Top hledané
Výsledky (0)
Rusové pravděpodobně spáchali atentát na ukrajinskou přehradu.

Výbuch Kachovské přehrady ohrozil nejen životy lidí. Zničil i ZOO, kde téměř všechna zvířata zemřela

Radim Červenka
06. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ilustrační obrázek, opice v ZOO

Zničení velké ukrajinské přehrady s sebou nese rozsáhlou ekologickou katastrofu. Kvůli povodni zahynula takřka všechny zvířata z místní zoologické zahrady, sociální sítě jsou zaplaveny snímky z katastrofy.

Konflikt na Ukrajině pokračuje. Aktuálně je svět zděšen následky neštěstí doprovázející zničení Kachovské přehrady. Ekologická katastrofa na přehradě, která pojme více vody než 25 Orlíků na Vltavě, ohrožuje velmi rozsáhlé území. Situaci dokumentuje virální video, které je na sociálních sítích k dispozici již delší dobu.

Luxusní mezonet 7+kk, Praha 5 - Smíchov –
Luxusní mezonet 7+kk, Praha 5 - Smíchov –, Praha 5

"Je to jen jeden den ruské agrese. Je to jen jeden akt ruského terorismu. Je to jen jeden ruský válečný zločin. Teď Rusko zavinilo brutální ekocidu. Další komentáře jsou nadbytečné. Svět musí reagovat. Rusko je ve válce s životem, s přírodou, s civilizací. Rusko musí opustit ukrajinskou půdu a musí plně nést následky za napáchaný teror,"

napsal emotivně na sociálních sítích prezident Volodymyr Zelenskij.

Uhynulá zvířata v ZOO

Zničení přehrady nezpůsobilo škodu jen na samotném vodním díle zahrnujícím elektrárnu a neohrožuje jen obyvatele v okolí, došlo k zničení místní zoologické zahrady a zahubení tamější zvěře.

V zoologické zahradě "Kazkova Dibrova" žilo na 300 zvířat. Mezi nimi opice, mývalové, osli, poníci, nutrie, nejrůznější ptáci, dikobrazi, svišti, želvy a celá řada dalších druhů. Podle majitelky zoologické zahrady Oleny Navrotské, téměř všechna zvířata uhynula.

Uvedla také, že zaměstnanci zoologické zahrady napnuly všechny síly směrem k záchraně zvířat, ale jejich úspěšná evakuace byla v podstatě nemožná. Příčinou byly popadané stromy a další překážky, obzvláště závažné bylo zaminování v okolí. 

Stejně jako samotná přehrada byla i samotná ZOO okupována ruskými ozbrojenými silami, podle ukrajinských zdrojů byli zaměstnanci vyslýchání a zvířata přežívala díky potravinovým darům od místních farmářů a pěstitelů. Údajně okupanti také znemožnili zaměstnancům otevřít zvířatům výběhy, což zamezilo jejich záchraně.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Gerašenko uvedl, že zachránit se podařilo ze zoologické zahrady jen vodním ptákům, tedy labutím a kachnám. Na sociálních sítích sdílel video zvířat před katastrofou.

Kazkova Dibrova nebylo jediným obydlím zvířat v oblasti. Záplavy obydlí postihly i domácí zvířata, kterým bude jen obtížné pomoci.

"Tady jsou obrazy z města Sadové u Chersonu, kde voda rychle stoupá kvůli Ruskému zničení Nové Kachovky. Lidé zachraňují zvířata na lodích. Ukrajinská vláda se žádá, aby nenechávali zvířata uvězněná. Obávám se, že jich to mnoho nezvládne..."

napsal na twitter dokumentarista Nate Mook, který točil dokumentární snímky např. pro HBO a poukázal na detaily celé ekologické katastrofy ve vztahu ke zvířatům.

Zdroje: twitter.com, aktualne.cz, pravda.com.ua

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze