Top hledané
Výsledky (0)
Co si představit pod pojmem Waste Free Life neboli „život bez odpadů“? Pokud tento životní styl alespoň na chvíli vyzkoušíte, docela procitnete. Stejně jako já!

Životní styl Waste Free na vlastní kůži!

Eva Ledecká
04. května 2018
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Jako boj s větrnými mlýny!

To, že ničíme planetu odpady, že výroba produktů a jejich nabídka převyšuje poptávku po nich, že je zeměkoule zavalená plasty a že to způsobuje obrovské problémy, to všichni víme. Jak s tím však má jednotlivec bojovat? Je to jako boj s větrnými mlýny. Můžete se snažit omezovat zbytečné používání plastů, nekupovat produkty v obalech, zaměřovat se na domácí produkci a nákupy přímo od farmářů. To je zjednodušená podstata životního stylu Waste Free (nebo Zero Waste).

Marnost nad marnost vám to přijde ve chvíli, kdy vidíte lidi kupující kartony malých balených limonád, koše a jejich okolí přetékající odpadky, létající pytlíky vzduchem a nakupující, kteří si stěžují na to, že už ke svému nákupu nedostanou igelitku zdarma.

Waste free – hledání alternativ

K nápadu vyzkoušet životní styl Waste Free mě navedla kamarádka, která tak žije. Jaké bylo mé překvapení, že se téměř všechno dá nahradit bezobalovým zbožím a vše, co se zdá jako jediný možný jednorázový produkt, má svou dlouhodobou a recyklovatelnou alternativu?!

Můj „waste free týden“ začal nákupy. V Praze existuje obchod, kde seženete veškeré sypké zboží na váhu. Přijdete s vlastními nádobami nebo pytlíky a vše vám dají přímo do nich – naprosto bezobalově.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Drogerii bez obalu najdete v Nebalenu!

Co se týče drogerie, našla jsem si luxusní obchůdek Nebaleno. Šampony, mýdla, sprchové gely koupíte stáčené do vlastních nádobek. Šampon tu koupíte i tuhý. Místo prášku na praní se nabízí mýdlové ořechy, místo pasty na zuby v tubě je to pasta v tabletce, kterou rozkoušete. Dokonce i tuhý deodorant seženete v obalu, který se dá zcela recyklovat v kompostu. Na váhu tu je i gel do myčky a přípravky na úklid. Seženete tu i látkové vložky, odličovací tampónky a jiné náhrady jednorázového zboží.

Obchůdek založila sympatická dvojice Alex a Jana, kteří při své cestě po Střední Americe zjistili, jak málo jim v podstatě stačí k životu. A Waste Free přesně o tom je: kupovat co nejméně, co nejekologičtěji a vytvářet minimum odpadů.

Příklad cen:

tuhý šampon: 107 Kč (30g)

deodorant: 209 Kč

mýdlové ořechy na cca 3 praní: 5 Kč, sáček na ořechy, který se dá opakovaně používat: 20 Kč

zubní "pasta": 1 tabletka: 1,44 Kč, na týden 20 Kč

gel do myčky: 150 Kč/1kg

tekuté mýdlo: 28 Kč/100g

sprchový gel: 69 Kč/100g

Svět bedýnek doveze ovoce a zeleninu

Zeleninu a ovoce jsem si objednala přes svetbedynek.cz. Firma Svět bedýnek s.r.o. byla založena v roce 2010 v době, kdy ještě v Čechách nebyly běžné farmářské trhy a systém bedýnek již více než 20 let úspěšně fungoval v Anglii, Holandsku či Německu. Jednoduše přes internet objednáte, co potřebujete a přivezou vám ovoce a zeleninu v papírové krabici, kterou potom při dalším nákupu vrátíte. Zboží je od místních farmářů nebo z evropských farem. Z důvodu čerstvosti musí být saláty a listová zelenina balené zvlášť, brambory zase z důvodu ušpinění. Cílem této úspěšné firmy je také snížit spotřebu plastů, proto začali používat papírové sáčky.

Ceny bedýnek jsou různé, ale můžete si objednat univerzální farmářskou bedýnku za 329 Kč nebo její velkou rodinnou verzi za 419 Kč.

Další možností jsou farmářské trhy. A pokud je v blízkosti nemáte, vezměte si do obchodu své tašky a dejte si to zkrátka do nich, u kasy vše vyndáte.

V pekárně a masně dělejte jakoby nic

Co se týče pečiva, v každé pekárně vám bez problémů dají pečivo přímo do vašich plátěných tašek. V masně se na vás mohou dívat jako na podivína, ale pokud děláte, že je přeci normální nechat si šunku nakrájet přímo do vlastní krabičky, udělají to.

Jak se liší „waste free den“ od toho „běžného“? Posuďte sami:

Ráno vstanu a zamířím si to do koupelny. Rozkousnu zubní pastu v tabletce a vyčistím si zuby. Opláchnu se citronově vonícím stáčeným mýdlem, pratelným vatovým tampónem namočeným ve vodě a pokapaným olivovým olejem si vyčistím obličej. Vysprchuji se stáčeným sprchovým gelem, vlasy umyji luxusně vonícím tuhým šamponem, použiji čistě přírodní tuhý deodorant, nalíčím se („běžně") a běžím na schůzku.

Kávu cestou do kelímku si nekoupím, zatím nemám svůj vlastní. Na schůzce s klientem cappuccinem nepohrdnu, zabalený cukřík však odmítám. Obědvám v mé oblíbené restauraci, kde není žádný problém. Procházím obchodním domem, nabízené letáčky odmítám, vzorek luxusního krému v malé tubičce také. Žízeň uhasím vodou, kterou nosím v kabelce. Chuť na něco sladkého musím zaplašit – vše je bohužel balené. Přichází krize, ale vydržím a kupuji si banán. Dorážím do své kanceláře, kde mě už nemůže nic překvapit, mám tu vše co potřebuji.

Doma dám prát prádlo, ale místo prášku vložím do pračky mýdlové ořechy v plátěném pytlíku. Přidávám aviváž pro vůni. Ořechy doopravdy perou! Ani gel do myčky mě při pozdějším použití nezklamal! Večeřím doma z luxusních surovin, které jsem si dopředu nakoupila bez obalů.

Večer jdu s kamarádkou na drink. Při objednání mojita zapomínám personál varovat, že nechci brčko a už ho tam mám. První prohřešek! Na příště se musím lépe vybavit. V Nebalenu prodávají totiž i kovová brčka, která můžete nosit všude s sebou a používat stále dokola! A pozor, existuje na ně i speciální čistítko! Luxusní vychytávka, nemyslíte?

Doma se umyji stáčeným mýdlem, odlíčím se stejně jako ráno, vyčistím si zuby „pastou na zuby v tabletce“ a jdu spát se skvělým pocitem, že to opravdu jde! Chce to jen trochu praxe. A co vy, chcete také ve svém životě omezit plasty a odpady obecně? Není na tom nic těžkého, věřte mi! A ten pocit stojí opravdu za to...

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
7 věcí, kterých se musíte vzdát, pokud chcete žít stylem Waste Free!
Zobrazit článek
100% recyklovatelné žabky od Ipanema & STARCK!
Zobrazit článek
Nebaleno
Jaromírova 15 Praha Česká republika
732 806 700