Top hledané
Výsledky (0)
Seriál Zlatá labuť se dočká své třetí řady. Události však skončí v roce 1940.

Z Kristýny Ryšky je módní ikona. Ve Zlaté labuti obléká nejlepší kostýmy, o jejich původu ale neměla tušení

Denisa Zajíčková
11. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Kristýna Ryška si dobové kostýmy užívá

Když získala herečka Kristýna Ryška roli v dobovém seriálu Zlatá labuť, zřejmě ještě netušila, co to pro ni bude znamenat. Zpočátku se zdálo, že si zahraje jen vedlejší linku zlé a mstivé sestry, která se nemůže smířit s tím, že rodinné impérium bude řídit někdo jiný. Netrvalo však dlouho a zastínila Adama Vaculu, Martu Dancingerovou i Beátu Kaňokovou. I pro ni samotnou to zřejmě bylo překvapením - když odešla ze seriálu Ulice, dlouho o ni nikde nestáli. Čím si diváky tolik získala? Módou!

Sídlo Kučerových se nachází v Černošicích
Bratra Ireny Maškové si zahrál Petr Stach
Irena si potrpí na vlasové doplňky
I ve třetí sérii bude Mašková bojovat s Gruberovou

Před pár dny přišla televize Nova s překvapivým vyjádřením. Navzdory úspěchu seriálu Zlatá labuť skončí příběh třetí sérií v roce 1940. Diváci až do poslední chvíle doufali, že uvidí rodinu Kučerových až do konce války. Někteří dokonce bojovali za to, aby příběh pokračoval i dál napříč českými dějinami - a psali do televize Nova rozhořčené dopisy! Nic z toho jim však nevyšlo. Herečku Kristýnu Ryšku, která si zahrála Irenu Maškovou, to ale nemusí trápit. Diváckou přízeň už dávno má. A navzdory tomu, že je seriál "dobovka", udělal z Ryšky módní ikonu. Zpočátku to přitom vypadalo, že hlavní dějovou linku zastoupí Adam Vacula a Marta Dancingerová se svou složitou láskou. Ryška si však svůj díl slávy vybojovala zkrátka sama.

Roli obětovala všechno

Když Kristýna Ryška roli ve Zlaté labuti získala, musela jí obětovat všechno. Po svatbě s ekonomem Janem Ryškou žije totiž v Rožnově pod Radhoštěm, a tak tráví dlouhé hodiny na cestách ve vlaku. Do Prahy musí dojíždět až dvacetkrát denně - a někdy tu dokonce přespat. Ateliéry seriálu se nacházejí v pražských Kbelích, Gruberovi žijí na zámku v Brandýse nad Labem a vila Kučerových se nachází v Černošicích. 

Nejde však jen o manžela. Ryška má doma i tříletého syna Toníka, o kterého se teď stará primárně manžel. Rozhodování to zřejmě nebylo jednoduché, vyplatilo se jí však na tisíckrát. Když odešla ze seriálu Ulice z role They Nekonečné, nikdo o ni pak dlouho nestál. Myslela si, že se nabídky jen pohrnou a mýlila se. Snad proto si postavy Ireny Maškové tolik váží a dává do ní všechno. 

„Jsem vděčná za tu popularitu, kterou Irena sklízí. Jsem si vědoma toho, že je to polovina úspěchu. Krásně se v tom hraje, protože ono to opravdu mnohé dotváří. Vnímám to, protože člověk se nemůže zcela vyhnout sociálním sítím. A já jsem z toho stále překvapená, jak pozitivní ty reakce jsou," říká Ryška.

Snové kostýmy jsou z většiny originál

Kostýmní výtvarnicí Zlaté labutě je Michaela Horáčková Hořejší, která si válečné období v otázkách módy opravdu užívá. Pro seriál Zlatá labuť připravila už skoro tři tisíce kostýmů a devadesát procent dámského šatníku je originál. To překvapilo nejen herce, ale i diváky! „Já jsem byla připravená, začala jsem po spolupráci s Dramedy Production na seriálu První republika sbírat dobové originály, protože jsem se zkrátka zařekla, že bych hrozně ráda našim divákům a koneckonců i našim hercům způsobila svými kostýmy podobnou zkušenost, jakou mají třeba britští herci v rámci seriálů BBC. I v rámci našeho trhu, který není tak velký a nemá ty rozpočty, jsem zjistila, že když do toho člověk dá trošku více energie než obvykle, nemusí si potom stěžovat na to, že by třeba nebyly zdroje. Tak jsem začala sbírat originály," nechala se slyšet. Dokonce se jí ozývají sami lidé, že mají na půdě něco po babičkách, prababičkách. Sbírka Hořejší je tak nejen přenádherná, ale unikátní. I to dodává seriálu neopakovatelné kouzlo.

Postava Ireny Maškové má oproti ostatním jednu velkou výhodu - jako dcera z bohaté rodiny má peníze na krásné luxusní kousky, tvůrci ji tak oblékají do těch nejvybranějších modelů. Taková Marta Dancingerová, Beáta Kaňoková nebo Simona Lewandowska trochu ostrouhaly. V roli prodavaček nosí většinu času jen uniformy nebo domácí oblečení. Irena je z rodiny, která vlastní obchodní dům plný luxusních kousků. Kdo jiný by měl být hvězdou seriálu?

Otevřít v galerii (1)
S Adamem Vaculou si Kristýna Ryška rozumí
S Adamem Vaculou si Kristýna Ryška rozumíZdroj: se souhlasem TV Nova

Na co s mohou diváci těšit?

Třetí a zároveň závěrečná série Zlaté labutě se odehrává na přelomu let 1939 a 1940 v temných časech protektorátního Československa. Přesto by se snad mohlo blýskat na lepší časy, zlo ve Zlaté labuti je totiž na ústupu. Gruberovo tajemství je prozrazeno a jeho vliv významně oslaben. Intrikánka Markéta zemřela při porodu. Zákeřný Bouchner skončil na pozici ředitele obchodního domu a společně s ním zmizela i sekretářka Praxlová. Známí hrdinové se tak mohou opět nadechnout a čelit novým výzvám doby společně. Petr musí po útěku Báry najít sílu zapomenout. Energii do života mu dodává novorozený syn, na kterého zůstal sám.

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Ireninu drastickou léčbu homosexuality považují Kučerovi za úspěšnou a její aféra s Alenou je téměř zapomenuta. Znovu se tak otevírá otázka, který ze tří sourozenců jednou převezme otěže rodinného podniku. Čerstvý vítr do Zlaté labutě přinese nová ředitelka, šarmantní Toni Adamová, kterou si zahraje herečka Šárka Krausová. Má zkušenosti ze zahraničí a v luxusním obchodním domě zavádí řadu zásadních změn. Ve skutečnosti to ale není hlavní důvod jejího působení v Labuti. A dokonce Krausová prozradila, že bude tak trochu do větru!

Ona je poznamenaná tou Francií, to znamená, že je v těchto vztahových otázkách dost otevřená. Ale to jsem v tuto chvíli prozradila možná až příliš," nechala se slyšet Šárka Krausová.

Sortiment obchodního domu se rozrůstá a v souvislosti s tím přichází další zajímavá postava – prodavačka Dita. Je to žena plná života, která se dá s každým ráda do řeči. Její ženská energie je odzbrojující a okouzlí nejednoho muže. Který z nich Ditě podlehne? Podle její představitelky Natalie Golovchenko by to mohl být Lukáš Mašek, který se cítí opuštěný. Tvůrci slibují, že se diváci dočkají zodpovězení všech zásadních otázek.

Zdroj: redakce, TV Nova, Instagram, VOYO

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze