Top hledané
Výsledky (0)
O své akademii, sebevědomí českých žen, mateřské dovolené a platových rozdílech mezi muži a ženami

Žena, která zůstane na mateřské se třemi dětmi, je nezaměstnatelná, říká podnikatelka Věra Komárová

Barbora Večeřová
24. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut

Majitelka úspěšného kosmetického impéria Věra Komárová by se dala označit za superženu. Kromě vedení Dermacolu ji před několika měsíci napadlo otevřít si vlastní akademii. Ta nefunguje ani rok, už se jí ale podařilo získat prestižní ocenění. A co Věru k otevření "školy pro chytré děti", jak jí sama říká, vedlo? Jak jinak, než její tři dcery. Sama říká, že jsou chytré a krásné - proto je těžké, aby chodily do běžné školy. I přesto, že vychovává tři děti, netají se tím, že nikdy nebyla na mateřské. Myslí si totiž, že kvůli českému formátu mateřské je řada žen nezaměstnatelných. Cítí se býti ženou v mužském světě? Co jí chybí na české politické scéně? A proč by podle ní měly mít ženy vyšší platy než muži?

Věru Komárovou práce i po letech naplňuje.

Cítíte se být ženou v mužském světě? Protože přece jenom ve většině vyšších pozic ve firmách jsou převážně muži.

V naší firmě není tolik mužů jako žen. V ženském světě jsem určitě v Dermacolu. Ale když jsem v politickém světě, teď jsem byla na podnikatelské misi v Americe, kde bylo 45 mužů a šest žen, to mi nebylo příjemné, protože si myslím, že v tu chvíli jsou ženy považovány třeba v rámci politiky za méněcenné. A to si myslím, že v České republice je opravdu velký nedostatek. Protože ženy nejdou do politiky jenom kvůli tomu, protože muži je nejen neakceptují, ale taky ponižují. 

Jaké si myslíte, že jsou podle vás české ženy? Mají dostatek sebevědomí, nebo spíše ne?

Já si myslím, že české ženy jsou na tom určitě líp než čeští muži a fakt si myslím, že české ženy jsou neskutečně nadané, samostatné a máme tady neskutečné talenty. A mám velkou inspiraci ze svých kamarádek, přítelkyň a podobně, protože si myslím, že toho dokázaly opravdu hodně. 

Vy jste relativně nedávno otevřela svoji akademii, co vás k tomu vedlo? A v čem je vaše škola jiná než ostatní školy v Česku? 

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Otevřela jsem ji pro děti, které potřebují vzdělání, které je hodně akademické. To znamená, že jsem vlastně otevřela školu pro chytré děti. Já mám tři hodně chytré dcery, které jsou ještě zároveň i hezké. A je potom hodně těžké, aby chodily do normální školy, protože v normální škole se buď vůbec nebere ohled na to, že můžeme mít nějakou kreativitu a chtít nějaké věci už trochu jinak, a bere se to jen tím klasickým způsobem, nebo naopak je to až přehnané, protože pak existují privátní mezinárodní školy, kde je to jakoby jste chodila do škol mimozemšťanů, protože jsou v nich podmínky neadekvátní k okolnímu světu. Takže jsem udělala takovou podnikatelskou školu pro ženy podnikatelky, kde potřebujeme, aby za celý den se tam naše děti naučily úplně všechno a byly v pohodě psychicky i fyzicky, potom si je vyzvedly a ony byly šťastné. Byla jsem hodně frustrovaná z toho, že žádná škola tyhle podmínky neplnila a snažila jsem se najít nějakou, která by to splnila. Ale všechny školy mají nějaký systém a nějakým způsobem se to mu musíte přizpůsobit. Moje škola se přizpůsobuje tomu, co v dnešní době rodiče potřebují. To, aby dítě chodilo do školy, naučilo se tam spoustu věcí, zároveň tam sportovalo a naučilo se věci, které v normálních školách musí dohánět tím, že chodí na kroužky a jiné aktivity mimo školu. Já se v téhle škole snažím pokrýt všechny aktivity, aby odpoledně měly to, co jim chybí.

Jak už jste řekla, máte tři dcery. Přála byste si, aby třeba v budoucnu převzaly vaší firmu, aby šly ve vašich šlépějích, nebo jim necháváte volnou ruku ve výběru kariéry?

To je samozřejmě hodně častá otázka. My je samozřejmě vedeme k tomu, aby byly zodpovědné a aby se naučily vybrat si obor, ve kterém budou šťastné, protože my je nemůžeme k ničemu nutit. Proto jim dáváme vzdělání k tomu, aby se naučily si vybrat, co opravdu chtějí dělat. Takže samozřejmě každý rodič si přeje, aby pak firma spadla do náruče dalšího dítěte, aby to nemuseli dělat až do do smrti. Ale samozřejmě zatím jsou ty děti docela dost malé na to, abychom věděli, že to jedno z nich převezme. Ale samozřejmě v to doufáme. 

Poslední dobou se hodně řeší to, že když jdou ženy na mateřskou, tak mají potom problém s uplatněním na pracovním trhu. Myslíte si, že to je opravdu tou mateřskou, že mateřská dovolená má takový vliv na ten pracovní proces nebo na kariéru té ženy?

Já si myslím, že to tak určitě určitě je. Žena, která má v České republice 3 děti, to znamená, že když je má po sobě, tak může zůstat doma devět až dvanáct let, tak je pak nezaměstnatelná, to musím upřímně říct. Ano, je. Protože v zahraničí nemají ženy takhle dlouhou mateřskou. Většinou mají ženy mateřskou tři až šest měsíců a pak se snaží rychle vrátit. Protože si vezměte, že vystudujete třeba práva, a potom budete dvanáct let doma. Pak se opravdu už nikdy jako advokát nebo jako právnička nezaměstnáte. Tady jde o to, že já třeba vůbec nevím, co to je mateřská dovolená, protože jsem na ni v životě nebyla. To je o tom: buď chcete být matkou a starat se o děti, a to znamená dělat rozvažečku, taxikářku a družinářku a zůstat doma. Nebo prostě děláte kariéru, ale nemůžete potom zůstat dlouhá léta doma. 

Dneska jsme na přehlídce Natali Ruden. Jak se vám přehlídka líbila?

Tak Natali je právě jedna z těch žen, které mě velice inspirují. V tom, že má nádhernou životní energii, jede si pořád svůj styl. A já teda musím říct, že chodím na přehlídky Natali Ruden pětadvacet let. Znám ji hodně dobře a musím říct, že opravdu jak se říká, že ženy zrají jako víno, tak zrovna u Natali to tak opravdu je. Když jsem před dvaceti, dvaceti pěti lety chodila, tak s ní přehlídky většinou dělala Andrea Verešová, která byla mně vždycky přišla úplně jako výrazně sexy a tak. A pro mě to bylo nenositelné, protože já jsem nikdy neměla takové vnady jako právě třeba Andrea. A musím říct, že dneska vlastně jste viděli, že žádné ženě dneska prsa vidět nebyla. Takže si myslím, že je to už nositelné v tom, že můžeme mít dekolty. Já si u Natali vážím, že si vybírá nádherné látky a že její materiály jsou úplně překrásné, přírodní, úplně luxusní a na první pohled vidíte, že ten materiál je super. Myslím si, že co přehlídka, to kus dopředu a jsou to velice nositelné věci. Z každé přehlídky vždycky utrpím, protože musím koupit dva až tři modely. 

Děkuju za rozhovor. 

Taky děkuju. 

Otevřít v galerii (1)
Věra Komárová s Darou Rolins.
Věra Komárová s Darou Rolins. Zdroj: Profimedia

 

Rychlá zpověď:

Jakou vlastnost by podle vás měla mít každá úspěšná žena?

Měla by nosit rtěnku.

Kdybyste se měla popsat třemi slovy, která by to byla?

Romantická, kreativní, bláznivá.

Jak moc je pro vás v životě důležitá móda?

Pro mě je to výraz ženství, takže hodně důležitá.

Já jsem četla, že mluvíte sedmi jazyky. Kterým nejradši?

Nejradši mám italštinu.

Vzpomenete si na nějaký kariérní moment, ze kterého jste měla opravdu radost?

Kariérní? No třeba teď. Fakt mám velkou radost, protože mám osm devět měsíců školu a stala jsem se top ten nejlepší mezinárodní školou v Praze.

A naopak nějaký moment, ze kterého jste třeba smutná, který se na vás nějak podepsal?

Musím říct, že dělám práci, která mě baví. Takže když se něco nepodaří a přijde třeba covid, podle mě z toho můžeme být všichni smutní, protože když jste číslo jedna ve rtěnkách a trh klesne na třicet procent, tak je to velký problém. V make-upech jsme taky číslo jedna, ten spadl na padesát. Je to těžké, ale já se snažím v takových momentech, kdy vidíte, že se něco nedaří, vymyslet nový plán a díky tomu, že nám klesaly prodeje, tak jsme mohli uvést na trh spoustu řad, které kdyby nebyl covid, tak bychom v životě neuvedli.

Přinesla vám pandemie do života něco pozitivního, za co jste ráda?

No nevím, jestli pozitivní. V každém případě přinesla to, že vznikla úplně nová škola a na září je zapsaných sto dětí. A to je možná pozitivní pro těch sto dětí, protože si myslím, že tam jsou fakt šťastné.

Kancelář, nebo homeoffice?

Určitě kancelář.

Co vás na vaší práci nejvíc baví? Jedním slovem.

Kreativita.

Dá se podle vás uspět i bez vzdělání?

Ne. Vzdělání je úplně to nejdůležitější.

Měly by podle vás mít ženy stejné platy jako muži?

Měly by mít vyšší, protože toho dělají mnohem víc.

Považujete se za feministku?

Já si myslím, že jsem žena a že bych chtěla, aby mě muži nosili v náručí. Tak nevím, jestli je to feminismus.

Který váš produkt by podle vás měl mít každý?

Rtěnku.

A měla by být podle vás prezidentkou žena?

Určitě.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze