Top hledané
Výsledky (0)
Diskriminováni se cítili nejen nenaočkovaní, ale i ti, kdo odjeli za včasnou vakcinací do zahraničí

Změna: Česko bude uznávat i očkovací průkazy ze zahraničí, Petr Arenberger povolil

Kristina Vacková
13. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Petr Arenberger v respirátoru

Včerejší prohlášení ministra zdravotnictví Petra Arenbergera o tom, že výhody všech očkovaných budou platit jen pro ty, kdo se nechají naočkovat v Česku, vzbudila vlnu nevole. Diskriminovaní se cítili předtím jen ti, kdo se očkovat nenechají, skupina se rozšířila i o ty, kdo žijí například dlouhodobě v zahraničí. Dnes však ministr zdravotnictví povolil s tím, že některým lidem, jež byli naočkováni jinde, budou certifikáty uznány.

Svět se dělí na dva tábory – na ty očkované a neočkované. Jedni jsou odpůrci a čekají, jak bude vakcinace úspěšná, jiní jsou zásadně proti tomu. Nepomáhají ani některá vládní tvrzení. Například ta, že přeočkování proti nemoci Covid-19 bude muset být pravidelné stejně jako u chřipky, nebo že očkovací certifikát bude uznán jen z území naší republiky.

Nejen cestování, ale i kultura a sport

Pravdou však je, že pokud se naočkovat necháte, váš život se dříve vrátí k normálu. Pro mnohé je jedním z nejdůležitějších benefitů možnost cestování. Pro očkované však budou platit i další výhody. Arenberger uvádí, že výhody se budou rozšiřovat vedle cestování a přístupu do různých prostor třeba také o vstup na kulturní nebo sportovní akce. Tímto způsobem chce vláda motivovat zejména ty mladší, u nichž se předpokládá, že se nebudou chtít nechat očkovat, dokud na ně nepřijde řada.

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 300m, Okolí Prahy

Arenberger svým dnešním výrokem zmírnil ochranné opatření ministerstva, jež bylo podepsáno 3. května. Tímto opatřením byla zrušena povinnost negativního testu pro očkované, kteří cestují do ČR ze států se středním a vysokým rizikem. Výhody se však vztahovaly jen na ty naočkované na našem území. V té době byl resort odhodlán čekat bez výjimky na vznik celoevropského covidového pasu, jehož uvedení je plánováno na červen tohoto roku. Resort odkazoval na zprávy Europolu, podle nichž se již objevily případy zneužití u potvrzení o prodělaném testu, či příklady falešných očkovacích průkazů z Maďarska.

Otevřít v galerii (2)
Slavnostní položení základního kamene pavilonů G1, G2 IKEM.
Slavnostní položení základního kamene pavilonů G1, G2 IKEM.Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Vynalézavost - podvody a padělky

Včerejší prohlášení o uznávání pouze českých certifikátů pramení z toho, že existují obavy z falšování dokumentů, jaké se objevily již nyní například v Maďarsku. Tam si vynalézaví lidé opatřovali průkazy falešné, za něž zaplatili v přepočtu od 7 do 14 tisíc korun. Proto včerejší prohlášení o tom, že lidé naočkovaní v zahraničí budou mít smůlu a bude k nim přistupováno jako k nenaočkovaným.

Nečekáme na celoevropský covidový pas

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger však dnes na jednání zdravotního výboru v Poslanecké sněmovně uvedl, že resort již nebude vyčkávat na covidový pas. Naopak budou uznávány například očkovací certifikáty z blízkých zemí, jako jsou Maďarsko, Německo a Polsko, a to již s účinností od této soboty, 15. května. Na připojení se Slovenska se teprve čeká, je však v jednání.

„S účinností od soboty dojde k možnosti využívat vzájemně uznávané očkovací certifikáty s Polskem, Maďarskem a Německem,“

uvedl Petr Arenberger. Spolupráce bude založena na diplomatických notách, které resort připravuje ve spolupráci s ministerstvem zahraničí.

„Situace není plně jednoduchá, jednoduchá je pouze logicky. Když se někdo naočkuje v Německu Pfizerem, není asi problém, aby se to tady uznávalo. Certifikát je nějakým způsobem standardizovaný a použitelný,“

podotkl dále ministr pro novinky.cz.

Za vakcínou za hranice se nevyplatilo

Na německé občany s přechodným bydlištěm na českém území, zde bylo doposud pohlíženo jako na neočkované, jelikož obdrželi certifikát vydaný na území jiného státu. I občané Německa a dalších států, jež bydlí u nás, ale očkovat se nechali ve své občanské zemi, byli znevýhodněni, jelikož jim vakcinace nebyla uznána. Certifikát byl totiž vydán v Německu. Tito občané se cítili diskriminováni, jelikož se i navzdory vakcinaci zařadili pro naše úřady do kategorie neočkovaných. Celá řada lidí, českých občanů, přitom v minulých měsících odjela do zahraničí právě proto, aby se nechali naočkovat, jelikož u nás byl nedostatek vakcín.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Ještě včera tedy platilo to, že směrodatný bude až celoevropský covidový pas.

„Technické a metodické řešení této situace se tedy právě připravuje,“

uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Certifikát má být dostupný asi za měsíc a má lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami usnadnit cesty přes hranice.

Momentálně situaci stoe řeší europoslanci. Jednání mezi jednotlivými zeměmi budou složitá, i kvůli různým očkovacím látkám. Mezi zeměmi není jednota – zda v certifikátu uznávat očkování látkou, která nemá schválení pro užití v Evropské unii.

Přeočkování bude nutné, záleží však jak často

Nově se navíc zdá, že očkování proti covidu nebude trvalé, ale bude nutné pravidelné přeočkování. Vypadá to, že frekvence bude stejná jako u chřipky:

„O přeočkování se stále ještě diskutuje. Zatím nejsou všechna data k dispozici,“

uvedl Arenberger pro novinky.cz s tím, že s přeočkováním je třeba počítat. Tělu ubývá protilátek a oslabuje buněčná imunita u očkovaného, navíc nikdo neví, kolik mutací se ještě objeví.

Otevřít v galerii (2)
Roman Prymula
Roman PrymulaZdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Podle Romana Prymuly bude přeočkování nutné po šesti měsících u těch vakcín, jež obsahují usmrcený virus (Sinovac, Sinopharm). Naopak u genových vakcín, kam patří očkovací látky firem Pfizer/BioNTech a Moderna, nebude přeočkování nutné dříve než za dva roky.

Právě v dlouhodobém horizontu má očkování řešit podle ministra Arenbergera nová pracovní skupina, kterou vede náměstek Martin Havrda. 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze