Top hledané
Výsledky (0)
Léky na uklidnění jsou návykové a jejich vysazování patří do rukou odborníka. Pacienti obíhají lékaře nebo si je kupují na černém trhu. Riskují tak své zdraví, někdy dokonce život.

Šestidílný kontroverzní seriál Adiktologové strhl vlnu zájmu: látky na uklidnění jsou prý návykovější než heroin

Alžběta Bublanová
20. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ženy podléhají závislosti na lécích více než muži.

Šestidílný kontroverzní seriál Adiktologové, který nedávno odvysílala Česká televize, strhl vlnu zájmu. Kromě tvrdých drog se ale v příběhu o závislosti objevily i uklidňující léky typu benzodiazepiny, a zaznělo tam, že jsou mnohem návykovější než heroin. 

 

Podle dat z Národního monitorovací střediska pro dogy a závislost (NMS), které už tři roky závislost na těchto léčiv monitoruje, vyplývá, že uklidňující léky i medikamenty na spaní jsou čím dál větším problémem. Nejčastěji se u nás zneužívají léky se sedativním, hypnotickým a anxiolytickým účinkem. NMS vydalo o tom ke konci loňského roku podrobnou zprávu: https://www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/zprava-o-probl.-uzivani-psychoaktivnich-leku-v-cr-2023/.

Podle odborníků psychoaktivní léky zneužívají dvě skupiny. Mezi první jsou lidé, kteří mají zdravotní potíže a posléze propadnou závislosti na lécích, o kterých ani netuší, že závislost vyvolávají. A ti druzí jsou osoby, které o účincích moc dobře ví, a právě proto léky zneužívají.  V roce 2022 patnáct procent dospělých užívalo rizikově psychoaktivní léky. Většina z nich byly ženy (74 procent) ve věku 45 a více.  Situace se ale výrazně nelepší. Sedativa a hypnotika užívá problémově odhadem přes jeden milion osob a opioidní analgetika 550 000 lidí. 

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Pojďme si jen ve zkratce říct, co jsou tyto léky zač. Tyto nejčastěji zneužívaná psychofarmaka se předepisují úzkostným lidem a mají efektivní účinky. Potíž nastává, pokud se nadužívají či kombinují s alkoholem, tato nebezpečná hra může skončit i smrtí. Benzodiazepiny tlumí centrální nervový systém, proto dochází ke zklidnění pacienta. Při větším dávkování se ale zvyšují vedlejší účinky, tedy ztráta paměti, únava, ospalost či například zmatenost.

„Základním opatřením proti zneužívání léčivých přípravků je výdej na lékařský předpis, případně výdej (ať už na lékařský předpis, nebo bez lékařského předpisu) s omezením,“ píše se ve zprávě NMS. I když zmiňovaná léčiva nejsou tak drastická jako dřívější barbituráty, pacienti by neměli zapomínat dodržovat dávkování. Uklidňující léky jako je Xanax, Neurol či například Lexaurin jsou medikamenty, které způsobují okamžité zklidnění a měly by se brát jednorázově. Na dlouhodobější užívání se předepisují antidepresiva.

Při vysazení může přijít epileptický záchvat

Na benzodiazepiny si člověk rychle zvykne, a není výjimkou, že se z jednoho prášku na týden stane deset denně. Vzniká na ně totiž docela rychle tolerance. Vypěstování závislosti je individuální, záleží velmi na jedinci, nastavení či životní situaci. U někoho se rozvine v rozmezí týdnů, měsíců, u někoho v rozmezí let.

„Pokud se bavíme o benzodiazepinech, jsou to stavy při odvykání, typově velmi závažné a život ohrožující, v tomto směru jsou s alkoholem velmi nebezpečné, a proto odvykání z těchto závislostí se řadí do velmi rizikových. To stejné je v bledě modrém například pro hypnotika,“

sdělil pro LP-Life adiktolog z terapeutické kliniky NEO Centrum Radek Němec.

V kontaktu s adiktologickými programy je ročně přibližně 2,5 tisíc uživatelů sedativ a hypnotik, z toho s ambulantními programy přibližně 2 tisíc osob a hospitalizováno je ročně zhruba 400 osob. Závislá osoba by měla vyhledat odbornou pomoc a nesnažit se vysadit svépomocí.

„Vysazování je srovnatelné, ne-li horší než u opiátů. I v případě léků je potřeba, aby probíhala detoxifikace pod lékařským dohledem, u benzodiazepinů jde často o jejich nahrazení jiným lékem a postupně se snižuje užívaná dávka. Při náhlém vysazení dochází k abstinenčnímu syndromu, který může vést k různým zdravotním komplikacím, včetně epileptických záchvatů, nebo dokonce vést úmrtí,“

uvedla pro LP-Life Mgr. Pavla Chomynová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Při krátkodobém užívání po vysazení se potíže vrátí a leckdy ve větší síle. Abstinenční syndromy při lehčí závislosti jsou podrážděnost, nespavost, třes, nevolnosti, ovšem v těžších případech jde o život.

Otázkou tedy zůstává, proč neklesá počet závislých, když jde o léky na předpis a je snadné si ze strany lékařů počet medikamentů pohlídat. Odpovědí je několik. Někteří lidé lékaře obchází a získávají tak léky z různých receptů. Bývá také časté, že si recepty nechávají předepisovat jejich nejbližší, na závislou matku se tak skládá celá rodina. A stále tady funguje černý trh.

„Není výjimkou, že k první zkušenosti s benodiazepiny dochází proto, že jsou dotyčnému s dobrým úmyslem v případě nějaké krize nabídnuty právě příbuznými nebo přáteli,“

dodala Pavla Chomynová.

Návykové jsou i léky na spaní jako je například stilnox či hypnogen. Těmto lékům propadl i oblíbený herec Miroslav Šimůnek, který polykal až třicet prášků denně. Jeho problémy začaly nespavostí, která se projevila v souvislosti s pracovními nabídkami. Nejdříve si bral půl prášku denně, a nakonec to po letech dotáhl na třicet pilulí, a to ani nevyspal v kuse. Nakonec jednoho dne zkolaboval na pódium a rozhodl se úspěšně léčit.

Seriál Adiktologové vznikl v rámci masivní protidrogové kampaně Zkratky. Ta má za cíl nejen upozornit na problémy s klasickými drogami, ale také na léky na předpis. Nadužívání roste právě ve skupině mladých, proto je tento televizní počin směřován právě k nim.

 

Zdroje: drogovaporadna.cz, drogy-info.cz, novinky.cz, vlastní dotazování, autorské dílo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze