Top hledané
Výsledky (0)
Vaše pocity jsou jako na houpačce, každý měsíc doufáte, že svou „kletbu“ zlomíte, ale měsíční „návštěva“ se vám opět vysměje do tváře, oznamujíc, že se nic, ale vůbec nic, nezmění...

Co všechno jsou ženy ochotny udělat pro to, aby počaly: jedí hranolky z McDonaldu a mužům dávají boxerky do mrazáku

Kristina Valachyová
06. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
 Žena s hranolkami

Pro páry, které se pokoušejí o dítě, může být velmi zraňující, když se jich kamarádi nebo rodina ptají na to, kdy už bude miminko, jestli nechtějí dítě nebo proč ho ještě nemají. Vzhledem k tomu, že toto téma si člověk často nechává pro sebe, tak ani neví, jak na tyto dotazy odpovědět a poté se snaží sociálním kontaktům vyhýbat.

Pokoušíte se otěhotnět? Pokud se vám už několik měsíců nedaří, možná přišel čas popřemýšlet nad tím, co by vám mohlo na cestě k přirozenému početí pomoci. Vaše tělo ovlivňuje velké množství faktorů, které vám mohou pomoci otěhotnět, když se nedaří. Co všechno jsou ženy ochotny udělat pro to, aby počaly?

O tomto tématu jsme si povídali s Laurou Janáčkovou, psycholožkou, sexuoložkou a autorkou bestsellerů. Laura je docentkou klinické psychologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN, zakladatelkou Institutu partnerských vztahů a prorektorkou Vysoké školy aplikované psychologie (VŠAPs). Provádí již řadu let psychologickou podporu v prestižním centru IVF Ferticare v Praze a přednáší o psychologických aspektech této problematiky na různých konferencích. Říká, že touhu po dítěti nelze vypnout.

„Touha po dítěti je přirozenou součástí života ženy a představuje i konkrétní mezník v naplnění partnerského vztahu a konec konců pro mnohé i životního smyslu. Důležitou součástí sebevědomí ženy je i vnímáni vlastní feminity, která do jisté míry ovlivňuje i partnerský výběr. Žena podvědomě touží být přitažlivá, podtrhuje či zvýrazňuje na sobě rysy ženskosti, zdraví, plodnosti a mládí,“

říká Laura Janáčková.

Plodnost a schopnost donosit dítě je v určitém věku nedílnou součástí této tisíce let naprogramované evoluční strategie.

„Je tedy naprosto srozumitelné, pokud žena touží po dítěti a to nepřichází, že se cítí ohrožena až hendikepována,“

doplňuje.

V touze po dítěti sahají mnohé páry skutečně po všem možném i nemožném. Pokud selhává klasická medicína, je zde ještě třetí (pro někoho první) možnost: vyzkoušet trochu netradiční metody.

„Do partnerského vztahu tato situace následně přináší řadu problémů a nepříjemností. A právě proto, že trpí i sebevědomí ženy, je schopna pro naplnění své mateřské touhy udělat téměř vše. Od přizpůsobení organizace času, sexuálního života přes zdravou životosprávu svoji i partnera, konkrétní cvičení podporující prokrvení malé pánve, přes nepříjemné zdravotní, lékařské zákroky, opakované konzultace a vyšetření, až po hledání zázračných metod, bylin či talismanů slibujících naději,“

pokračuje odbornice.

„Do mnohých praktik mnohdy více či méně zapojují i své partnery, kdy v rámci zvýšení naděje otěhotnění se snaží organizovat jejich čas, v rámci zkvalitnění spermií je usměrňují v pití alkoholu, kouření, konzumaci červeného masa a podobně,“

vysvětluje.

V praxi se setkala i se ženami, které vinily sebe, své činy, události, traumata z minulosti a v psychoterapii hledaly očistění a odpuštění.

„Ženy jsou však schopny ve své touze dosáhnout úspěchu udělat cokoliv, vynaložit nemalé finanční prostředky a podstoupit i zcela iracionální praktiky, které jim dají nějakou naději. V praxi jsem zaznamenala i tajnou nevěru s odůvodněním, že uvedený muž je zaručeně maximálně plodný a diskrétní,“

dodává odbornice.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Chcete-li přilákat čápa, zkuste v první řadě sáhnout po některé z těchto „opěvovaných“ bylinek: vitex jehněčí, kontryhel, řebříček nebo třezalka tečkovaná.

Vytancujte si miminko

Jako možný prostředek k otěhotnění také mnoho lidí propaguje břišní tanec. Při tomto tanci se aktivují svalové partie břicha i podbřišku, které ženy v běžném životě málo využívají, ale jejich blokování může údajně stát i za neplodností. Při břišním tanci se většina svalů pánevního dna lépe prokrvuje a svalstvo se zpevňuje. Proto se účinky tohoto tance osvědčily i při spontánních porodech (i když v prvním trimestru těhotenství se nedoporučuje).

Prstíková metoda

Že netušíte, o čem je řeč? Žena po pohlavním styku zůstane ležet na zádech a prsty sama pomůže spermiím proniknout hlouběji k děložnímu čípku. A ačkoli by toho spermie měly být schopny samy, u některých žen se právě tento manuální úkon osvědčil a otěhotněly po něm. Tato metoda zatím není vědecky ověřena, ale jsou ženy, které na ni přísahají. Jestli však byla jen tou poslední kapkou v moři v množství jiných postupů a kúr, které kvůli otěhotnění podstoupily, to je těžko říci. Několik žen však potvrdilo, že „prstíková“ je obzvláště účinná, pokud spermiogram jejich partnera vykázal nižší pohyblivost spermií.

Metoda Dr. Jonáše

Tato metoda má velké zástupy příznivců i odpůrců. V čem spočívá? Jedná se o astrologický výpočet, který páru určí, kdy jsou hvězdy nakloněny otěhotnění. Její zakladatel Dr. Eugen Jonáš však uváděl, že je to metoda pro zdravé páry, takže páry, které mají prokázaný zdravotní problém, by se k ní upínat neměly. Doktor Jonáš vychází ve své teorii ze spojení ženy s Měsícem, přičemž argumentuje, že žena může otěhotnět zejména tehdy, když se Slunce a Měsíc nacházejí v takovém postavení, jaké byly v době jejího narození. Výpočet dní vhodných k otěhotnění si lze objednat na různých webových stránkách propagujících tuto metodu, avšak žena musí znát přesné místo, datum a hodinu svého narození.

Falešné těhotenství: když žena věří, že je v tom a přitom není

Pseudotěhotenství umí zabolet! Silná touha po miminku dokáže udělat opravdu divy – pokud žena nesmírně touží stát se maminkou, pozorně se sleduje a každý možný příznak těhotenství bere opravdu velmi vážně. Do určité míry je to přirozené, ale někdy se z toho může vyklubat stav, který ženu dostává do nepříjemného kolotoče trápení. Při falešném těhotenství neboli pseudotěhotenství je žena přesvědčena, že je těhotná, ačkoli ve skutečnosti těhotná není. Tento stav není příliš častý, jde spíše o raritu, ale přesto k němu dochází. Žena má pocit, že v jejím těle opravdu roste nový život. Může přestat menstruovat, trpět nevolnostmi a také jí může růst bříško.

Dokonce i hormony se přizpůsobí ženinu přesvědčení o těhotenství a způsobí zvětšení a citlivost prsů nebo produkci kolostra (první forma mateřského mléka objevující se již před porodem a následně v prvních dnech po narození dítěte). U některých žen s falešným těhotenstvím se také mohou objevit různé komplikace typické pro těhotenství – preeklampsie a podobně. Někdy mohou za tento stav deprese nebo nádory na vaječnících, kdy dochází k zastavení menstruace. Nejčastěji je však příčinou ženina silná touha po děťátku. Pokud žena nesmírně touží po miminku, její mysl podnítí i tělesné změny a dochází k typickým těhotenským příznakům. Zde je vidět, jak silná dokáže být sugesce a do jaké míry je propojena naše mysl s tělem. Často se falešné těhotenství objevuje u žen v důsledku potratu či opakovaných potratů nebo jiných traumatických událostí. Ultrazvuk však nakonec odhalí pravdu.

Nejkurióznější praktiky početí ve světě: neuvěříte, co dělají ženy během sexu, aby otěhotněly

Podle nového průzkumu společnosti ChannelMum spoléhají některé páry na dost bizarní pověry a praktiky.

Ke zplozením dítěte mají například dopomoci hranolky od McDonald's.

Mýtus, že pojídání hranolků McDonald's zvyšuje plodnost, vychází z doporučení lékařů, aby lidé s ovariálním hyperstimulačním syndromem (potenciální komplikace umělého oplodnění) konzumovali po odběru vajíček více slaných jídel. Naneštěstí zřejmě stačí jedna osoba, která na internetu zveřejní, že otěhotněla po snědení hranolek, aby o tom přesvědčila spoustu dalších. Faktem je, že vše, co pro vás konzumace hranolků McDonald's udělá, je uspokojení touhy po přesoleném jídle. Není však nic špatného na tom, pokud si po lékařské konzultaci o plodnosti dáte McDonald's.

37 procent žen dotázaných v průzkumu považuje za metodu k posílení šance na početí denní konzumaci tmavé čokolády.

Další oblíbenou potravinou je ananas - 32 procent žen tvrdí, že jim pomohla konzumace samotného ovoce anebo pití ananasové šťávy, uvedl portál The Hits.

Se zvýšenou plodností si ananas spojuje mnoho lidí. Stojí za tím několik faktorů: ananas, zejména jeho jádro, obsahuje enzym zvaný bromelain, který pomáhá štěpit bílkoviny v potravinách a usnadňuje tak trávení. Někteří také věří, že je vysoce protizánětlivý. Bohužel však žádné vědecké studie nepotvrdily, že by bromelain zlepšoval plodnost nebo zvýšil šance na úspěšnou implantaci. I přesto však ananas zdrojem spousty živin a vlákniny, díky čemuž je skvělým občerstvením po setkání s lékařem.

Existuje ale i jiná pověra, kterou si předávají celé generace žen. Podle ní je třeba po sexu zvednout nohy do vzduchu a alespoň tři minuty simulovat šlapání na kole.

Celkem 58 procent dotázaných uvedlo, že u nich tato metoda zabrala.

Další tipy zahrnují nošení ponožek během styku a týden po něm, aby se udržely nohy v teple (deset procent) či reverzní psychologie, kdy si žena usilovně vsugerovává, že dítě vlastně vůbec nechce.

I sledování sexy filmu vám může pomoci otěhotnět.

Studie ukázaly, že společné sledování romantického filmu může zvýšit hladinu progesteronu, pohlavního hormonu, o kterém se předpokládá, že zvyšuje romantické chování. Takže si vezměte popcorn – a potom jeden druhého.

A 15 procent dotázaných je přesvědčeno, že šance na početí ohrožují moderní technologie, a proto spí v naprosté temnotě a vypínají telefony, veškerá elektronická zařízení i wi-fi připojení.

Že mohou produkci spermií narušit notebooky, je fakt. Notebook vyzařuje teplo, které neprospívá spermiím. Pokud tedy muži tráví čas s notebookem položeným na klíně, generované teplo není přítelem jejich plodnosti. Pokud tedy chcete, aby „rodinné klenoty“ vašeho partnera zůstaly ve špičkovém stavu, zacházejte s notebookem jako se stolním počítačem.

Mnohé ženy věří, že jim k otěhotnění pomohou ústřice. Mňam! Věřte nebo ne, toto klišé pod vědeckým pohledem obstojí. Ústřice jsou nejvydatnějším zdrojem zinku v potravinovém řetězci, což podle některých výzkumů může pomoci zvýšit produkci spermií. Je to také posilovač libida.

Existuje také jedna zajímavost. Čím později otěhotníte, tím je pravděpodobnější, že zplodíte chlapce. To je fakt. U žen, kterým trvá déle otěhotnět, je pravděpodobnější, že budou mít hustší hlen děložního čípku, což dává spermiím Y-chromozomu výhodu. A proč? Vědci to zatím nevědí s jistotou, ale mají své teorie. Nejpopulárnější z nich je, že spermie, z nichž vzniknou chlapci, obsahují méně DNA, což je odlehčuje a umožňuje rychleji plavat ve viskózních tekutinách.

Mezi ty méně běžné – a o to více bizarní – triky na otěhotnění patří například nošení zeleného oblečení a spaní v zeleném ložním prádle (pět procent), piercing v levé nosní dírce (půl procenta) či zřejmě nejbizarnější praktika, kdy si má partner oblékat slipy či boxerky vytažené z mrazáku. Sto statečných mužů bylo ochotno tento způsob vyzkoušet.

Stejně jako ananas, tak i granátová jablka jsou dalším ovocem bohatým na vitamíny, o nichž kolují fámy v komunitě toužící po otěhotnění. Někteří věří, že šťáva z granátového jablka podporuje cirkulaci, zvláště v děloze, což zvyšuje plodnost. Přestože je pravda, že granátová jablka jsou nabita antioxidanty, nejsou zázračným ovocem, které roztočí váš reprodukční systém na plné obrátky. Přesto jsou granátová jablka stále skvělým doplňkem vašeho jídelníčku, neboť jsou bohatá na kyselinu listovou, která je mimořádně důležitá pro vývoj plodu. Takže, i když to nemusí zvýšit vaši plodnost, přidat granátové jablko do vyvážené stravy je skvělý způsob, jak získat důležité živiny, zatímco budete pokračovat ve své cestě plodnosti.

No a na konec! Ve Františkových Lázních se nachází socha, představující malého nahého chlapce s rybou, ke které se váže místní legenda - pokud se žena dotkne palce levé nohy sochy, do roka otěhotní. Kdo ví, co je na tom pravdy... Jisté však je, že i jinde na světě jsou podobné sochy a ženy sahají nejen po jejich nohách... Kolika z nich se díky tomu podařilo otěhotnět, je těžké zjistit, ale za pokus to rozhodně stojí!

Zdroj: Thehits.co.nz, Whattoexpect.com, Topky.sk, rozhovor s Laurou Janáčkovou, autorské dílo

 

 

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: