Stovka nejbohatších Čechů drží majetek v celkové výši 2,9 bilionu korun, jak zjistil magazín Forbes. Necelých 380 miliard z toho vlastní vdova po Petru Kellnerovi Renata. O zhruba 100 miliard méně pak mají Daniel Křetínský a Karel Komárek.
Ptáte se, kdo patří k nejbohatším Čechům? S odhadovaným jměním ve výši 378 miliard je to Renata Kellnerová z PPF, za níž stojí takové značky, jako jsou O2, TV Nova či Home Credit. Bývalá manželka podnikatele, jenž před čtyřmi roky tragicky zahynul na Aljašce, přitom rozhodně neusíná na vavřínech. Loni prodala aktiva své společnosti PPF Telecom v hodnotě přesahující dvě miliardy eur, tedy přes 50 miliard korun, skupině e& ze Spojených arabských emirátů. Letos už stihla ovládnout druhého největšího poskytovatele pevného internetu v Srbsku a koupit pražské hotely Hilton a Four Seasons.
Zhruba o 100 miliard méně pak mají Daniel Křetínský a Karel Komárek. Křetínskému patří především skupina EPH. Kromě ní je ale aktivní i jinde v Evropě. Své podíly drží třeba v britské poštovní firmě Royal Mail či známém obchodníkovi Makro. Zapomenout nesmíme ani na fotbalové kluby West Ham a pražskou Spartu, pro níž na Strahově připravuje výstavbu nového stadionu. Komárkův holding KKCG zase sdružuje loterijní společnosti Sazka a Allwyn. Kromě toho je ale také aktivní v energetice a IT. Stejně jako Křetínský podniká rovněž v oblasti nemovitostí.
Nováčkem mezi absolutní smetánkou je pak zbrojař Michal Strnad, který svůj majetek více než zdvojnásobil na více než 230 miliard korun. O tom, že má Strnad velké ambice, svědčí navíc fakt, že získal třetinu v pražském hotelu Four Seasons, který ovládla skupina Renaty Kellnerové.
Dařilo se ale i dalším zbrojařům, kteří se dostali do první dvacítky. STV Group Martina Drdy totiž v minulém roce získala 17,5procentní podíl v kopřivnické Tatře. René Holeček zase vydělal na prodeji podílu v Colt CZ Group a následném nákupu muničky Sellier & Bellot.
Pětici nejbohatších uzavírá s majetkem v hodnotě přes 180 miliard Pavel Tykač. Majitel fotbalové Slavie ovládá svůj energetický holding Sev.en. Podíly má ale třeba také v ČEZu a bance Moneta. Jak poznamenal magazín Forbes, který žebříček sestavuje, rozšiřuje nyní Tykač svoje bohatství zejména díky investicím v zahraničí – koupil například podíl v amerických společnostech Blackhawk Mining nebo Corsa Coal či v jedné z vietnamských uhelných elektráren.
Ze známějších jmen je na devátém místě s majetkem přesahujícím 80 miliard Andrej Babiš. Oproti loňsku si přitom polepšil o necelé dvě miliardy korun, když dokončil akvizici rumunské společnosti East Grain a několika zemědělských prvovýrob v Česku a na Slovensku. Jak Forbes poznamenává, je dnes Babiš „služebně nejstarším“ Čechem v žebříčku nejbohatších lidí světa. Mezi dolarové miliardáře pronikl jako druhý po Petru Kellnerovi v březnu roku 2010.
Mezi těmi, kteří se věnují realitnímu trhu, je na dvanáctém místě s majetkem 45 miliard korun Marek Dospiva a na čtrnáctém šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský. V případě spolumajitele Penty se o to zasloužily celkové výsledky skupiny, která měla loni historicky nejlepší ekonomické výsledky. To Kunovský se může aktuálně opřít o projekty ve výstavbě za více než 25 miliard korun, které zahrnují zhruba 3200 bytů. Na 26. pozici je pak Luděk Sekyra, jehož majetek vzrostl zejména díky velkým projektům Smíchov City a Rohan City. Současně s tím se připravuje výstavba na ploše bývalého Žižkovského nádraží.
O stupínek níže skončil Karel Pražák, jenž vlastní majoritu v prémiovém projektu s golfovým hřištěm Oaks Prague nebo rozsáhlé pozemky u pražské O2 areny, kde hraje domácí zápasy jeho hokejová Sparta. Accolade Holding Milana Kratiny, který spravuje více než padesátku industriálních parků v desítce evropských zemí a provozuje i brněnské letiště včetně logistického areálu, se vrátil k lepším výsledkům, což podnikatele vyneslo na 28. místo.
Na základě čeho Forbes k uvedeným výsledkům došel? Jak tvrdí, jedná se o mix více zdrojů. Jednak jsou to prý výsledovky firem, trendy v odvětví, valuace obdobných společností v zahraničí, mapování jednotlivých obchodních transakcí a rady finančních analytiků a expertů na oceňování podniků.
Zdroj: autorský text, Forbes, PPF, KKCG, EPH, Sev.en, Czechoslovak Group, Kaprain, Central Group, Accolade, Sekyra Group, Penta