Top hledané
Výsledky (0)
William a Kate slaví 12. výročí svatby. Přestože reprezentují britskou královskou rodinu, v jejich vztahu nechybí dobírání ani humor

Královský pár slaví výročí. Zájem prince Williama o Kate vyvolal odvážný outfit

Kristina Valachyová
29. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
14 minut
Dvanácté výročí svatby prince a princezny z Walesu je tady

Dvanácté výročí svatby prince a princezny z Walesu je tady! Během let společného soužití si William a Kate prošli mnoha situacemi a změnami. Co však zůstalo beze změn, je kvalita jejich vztahu. Na té mají mimo jiné zásluhu i společné zábavné okamžiky.

Princ William a princezna Kate mají ve svém kalendáři několik dat, která jsou pro ně výjimečná. Jedním z nich je 29. duben. Proč právě tento den?

29. dubna 2023 oslaví královský pár již 12. výročí sňatku. Právě v tento den si řekli své velké „ano“, výměnou manželských slibů zpečetili svou lásku z univerzity a následně se vydali na společnou cestu životem jako královský pár. Od začátku bylo zřejmé, že Kate se pro královskou roli doslova narodila. Vždy dokonale upravená, elegantní, příjemná a usměvavá stojí věrně po boku budoucího krále. Oba se těší obrovské popularitě, v žebříčku oblíbenosti obsazovali nejvyšší příčky hned za zesnulou královnou.

 

Princ William a Kate Middleton se setkali jako studenti na skotské univerzitě v St Andrews

Svatba Williama a Kate byla největší královskou svatbou, která se v Británii konala od svatby krále Charlese (tehdy prince z Walesu) a princezny Diany v roce 1981. Jejich vztah započal po setkání během studií na University of St Andrews ve Skotsku. Po krátkém rozchodu v roce 2007 oznámili v roce 2010 zasnoubení.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Šaty, které Williama zaujaly

Jejich vztah se údajně změnil z přátelského k něčemu víc poté, co Kate zaujala Williama průsvitným outfitem během studentské módní přehlídky.

Jak informoval magazín Insider, nosila Kate Middleton během svých studentských let průhlednou sukni za 40 dolarů, což údajně vyvolalo zájem prince Williama. Vévodkyně z Cambridge oblékla odvážný model během univerzitní módní přehlídky v roce 2002, které se zúčastnil i princ. Vévoda a vévodkyně z Cambridge se setkali na skotské univerzitě a byli přáteli více než rok, než se mezi nimi rozvinul romantický vztah, jak prozradil William pro The Telegraph. Podle dokumentu „The Day Will and Kate Got Married“, který odvysílala britská ITV, to mezi nimi zajiskřilo po odvážném vystoupení Kate Middleton na módní přehlídce.

Kate se na poslední chvíli rozhodla vyměnit sukni za šaty.

„Přepnul se vypínač, najednou ji viděl v jiném světle a opravdu věřím, že to byl zlomový bod v jejich vztahu,“

uvedla v dokumentu královská korespondentka Katie Nicholl. Šaty navrhla Charlotte Todd a jejich výroba stála zhruba 40 dolarů.

 

Dvojice promovala v roce 2005

Kate získala titul z dějin umění a princ William z geografie. V době, kdy promovali, žila dvojice společně s dalšími přáteli a veřejně spolu chodili.

2006: První veřejné vystoupení

V 2006 se Kate poprvé objevila na veřejnosti s královskou rodinou a projevila podporu svému příteli. V prosinci 2006 se rodina Middletonových zúčastnila Sovereign's Parade na Královské vojenské akademii v Sandhurstu, na níž se objevil princ William. Už tehdy byla předmětem intenzivní mediální pozornosti.

2007: Často ji oslovovali paparazzi

Mluvčí královské rodiny v té době pro The Telegraph řekl, že "Princ William chce víc než cokoli jiného, aby ji paparazzi přestali obtěžovat."

2007: Bulvární noviny informovaly, že se pár rozešel

Některé zprávy byly přímo ostudné.

„Rozešel se s Kate, protože se zakoukal do někoho jiného,“

tvrdil tehdy anonymní zdroj pro The Observer.

„Pochází ze slušného prostředí, ale je velice rozverná a jemu se zdá mnohem víc vzrušující.“

Alespoň jeden zasvěcený však správně usoudil:

„Nemyslím si, že to doopravdy skončilo. Nemyslím si, že tohle je naposled, co ty dva spolu uvidíte,“

řekl pro magazín People anonymní „kamarád“ Kate.

2007: V létě se pár dal opět dohromady

Po letech William i Kate uznali, že jejich krátký rozchod byl k něčemu dobrý.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

„Oba jsme byli velmi mladí... a oba jsme hledali sami sebe,“

řekl William v rozhovoru pro The Telegraph v roce 2010.

„Moc jsme se snažili najít si vlastní cestu a dospívali jsme.“

„V té době jsem z toho nebyla moc šťastná, ale ve skutečnosti to posílilo mou osobnost,“

dodala Kate.

„Zjistíš o sobě věci, které sis možná neuvědomoval. Myslím, že když jsi mladší, vztah tě může úplně pohltit.“

Říjen 2010: Princ William požádal Kate o ruku

Princ William požádal Kate o ruku na společné dovolené v Keni.

„Prostě jsem usoudil, že nastal ten správný čas,“

řekl později.

William jí navlékl tentýž safírový prsten, který po zásnubách nosila jeho matka.

„Stalo se to asi před třemi týdny na dovolené v Keni. Byli jsme tam s několika přáteli, měli jsme krátkou dobu soukromí. A právě tam jsem se rozhodl, že nastal ten správný čas,“

řekl.

„Bylo to velice romantické,“

dodala Kate.

Listopad 2010: Dvojice oznámila zasnoubení veřejnosti

„Princ z Walesu s potěšením oznamuje zasnoubení prince Williama se slečnou Catherine Middleton,“

uvedla v prohlášení královská rodina.

Dále bylo oznámeno:

„Princ William o tom informoval královnu a další blízké členy své rodiny. Princ William rovněž požádal o svolení otce slečny Middletonové. Po sňatku bude pár žít v Severním Walesu, kde bude princ William nadále sloužit v Royal Air Force.“

Po zveřejnění radostné noviny se objevili na tiskové konferenci.

„Právě teď nastal ten správný čas, oba jsme velmi, velmi šťastní,“

uvedl tehdy podle The Guardian William.

„Oba máme velmi podobný smysl pro humor a hodně si ze sebe děláme legraci."

2011: Vzali se 29. dubna ve Westminsterském opatství. V tento den také získali oficiální tituly vévoda a vévodkyně z Cambridge

Svatba se konala ve Westminsterském opatství, kde se odehrávají i korunovace britských králů a královen (včetně korunovace krále Karla III. dne 6. května 2023). Bylo i místem svatby královny Alžběty II. a prince Philipa v roce 1947, jak informuje Newsweek.

Místo konání svatby bylo vyzdobeno téměř 30 000 květinami, z nichž většina pocházela ze zahrad Windsor Great Park v Surrey.

Jako svatební dar udělila královna Alžběta Williamovi titul vévody z Cambridge, proto se jeho manželkou během svatebního obřadu stala HRH (Její královská výsost) vévodkyně z Cambridge. Výrobou svatebních šatů pro tuto neobyčejnou událost pověřila Kate Sarah Burton z londýnského módního domu Alexandera McQueena. Návrhářka se nechala částečně inspirovat svatebními šaty Grace Kelly, které oblékla na svatbu s monackým princem Rainierem III. v roce 1956. Hotové šaty měly ramena a rukávy zahaleny krajkou, která byla vyrobena starou krajkářskou technikou, vyvinutou v 19. století v Irsku v městečku Carrickmacross.

Ručně vyrobené krajkové květinové motivy jako růže, bodlák, narcis a trojlístky byly vytvořeny jednotlivě a dodatečně na šaty přidány. Na hlavě měla nevěsta korunku od Cartiera z roku 1936, kterou jí zapůjčila královna Alžběta. Co se týče „něčeho modrého“, nechala si do šatů všít modrou stužku. Náušnice byly svatebním darem od rodičů.

Svatební hostina se konala v Buckinghamském paláci. K prvnímu tanci si novomanželé zvolili hit Eltona Johna Your Song, který jim zazpívala popová hvězda a kamarádka Ellie Goulding.

S výdaji kolem 34 milionů dolarů a odhadem třímiliardovým publikem po celém světě se jednalo o jednu z nejhonosnějších svateb v historii. Přestože se jim podařilo získat místo pro konání svatby zdarma, jen na květinovou výzdobu padlo 800 000 dolarů.

Následovaly ne jeden, ale dva svatební dorty (čokoládový a ovocný) za 80 000 dolarů a šaty pro Kate za 340 000 dolarů.

Některé detaily jejich velkého dne zůstaly veřejnosti skryty, Kate se například líčila sama a Williamovi neslíbila poslušnost. Kate si dělala svatební make-up sama. Vévodkyně údajně absolvovala lekce líčení u londýnské vizážistky Arabelly Preston. A přestože byla prvotní dohoda taková, že Arabella přijde Kate na svatbu nalíčit, nakonec bylo všechno jinak. Vévodkyně se údajně cítila dostatečně sebejistá a zručná na to, aby si make-up na svůj svatební den udělala sama.

Svatby se zúčastnilo skoro dva tisíce lidí. Kočár s ženichem a nevěstou doprovázeli jezdci na 18ti koních a na jejich počest po nebi přeletěla letadla královské letky.

William sice navlékl Kate na prst prsten z waleského zlata, sám se však ještě před obřadem nechal slyšet, že prsten nosit nebude. Královské svatební prsteny se od roku 1923 vyrábějí ze zlata vytěženého ve Walesu. Catherine, stejně jako před ní princezna Diana, zase neslíbila svému choti před oltářem poslušnost, ale „lásku, podporu, úctu a péči“.

Kate vzdala Williamovi hold i svojí svatební kyticí. Její základ tvořil podle královské tradice výhonek z keře myrty, který zasadila britská královna Viktorie na ostrově Wight v roce 1845. Dalšími květinami v kytici byly konvalinky, hyacinty, břečťan a také květy hřebíčku bradatého, který je též lidově nazýván „Sweet William“. Kytici navrhl florista Shane Connolly, který měl na starosti i slavnostní výzdobu prostor londýnského Westminsterského opatství.

Červen 2011: O několik měsíců později se William a Kate vydali na svou první mezinárodní cestu jako reprezentanti královské rodiny

Byli samý úsměv, zatímco cestovali po Kanadě a později se zúčastnili akce na červeném koberci v Los Angeles v Kalifornii.

Červenec 2012: Kamery zachytily pár oslavující na tribuně během letních olympijských her v Londýně

Byli zachyceni, jak se objímají poté, co britský cyklista vyhrál zlatou medaili.

Prosinec 2012: Palác oznámil, že Kate je těhotná

O tři dny později byli společně s Williamem viděni při odchodu z nemocnice. Podle BBC se v té době Kate léčila kvůli silným ranním nevolnostem.

23. července 2013: Princ George měl své první veřejné vystoupení. Byl mu jeden den

Novináři tábořili před nemocnicí tři týdny v očekávání záběrů Willa, Kate a jejich prvorozeného potomka. Manželé prý před porodem netušili, jestli budou mít chlapečka nebo holčičku, prozradila Kate v rozhovoru v roce 2020 v podcastu „Happy Mum, Happy Baby“.

„Bylo to překvapení,“

řekla.

„Ale také vidět... víte, mého manžela Williama... vidět tu čistou radost v jeho tváři, to bylo opravdu výjimečné."

Krátce po princově narození se rozrůstající se královská rodina spolu s jejich kokršpanělem Lupem nechala zvěčnit na portrétu. O rok později vzali William a Kate prince George s sebou na třítýdenní královské turné po Novém Zélandu a Austrálii. Poprvé cestovali jako tříčlenná rodina.

2014: Ve stejném roce královská rodina oznámila Kateino druhé těhotenství

Podle oficiálního prohlášení bojovala vévodkyně s těžkými ranními nevolnostmi i během druhého těhotenství.

2. května 2015: Narodila se princezna Charlotte

Skupina skalních fanoušků královské rodiny strávila týdny spaním ve stanech naproti nemocnici a čekáním na to, až spatří dalšího královského potomka. Tehdejšího vévodu a vévodkyni to natolik dojalo, že pár dní před porodem poslali do provizorního tábora horkou kávu a krabice pečiva, uvádí People.

2015: Po narození Charlotte opustili William a Kate Londýn, aby se usadili na venkově

Jejich venkovské sídlo Anmer Hall s deseti ložnicemi byl svatebním darem od královny a údajně přinesl do každodenního života rodiny normálnost i soukromí.

„Zřídka je tu někdo obtěžuje,“

řekl anonymní místní zdroj pro Vanity Fair v roce 2016.

„V této části světa jsme na členy královské rodiny zvyklí. Často je vidíme venku s Georgem a Charlotte, ale nikdo je nefotí ani se nepokouší s nimi mluvit.“

Březen 2016: První dovolenou absolvovali jako čtyřčlenná rodina

Lyžařský výlet do francouzských Alp byl vůbec prvním, co si George a Charlotte hráli na sněhu.

V září 2016 podnikli své první královské turné jako čtyřčlenná rodina, přičemž strávili osm dní v Kanadě.

2017: Oznámili, že se oficiálně stěhují zpět do Londýna, aby žili v Kensingtonském paláci

Zprávy na Insideru informovaly, že plánují zřídit velkou přístavbu v suterénu historické nemovitosti, která se rozprostírá ve čtyřech patrech a má více než 20 pokojů.

2017: Zaneprázdnění rodiče žijící ve městě

Stále se však umějí uvolnit. V dubnu 2017 William a Kate prozradili, že když děti usnou, sledují „Homeland“ a „Game of Thrones“. Také si při sledování televize objednávají donášku jídla, zejména kari, prozradila Kate pro Radio 1.

23. dubna 2018: Pár přivítal třetího potomka, prince Louise

Princ Louis se narodil jen pár týdnů před královskou svatbou prince Harryho s Meghan Markle.

Březen 2020: Královský pár se zúčastnil svého posledního královského turné před pandemií koronaviru

Návštěva Irska se uskutečnila na žádost britského ministerstva zahraničí a Commonwealth Office.

Zatímco bylo Spojené království v důsledku koronaviru izolováno, královský pár se pravidelně účastnil videohovorů.

12. dubna 2021: Tři dny po smrti prince Philipa mu William vzdal hold jménem svým i Kate

„Století života mého dědečka bylo definováno službou – jeho zemi a Commonwealthu, jeho manželce královně a naší rodině,“

napsal v prohlášení na Instagramu.

„Cítím štěstí, že jsem v něm měl nejen příklad, který mě vedl, ale také, že byl trvalou součástí mého života – v dobrých, ale i v těch nejtěžších dnech. Navždy budu vděčný, že i moje manželka mohla za těch několik let mého dědečka poznat, a za laskavost, kterou jí prokazoval. Můj dědeček byl výjimečný člověk, byl součástí mimořádné generace,“

pokračoval.

„Catherine i já budeme pokračovat v tom, co by si přál, a budeme podporovat královnu v letech, která přijdou. Můj dědeček mi bude chybět, ale vím, že by chtěl, abychom v té práci pokračovali,"

napsal v dubnu 2021. Princův pohřeb se konal v sobotu 17. dubna 2021. Královský pár na něm nechyběl.

29. dubna 2021: Dvojice oslavila 10. výročí svatby

V žádném případě se však nejedná o nejdéle sezdaný královský pár. Epický milostný příběh královny Alžběty a prince Philipa trval více než 70 let.

28. září 2021: William a Kate oslnili na premiéře filmu „No Time to Die“ v Londýně

Rami Malek, který seděl za Williamem a Kate na premiéře filmu „ No Time to Die“, prohlásil, že královský pár vypadal, že si nejnovější bondovku užívá.

„Z toho, co prozrazuje řeč těla, toho můžete hodně poznat,“

řekl pro E News Daily Pop.

„Myslím, že se jim ten film líbil.“

10. prosince 2021: Pár sdílel vánoční pohlednici se svými třemi dětmi

Na vánoční pohlednici byla vybrána fotografie rodiny pořízená během návštěvy Jordánska počátkem roku 2021. Snímek je výrazně neformálnější a intimnější než ostatní fotografie členů královské rodiny, zejména prince Williama, který se pravděpodobně stane příštím králem. Kate a William na něm vyjadřují vzájemnou náklonnost rukou položenou na koleně partnera.

Březen 2022: Princ William a Kate čelili odporu na své první společné zahraniční návštěvě od března 2020

Během turné po Karibiku u příležitosti platinového jubilea vlády královny Alžběty, tedy 70. výročí jejího nástupu na trůn, se královský pár setkal s odporem a kritikou, což je zřetelným zvratem oproti předchozím královským návštěvám.

První zastávku na turné v Belize museli William a Kate zrušit poté, co místní obyvatelé zorganizovali proti jejich návštěvě protesty a kritizovali koloniální minulost monarchie. Dvojice se setkala s demonstracemi i na Jamajce, kde protestující požadovali, aby Spojené království zaplatilo reparace v důsledku tamního obchodu s otroky. Jamajka v současnosti zvažuje odvolání britského krále jako formální hlavy státu.

William narážel na odpor i během večeře, kterou uspořádal generální guvernér Jamajky 23. března, přičemž vyjádřil svůj „hluboký zármutek“ nad historií otroctví v zemi.

„Otroctví bylo ohavné a nikdy k němu nemělo dojít,“

řekl William v projevu, který přes Insider zveřejnil Kensingtonský palác.

„Zcela souhlasím s mým otcem, princem z Walesu, který loni na Barbadosu řekl, že otřesná zvěrstva otroctví navždy poskvrnila naši historii.“

29. dubna 2022: William a Kate oslavili 11. výročí svatby

Několik dní před výročím své svatby se William a Kate 25. dubna 2022 zúčastnili oslav a díkůvzdání u příležitosti Anzac Day ve Westminsterském opatství.

Srpen 2022: Princ William, Kate a jejich tři děti se přestěhovali z Londýna do Windsoru

22. srpna představitelé paláce oznámili, že královská rodina se přestěhuje ze svého sídla v Kensingtonském paláci v západním Londýně do Adelaide Cottage ve Windsoru, což jim umožní být blíže královně Alžbětě II.

Princ George a princezna Charlotte, kteří předtím navštěvovali Thomas's Battersea v jihozápadním Londýně, nastoupili začátkem září na soukromou školu Lambrook v Ascotu.

8. září 2022: Po smrti královny Alžběty II. a nástupu krále Karla III. se princ William stal následníkem trůnu

Charles, bývalý princ z Walesu, se ve čtvrtek 8. září 2022 stal králem Karlem III. poté, co jeho matka, královna Alžběta II., zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku. Princ William je nyní následníkem trůnu a očekává se, že na trůn nastoupí po smrti svého otce.

9. září 2022 král Charles III. oznámil, že se William a Kate stanou princem a princeznou z Walesu.

Přátelství bylo a je jedním z nosných prvků jejich vztahu

Tento královský pár je příkladem stability, oddanosti, důvěry a v neposlední řadě pravé lásky. Pouto mezi nimi se léty ještě prohlubuje, stejně jako přátelství. Samotný princ v jednom z rozhovorů poznamenal, že přátelství bylo a je jedním z nosných prvků jejich vztahu.

„Když jsem Kate potkal poprvé, věděl jsem, že je na ní něco velmi zvláštního. Věděl jsem, že je to něco, co bych chtěl prozkoumat. Skončilo to tak, že jsme se na chvíli stali přáteli. To byl dobrý základ. Protože teď obecně věřím, že být si přáteli je velká výhoda,“

prozradil William.

Vzájemné přátelství je při pohledu na dvojici skutečně cítit. Příkladem byla i jejich loňská společná cesta po Karibiku. Během tohoto oficiálního královského turné navštívili i Bahamy, kde měli příležitost ochutnat od místního prodejce mořské plody. Jakmile však prodejce nabídl princi, William zdvořile odmítl slovy:

„Ne, děkuji.“

Ještěže byla po jeho boku Kate, která neváhala ani vteřinu, místní jídlo s radostí ochutnala a zavtipkovala na adresu manžela.

„Jsem trochu dobrodružnější než William. Je to oukej,“

řekla princezna.

Video se stalo virálním a lidé si dobírání Kate ihned zamilovali.

„Je tak vtipná, jak s ním drze žertuje,“

napsal v komentářích na síti TikTok jeden z uživatelů.

Není to ovšem jen přátelství, humor a dobírání, co z Williama a Kate dělá silný pár. Kromě upřímné a vzájemné lásky k sobě chovají respekt a důvěru a drží spolu jako tým i ve chvílích, které nejsou zdaleka jednoduché, přičemž nezapomínají ani na fakt, že na vztahu je potřeba pracovat.

Je jasné, že i po téměř 12 letech manželství má princ William oči stále jen pro Kate.

Princ z Walesu se nad svojí manželkou rozplýval během návštěvy anglického Birminghamu a jeho komentář přivedl fanoušky královské rodiny do mdlob, informuje New York Post.

Ve videu, které zveřejnil uživatel Twitteru, se pár setkal s příznivci v restauraci Rectory. Když si podávali ruce a zdravili se s fanoušky, někdo řekl:

„Jaký úžasný outfit má Kate na sobě! Je to krásné!“

Na to William nadšeně odpověděl:

„Och, vždycky vypadá úžasně!“

O chvíli později obdaroval jiný fanoušek vévodu z Cambridge taškou chipsů.

„Mockrát děkuji! Tohle mě udrží na cestě domů,“

zavtipkoval.

Uživatelé sociálních sítí ocenili Williamova milá slova o Kate.

„Jsou krásný pár a vždycky vypadají nádherně,“

stálo v jednom příspěvku.

Očekává se, že v květnu 2023 bude pár hrát významnou roli v rámci korunovačního ceremoniálu krále Karla ve Westminsterském opatství. Jejich děti, princezna Charlotte a princ Louis, budou mít během korunovace formální úkoly, zatímco nejstarší syn George se zhostí velmi zvláštní role malého „ochránce“ monarchie. George se bude na akci ohánět slavnostním mečem, který bude reprezentovat jeho postavení ochránce panovníka, jakož i druhého v pořadí na britském trůnu za Williamem. Seznam pozvaných tvoří maximálně 2 000 lidí. Slavnostní obřad bude kratší než korunovace královny Alžběty v roce 1953. Arcibiskup anglikánské církve z Canterbury Justin Welby povede 6. května bohoslužbu. Toto datum bylo ve Spojeném království prohlášeno státním svátkem.
 

Zdroje: Insider, dokument „The Day Will and Kate Got Married“, Telegraph, People, The Guardian, Newsweek, BBC, Diva, Vanity Fair, Instagram, E News "Daily Pop“, NY Post, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze