyplatit.

Otevřít v galerii (3)
Ke všemu je třeba přistupovat s rozmyslem, radí odborníci
Ke všemu je třeba přistupovat s rozmyslem, radí odborníci Zdroj: Pixabay

Zdroje: Chytré bydlení, JRD, PlanRadar, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze