Top hledané
Výsledky (0)

Z Paříže na vlastní kůži. Francouzi neberou koronavirus vážně!

Simona Deutou
12. března 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Situace v Paříži během období koronaviru.

Celý svět je v pohotovosti, všichni dělají bezpečnostní opatření, zavírají školy, univerzity a varují lidi, aby zůstali doma. Já v němém úžasu sleduji vzrůstající křivku nakažených lidí virem COVID-19, vzrůstající počet obětí a zároveň plné školy dětí a přeplněné metro v hlavním městě Francie. Francouzi se tváří, že se jich to netýká! Ptám se, jak je to možné?

V Paříži žiju už skoro dva roky. Přiznávám, že Paříž je okouzlující, ale stejně mě umí pobouřit nerozvážné smýšlení Francouzů. Francie je v pořadí druhá nejvíce postižená země Evropské unie koronavirem, hned po Itálii. Ke včerejšímu dni bylo zaznamenáno více než 2800 nakažených a 60 obětí. To, že situace je skutečně alarmující, zjevně Francouzům stále nedochází a upřednostňují zábavu před zodpovědností. 

Neumím objektivně zhodnotit, zda se počet lidí v nákupních centrech snížil, jelikož se v těchto místech vůbec nezdržuji, ale když projíždím autem bulváry Paříže, přijde mi, že se nic nezměnilo. Plné restaurace lidí, v pubech se zdržují studenti po škole. Před školami stojí skupiny dětí, sousedka, která právě vystoupila z autobusu se snaží chytit mou dceru za ruku a mě prohlašují za blázna protože zveličuji situaci a křičím ať se jí nechytá.

Jak to vypadá v obchodech?

Když jsem nedávno dělala nákup asi tak na dva týdny, byla jsem jediná s plným košíkem potravin. Kamarádi na sociálních sítích tvrdí, že antibakteriální gel je taky vyprodaný a z těch, co nosí roušku značky Louis Vuitton se už nikdo nesměje, právě naopak, zjišťují, kde se taková dá koupit v akci.

Vila na prodej - Klánovice - 465m
Vila na prodej - Klánovice - 465m, Praha 9

Ve srovnání s Českou rebublikou, kde je případů nesrovnatelně méně, jsou opatření daleko v předstihu a lidé jsou připraveni. Už dávno zavřeli školy a omezili akce, kde se shromažďuje přes 100 lidí. Ve Francii se vydalo podobné nařízení s rozdílem, že jde o skupinu větší než 1000 lidí. Ani to ale nejsou Francouzi schopni respektovat a ve středu 11. března se během důležitého fotbalového zápasu Paříže s Dortmundem shromáždila skupina tisíců fanoušků před stadionem Parc de Princes ve Francii, kterou se nepodařilo rozpustit. Takhle to vypadá, když je vášeň silnější než zdravý rozum. 

Já už několik dní čekám na to, jak se k tomu postaví vláda a vzhledem k situaci v okolních zemích doufám, že se nařídí přísná opatření a virus a podaří minimalizovat a postupně vyhubit. Včera ve večerních hodinách francouzský prezident Emmanuel Marcon veřejně vystoupil a vyjádřil se k této šílené situaci a přiznal, že Francouzi jsou teprve na začátku této epidemie.    

Macron ale tvrdí, že Francouzi mají nejlepší zdravotnictví na světě a že budou dělat vše proto, aby situaci dostali pod kontrolu a pomohli i jiným zemím. Od pondělí 16. března budou všechny školky, školy, univerzity zavřené do odvolání. Mně se rozsvítily oči a říkám si, že bylo opravdu načase. Dokonce nařídil opatření ohledně částečné nezaměstnanosti a od lidí nečeká placení daní, pokut, splátek a lidem finančně pomůže. Teď už jen zbývá věřit, že Francouzi si sáhnou do svědomí, budou respektovat předpisy a minimalizují své výlety do nákupních center, kaváren či muzeí.

Hranice státu jsou ještě stále otevřené, prezident však varuje lidi, aby cestovali pouze ve velmi nutných případech. Také se budou konat volby, které budou od 15. do 22. března. Kolik lidí se zúčastní je sporné.

Já cítím o něco větší naději, že se situace celosvětově zlepší a my budeme brzy schopni navštívit své rodiny a žít stejný život jako dřív.

Buďme zodpovědní!

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze