Top hledané
Výsledky (0)
Soudní proces s Andrejem Babišem a Janou Nagyovou dneškem začal

Začal soud s Babišem a Nagyovou. Jaký trest expremiérovi hrozí?

Barbora Večeřová
12. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Andrej Babiš

V 9 hodin začal soudní proces ohledně korupční kauzy Čapí hnízdo. Obžalovaný je bývalý premiér společně s bývalou poradkyní Janou Nagyovou. O co vlastně v kauze jde a co bývalému premiérovi a jeho poradkyni hrozí?

Andrej Babiš dorazil k Městskému soudu v Praze kolem osmé hodiny v doprovodu svého advokáta. V případu čelí obžalobě z pomoci k dotačnímu podvodu, jeho bývalá poradkyně a manažerka Čapího hnízda je obžalovaná z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Celá kauza se začala prověřovat už v roce 2015. Tehdy šlo o přidělení padesátimilionové dotace na výstavbu Čapího hnízda. O rok později bylo zahájeno vyšetřování a o další rok později došlo k obvinění jedenácti lidí, kteří byli podezřelí z dotačního podvodu. Jedním z obviněných byl právě bývalý premiér Andrej Babiš, který dnes stanul před soudem, a tehdejší šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Čapí hnízdo
Čapí hnízdo Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Kauza plná zvratů 

Čapí hnízdo původně patřilo holdingu Agrofert, právě v roce 2017 se ale přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později se na něj podařilo získat evropskou dotaci pro malé a střední podniky, kam by jako součást Agrofertu nespadalo a nemělo by tak na tuto konkrétní dotaci nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovi děti a partnerka, společnost se ale po pár letech pod Agrofert opět vrátila a v roce 2017 vložil Babiš holding Agrofert do svěřeneckých fondů. Na podzim 2019 bylo stíhání zastaveno, protože dozorující státní zástupce zastavil stíhání. Podle něj Andrej Babiš ani další v kauze obvinění neporušili zákon. Na konci roku 2019 ale nejvyšší státní zástupce zástavní stíhání zrušil a případ se tak znovu vrátil k přezkoumání ke státnímu zástupci, který letos v březnu obvinil Babiše i Nagyovou. 

 

Soud začíná dnes, trvat by měl 13 dnů

Na dnešní soudní proces soud vydával vstupenky. Pro média bylo vyhrazeno pouze 24 míst, z každé redakce byl povolen vstup jen jednomu redaktorovi. Zvukové záznamy je možné pořizovat celou dobu soudního procesu, videozáznamy bylo možné pořídit jen před záznamem líčení. Celý soud by měl trvat 13 dnů, v prvním týdnu by mělo být vyslechnuto 18 svědků. Půjde o další, kteří byli v kauze stíháni nebo členy Babišovy rodiny. Před budovou soudu se shromáždili také Babišovi kritici a zahájili přímo zde demonstraci. Zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii přivezli klec, která má symbolizovat Babišovu celu. 

Co obžalovaným hrozí? 

Celková škoda podle obžaloby dosahuje téměř 50 milionů korun. Žalobce Jan Šaroch navrhl Babišovi tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů, Nagyové stejný podmíněný trest a peněžitý trest půl milionu. 

Otevřít v galerii (2)
Žalobce Jan Šaroch
Žalobce Jan Šaroch Zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Zdroje: ČTK, novinky.cz, denikn.cz

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze