Top hledané
Výsledky (0)
Významná architekta a malířka silně ovlivnila kulturní život a architekturu 20. a 21. století. Luxusní stavby, které po celé světě navrhla jsou moderní, jedinečné a impozantní. Podívejte se s námi na nejzajímavější díla Zahy Hadid.

Zaha Hadid: Architektura budoucnosti

Eva Ledecká
26. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Galaxy Soho

Stavby Zahy Hadid můžete obdivovat od New Yorku po Hong Kong. Narodila se v roce 1950 v Bagdádu, vystudovala matematiku a architekturu. Její smrt loni na jaře znamená velikou ztrátu po celý svět.

Její londýnská kancelář Zaha Hadid Architects funguje od roku 1979, má 400 zaměstnanců a na svém kontě má 900 objektů po celém světě. Velkolepé luxusní budovy jsou tvarově členité, impozantní a neskromné s dokonalostí v každém detailu. Je z nich patrné její nadšení pro hi-tech a otevřenost k trendům moderní architektury.

Peking, Hong Kong, Katar

Na asijském kontinentě zmíníme Jockey Club Innovation Tower na Polytechnické univerzitě v Hong Kongu a operu Guangzou v Číně, která je po právu považovaná za architekturu budoucnosti. Luxusní stavbu představuje také komplex Galaxy Soho, obrovské nákupní a kancelářské centrum v Pekingu.

V Kataru se plánuje výstavba věže ve tvaru pouštního hyacintu, která bude stát na místě konání finále fotbalového mistrovství světa v roce 2022. Luxusní věž bude mít 38 poschodí, 200 hotelových pokojů a 120 bytů a bude se nacházet v nově vznikajícím pobřežním městě Lúsajl.

Zaha Hadid v Evropě

Mezi její díla v Evropě patří například kampus vídeňské Vysoké školy ekonomické (Wirtschaftsuniversität), horolezecké muzeum Messner Mountain Museum, italské muzeum umění 21. století MAXXI nebo bazén pro letní olympijské hry v Londýně.

Mezonezový byt na nábřeží Praha 212m
Mezonezový byt na nábřeží Praha 212m, Praha 5

Londýnská expozice matematiky

Muzeum vědy v Londýně otevřelo ve Wintonově galerii novou expozici Matematika, jejíž interiér také pochází z dílny Zahy Hadid. Dominují jí oblé křivky a plochy. V objektu mohou návštěvníci obdivovat stovky vzácných exponátů z oblasti vědy, matematiky a inženýrství. Expozice je provede světem matematiky a ukáže, jak matematika ovlivňuje veškeré lidské chování.

Nový komplex v Praze

V Praze vyhrál návrh Zahy Hadid soutěž na vznik nového komplexu mezi Florencí a Masarykovým nádražím. Budou zde kanceláře, residenční byty a obchody.

Futuristické designy nábytku

Kde brala Zaha hadid tolik energie a nápadů, je ve hvězdách. Kromě architektury se věnovala také bytovému designu, ve kterém najdete stejné linie jako v její architektuře. Jsou to luxusní lustry, nábytek i pomůcky do kuchyně, pro něž nacházela inspiraci ve tvarech, které vytvořila sama příroda. Na jejich výrobu byla použita ta nejmodernějších technologie.

S jejími luxusními designy jste se mohli setkat na světových veletrzích jako Benátské bienále architektury, Salone del Mobile Milano nebo Design Miami.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Zaha hadid Architects
Studio London 10 Bowling Green Line London Unoted Kingdom
+44 20 7253 5147