Top hledané
Výsledky (0)

Viktor Zavadil v hlavní roli českého velkofilmu: "Palach je pro mě legenda."

Jana Fikotová
28. srpna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jan Palach

Chtěl vyburcovat československou společnost z odevzdané letargie, do níž začala upadat po sovětské okupaci, a upálil se. Kdo byl ale on sám, to zůstává záhadou. Příběh Jana Palacha od režiséra Roberta Sedláčka se opírá o scénář osmaosmdesátileté spisovatelky, scenáristky a mluvčí Charty 77 Evy Kantůrkové.

Jan Palach
Jan Palach
Jan Palach

Jan Palach, student, který se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské invazi do Československa. Tato oběť měla vyburcovat národ z okupační letargie. Policejní a lékařské zprávy kolem Palachovy smrti, vzpomínky nejbližších, rodiny či historiků, tvorba scénáře nebyla jednoduchá.

Film vypráví příběh posledních měsíců Palachova života

Jaká byla vlastně cesta od milujícího syna, oddaného přítele a přemýšlivého studenta filozofie, než se odhodlal upálit? Film, jehož premiéra byla 21. srpna, vidělo již 14 000 diváků.

„Chci vyprávět tragický příběh Jana Palacha, který není dětsky naivním bojem proti totalitě, ale extrémním příkladem toho, kam až všudypřítomná konformita a přizpůsobivost dohnaná do krajnosti, může zavést citlivého jedince,“ řekl režisér Robert Sedláček, který na scénáři pracoval s Evou Kantůrkovou. 

Sama scénáristka přiznala, že tvořit příběh Jana Palacha měl dvě rizika. „Předně zemřel velice mladý a na rozdíl třeba od Jana Husa jsme se museli pídit po každé událostičce, po i sebemenším detailu, abychom vytvořili příběh celistvý, srozumitelný a působivý. Za druhé, Palachův výsostný čin byl ohromující už v tehdejší nebývale zjitřené atmosféře, a o to obtížněji je zpodobitelný z dnešního časového i společenského odstupu,“ přiznala s tím, že vše vždy řešila se Sedláčkem. 

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1

Co prozradili představitel hlavní role Viktor Zavadil?

Hlavního hrdinu hraje mladý herec Viktor Zavadil. „Tuto roli jsem vzal s pocitem obrovské odpovědnosti, která se převyprávěním takového příběhu pojí. Pro mě již Jan Palach funguje svým způsobem jako legenda, tedy jako něco, co jsem nezažil, ale o čem jsem slyšel častokrát vyprávět, mnohokrát jsem o něm zaujatě četl, učil se. A vzhledem k vývoji naší republiky se domnívám, že je to legenda zásadní. Odtud tedy ta odpovědnost. S tím samozřejmě také nastoupila starost o technickou stránku filmového herectví, zda dokážu bez větších zkušeností věrohodně postavu na plátno převést,“ přiznal herec.

Zuzana Bydžovská těžce snášela zimu

Filmovou matkou mu je herečka Zuzana Bydžovská, které utkvělo z natáčení nejvíce podnebí. „Strašná zima. Točili jsme letní scény, ale byl mráz a i ty obrazy na nádraží se točily v takovém mrazu, že se stěží podařilo trochu vytopit nádraží uvnitř. A já zimu nesnáším. Jinak jsem ráda, že jsem poznala Roberta, kterého jsem předtím osobně vůbec neznala. Myslím, že je velmi odvážný, když se pustil do tohoto tématu. Je důležité, aby rodina Jana Palacha, jeho bratr i jeho blízcí věděli, že jsme se všichni opravdu snažili o věrné, nepatetické ztvárnění Janova osudu,“ uvedla.

Díky strhujícímu příběhu a dobrému zvolení hereckých představitelů dokázal Sedláček diváka vtáhnout okamžitě do děje. Viktor Zavadil jako Jan Palach je bezesporu uvěřitelný. Film zachycující poslední rok a půl života Jana Palacha do kin vstoupil symbolicky na 50. výročí invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa.

Film: Jan Palach

Cineart TV Prague, Česká televize, Arina, Rozhlas a televízia Slovenska, Up&Up production ČR / Slovensko, 2018, 124 min
Režie: Robert Sedláček, Scénář: Eva Kantůrková, Kamera: Jan Šuster, Hudba: Michal Rataj

Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Michal Balcar, Karel Jirák, Jan Vondráček. Film vznikl díky podpoře Státního fondu kinematografie, Audiovizuálneho fondu, Prague Film Fund a Ministerstva obrany ČR.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze