Top hledané
Výsledky (0)
Praha skrývá mnoho krásných míst k procházkám. Zatímco Petřínské sady a Královskou oboru navštívil v Praze snad už každý, luxusní Zahrada Kinských stojí stále trochu stranou zájmu Pražanů. Právě tam jsme se však vypravili my.

Taje Zahrady Kinských: Kde se vzal v Praze podkarpatský kostelík?

Eva Ledecká
30. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Krásný výhled na Prahu, Musaion v popředí

Zahrada Kinských leží na pražském Smíchově a sousedí s Petřínským vrchem. Proto je často tento park o rozloze 17 hektarů brán jako součást Petřínských sadů. Nejlepší je začít procházku od Petřínských vrchů a kochat se krásnými výhledy po příjemné cestě dolů.

Zahrada Kinských - letohrádek
Podkarpatský kostelík
Krásné jezírko s vodopádem a sochou Herkula

Historie tohoto luxusního parku je spojena s vinicemi, které zde nechal vysázet Karel IV. Park svou současnou podobu získal za Rudolfa knížete Kinského, který v roce 1826 pozemek zakoupil. Centrem rozlehlé zahrady je luxusní letohrádek Kinských (Musaion), který je považován za jednu z nejkrásnějších empírových staveb v Praze. Nachází se v něm Národopisné muzeum Národního muzea.

Na co můžete v Zahradě Kinských narazit?

Tak, jak tomu většinou u podobných parků bývá, i tady najdete mnoho zajímavých malých staveb, spoustu cestiček, jezírka, dekorativní sochy a sousoší, altánky či kolonády. Bohužel zde můžete narazit také na zchátralé budovy, jako je například bývalý empírový pavilon s nádherným výhledem na město, z kterého však po vyhoření zbyly jen ruiny.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Příběh podkarpatského kostelíka

Mezi luxusní stavby, které se před vámi vynoří jako ze sna, patří například podkarpatský kostelík. Ten, přestože byl postaven v 17. století ve Velké Loučky u Mukačeva, stojí zde, v Praze, jako výraz vděčnosti všech Rusínů. A to od roku 1929, 10 let poté, co byla Podkarpatská rus připojena k Československu. Bylo možné jej jednoduše rozmontovat, neboť byl postaven bez jediného hřebíku. Tento 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký kostel byl do Prahy převezen ve 4 speciálně upravených vagónech a slavnostně předán Praze.

Nedaleko odtud budete procházet kolem jezírka zdobeným barokní sochou Herkula, do kterého stéká vodopád. Romantická procházka skončí u letohrádku Kinských, o kterém jsme zjistili jednu zajímavost: jeho místo nebylo v zahradě zvoleno náhodou, nýbrž leží ve stejné ose s luxusním Palácem Kinských na Staroměstském náměstí.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze