Top hledané
Výsledky (0)
Jedna z mála pražských čtvrtí, kde nenajdeme větší část zaměřenou na bydlení. Specifiky této pražské lokality jsou dvě velké luxusní domény – Krematorium a Motolská nemocnice. Dvě místa, patřící k našemu životu jako voda a oheň. Dvě místa, kde člověk svůj život začíná a také končí.

Zámek, hřbitov a nemocnice v jedné čtvrti, to je pražská Motol.

Mgr. Jana Höger
12. června 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Zámek Motol

Proměny života

Život je dar, kterého si musíme vážit a v jisté chvíli ho pak odevzdat. Motol jako taková má kořeny ve středověku, kdy v této oblasti vzniká vesnice. V rove 1922 je připojena k Velké Praze jako její okrajová část. Nachází se v údolí Motolského potoka na západní straně města.

Tam, kde se život rodí, zachraňuje

Čtvrti Motol na Praze 5 vévodí dvě velké stavby. Jednou z nich je Fakultní nemocnice v Motole, největší zdravotnické centrum v České republice. Její počátky sahají do konce třicátých let minulého století. Kdy mladí architekti G. Paul a F. Čermák pracují na plánech nemocnice. Postupně se rozrůstá o další pavilony. Celkový stav budovy přetrval až do počátku 21. století, kdy začaly být pavilony nevyhovující a začalo se s nákladnou rekonstrukcí. Ta probíhala v roce 2006 a 2007.

Místo, kde se se životem loučíme

Druhou monumentální stavbou je Krematorium na louce pod zalesněným návrším. Tiché a příjemné místo odpočinku i důstojné místo pro rozloučení se s milovanými. Vítězný projekt luxusního architekta Josefa Karla Říhy dostal v roce 1951 zelenou a začalo se s výstavbou. I urnový háj byl pojat netradičně jako lesní hřbitov kolem luxusního rybníčku. Místu vévodí smutek, který je však slušivý a elegantní.

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Místo luxusního odpočinku a oddychu

Kromě již zmíněných staveb se může Motol pochlubit i jedinečnou přírodní památkou – Kalvárie v Motole. Což jsou rozdělené dva skalní území nad Plzeňskou ulicí. Na jednom byl vytvořen lesopark, druhé je spíš odlehlým lesem. Pro turisty je tato lokalita sice lákavá, protože nabízí krásné výhledy po okolí a pod skálou s křížem i mlýn, zato je však špatně dostupná. Nejsou tu totiž žádné turisticky značené stezky. Bohužel krásu místního luxusního zámku zvnějšku obdivovat nemůžeme. Zámek je veřejnosti nepřístupný. Sídlí zde Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a pražský inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: