Top hledané
Výsledky (0)
Držiteli Oscara a cen BAFTA bylo 90 let.

Zemřel Sean Connery. Legendární Bond byl málem fotbalistou

Kateřina Ostrejšová
31. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Sean Connery

První rytíř, Dračí srdce, Indiana Jones, Vražda v Orient expresu nebo Anna Karenina. Charismatický skotský herec toho za svůj život zvládl opravdu spoustu. Průlomovým se pro něj ale stalo ztvárnění Jamese Bonda. Divákům se představil v sedmi špionážních thrillerech. 

Řidič kamionu, plavčík i model

Thomas Sean Connery se narodil v Edinburgu v roce 1930. Nikdy nepatřil mezi nejlepší studenty. Ve 13 letech opustil školu a o tři roky později se přidal k námořnictvu. Dlouho tam ale nevydržel kvůli zdravotním problémům. Na živobytí si vydělával všude, kde mohl. Řídil kamiony, pracoval jako plavčík a pózoval jako model na Edinburgh College of Art. Umělec Richard Demarco, který jako student Conneryho často maloval, ho popsal jako „příliš krásného na slova“. 

Začal hledat štěstí na jevišti 

Od malička se Connery věnoval i fotbalu a nebyl v něm vůbec špatný! Byla mu nabídnuta smlouva hrát za Manchester United, kterou ale odmítl. Při jednom ze svých zaměstnaní v divadle totiž objevil lásku k jevišti, a právě tady se začala rodit jeho herecká krev. Byl to, později řekl,  

„jeden z mých nejinteligentnějších pohybů.” 

Svoji hereckou kariéru odstartoval rok 1954 filmem Lilacs in the Spring (lilacs na jaře). Postupně se začaly nabalovat menší seriálové role. 

První hlavní role 

V roce 1957 získal první hlavní roli ve filmu Blood Money (Krvavé peníze), ve kterém ztvárnil boxera. O rok později se objevil po boku americké herečky Lany Turner v úspěšné dramatu Another Time, Another Place. 

Jmenuje se Bond 

A potom to celé přišlo. Producenti Cubby Broccoli a Harry Saltzman získali práva na natáčení románů Iana Fleminga a hledali herce, který by ztvárnil agenta 007. Conneryho práce měla svůj sarkastický důvtip a byla jedinečná. Kritikům se ale moc nelíbila. Veřejnost však byla jiného názoru a odstartovala tak Conneryho kariéru, která už jenom vzkvétala.  

Oceněný Oscarem 

Sean Connery získal Oscara za nejlepší vedlejší roli ve filmu The Untouchables (Neúplatní). Dále byl držitele dvou cen BAFTA a tří zlatých glóbů.  Herec s titulem „Největší žijící Skot” zemřel 31. října ve spánku, během svého pobytu na Bahamách. Dožil se 90 let.  

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze