Top hledané
Výsledky (0)
Legendární pražská čtvrť Žižkov stále více láká mladé cizince, ale také rodiny s malými dětmi. Rozkládá se mezi parkem Parukářka, Riegrovými sady a horou Vítkov. Díky svým strmým a úzkým uličkám bývá někdy přirovnávána k pařížskému Montmartru.

Na pražském Žižkově se už dávno neválčí

Eva Ledecká
21. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Žižkov

Slavná historie Žižkova

Původně na místě této čtvrti stála obec, které dominovala hora Vítkov, podle níž také dostala své jméno. Hora zase získala pojmenování podle majitele zdejších vinic ze 14. století. Vítkov proslavila památná bitva, kdy vojsko vedené Janem Žižkou slavně porazilo křížovou výpravu vedenou proti kacířským Čechům. Stalo se tak 14. 7. 1420. A právě tato událost ovlivnila název čtvrti, ulic, náměstí i místních podniků.

Možná tomu nebudete věřit, ale kolem roku 1900 byla obec Žižkov po Praze a Plzni třetím největším městem. Prvním stavitelem byl Karel Hartig, jenž se stal také prvním starostou. Centrem obchodu bývalo Prokopovo náměstí, které nyní zdobí Haškův pomník. V současnosti se za hlavní náměstí Žižkova považuje náměstí Havlíčkovo s radnicí. Představuje příjemnou oázu s rozkvetlými květinami. Že by vás například toto luxusní místo inspirovalo v kreativitě jako mnoho zdejších umělců? 

Nejvyšší stavba ve městě: Žižkovský vysílač

Žižkov má několik luxusních dominant, které rozhodně stojí za to navštívit. Tou moderní je bezpochyby Žižkovský vysílač v Mahlerových sadech u židovského hřbitova. Vysílač, který slouží také jako vyhlídková věž, byl postaven v roce 1992. Má výšku 216 metrů a prozatím představuje nejvyšší stavbu v Praze. Luxusní vyhlídku najdete v 93 metrech, dopřát si zde můžete ranní kávu, snídani nebo romantickou večeři. Jedinečnou dekorací na vysílači jsou obrovské plastiky Babies od Davida Černého, které se zde batolí natrvalo od roku 2001.

Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Jezdecká socha Žižky a Národní památník

Na výše zmíněném Vítkově stojí luxusní majestátní jezdecká socha Jana Žižky, která se řadí na třetí místo na světě co do své velikosti. Váží 16,5 tuny, výšku má 9 metrů a je dlouhá 9,6 metrů. Skládá se ze 120 bronzových částí a 5000 šroubů. Na hoře Vítkov najdete také Národní památník s expozicí Křižovatky české a československé státnosti, která zachycuje historické události naší země od vzniku Československa v roce 1918. Nenechte se odradit stoupáním na horu. Působivé místo  obohatí vaši duši o krásné pohledy do dálky.

V Husově ulici v domě U Zlatého anděla žil svého času slavný spisovatel Jaroslav Hašek. Žižkovským rodákem byl také nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert. Staňte se i vy součástí této inspirativní čtvrti: ať už na některé z luxusních vyhlídek, v typické žižkovské hospůdce nebo zapadlé atmosferické kavárně.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: