Top hledané
Výsledky (0)
Zemřeli tragicky a jejich smrt byla nečekaná.

Rukama vlastního muže zemřely i další osobnosti. Některá úmrtí jsou dodnes nevyřešena, jedná se o femicidu

Michaela Hanelová
19. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Victoria

V turecké Ankaře se odehrála tragická událost, při které byla ve věku 40 let zavražděna zpěvačka českého původu, známá jako Victoria. Dle zpráv tureckého deníku Hurriyet jí měl život ukončit její manžel David Thomas Blyth, který byl o 14 let starší. Tento strašlivý čin se odehrál přímo před očima jejich tří dětí ve vile, kde rodina žila. Po spáchání činu se její manžel David Thomas Blyth údajně sám zastřelil. Jenže toto úmrtí není v showbyznysu jediné.

Femicida, tak se říká vraždě žen z důvodu toho, že jsou ženami. Jedná se o nejvyšší formu diskriminace a násilí páchaného na této části populace. Podle organizace Femicide in Canada mluvit o femicidách s pachatelem v partnerském vztahu k oběti a mimo vztah. První kategorie je nejčastější, druhá má široké rozpětí – zahrnuje třeba případ, kdy otec zabije dceru, ale i situace, kdy je pachatelem cizí muž. K takovým událostem většinou dojde z vášně. Jedná se většinou o přímou reakci na provokaci, například náhlé odhalení nevěry.

Jde často o vraždu, která je spáchána v rámci náboženských či kulturních tradic. Podle Cornellské univerzity v USA se jedná o vraždu, která je spáchána v rodině, může se jednat o akt, kdy je obětí i muž, ale většinou se jedná o ženskou oběť. Často jde o příčiny jako jsou nucené sňatky, předmanželský sex, vazby na muže mimo komunitu nebo se stali oběťmi sexuálního násilí či znásilnění. Často se jedná i o rozhodnutí většiny členů v rodině. K takovým vraždám ze cti dochází například v Indii nebo Pákistánu.

Sesbíraná data ukázala, že mezi lety 2012 až 2022 se v Evropě stalo obětí femicidy přinejmenším 4221 žen. Pachatelem v uvedených případech byl současný či bývalý intimní partner a motivem byl gender oběti. Mezi roky 2012—2022 byl podle Eurostatu počet žen, které zemřely rukou svého partnera 4334. Počet žen zabitých členem rodiny byl 2472. Celkové číslo je tedy 6754 žen za deset let.

Smrt známých osobností

Smrt známých osobností vždy přitáhne pozornost veřejnosti, ale když za smrtí jejich oblíbenců stojí manžel nebo člen rodiny, tak je to pro veřejnost o to větší rána. Tato tragická úmrtí nejenže otřásají fanoušky, ale také otevírají důležité společenské debaty o domácím násilí a duševním zdraví.

Victoria 

V turecké Ankaře došlo k tragické události, při které zemřela česká zpěvačka Victoria, která nedávno oslavila své 40. narozeniny. Její manžel, David Thomas Blyth, ji měl údajně zavraždit v jejich vile, kterou společně obývali. K události došlo po vážné hádce v noci na 11. června, kdy David Thomas Blyth nejprve zabil svou ženu a následně spáchal sebevraždu zastřelením. 

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Jana Nováková

Herečka Jana Nováková byla považovaná za jednu z největších nadějí Československa, a to v šedesátých letech. Svou kariéru započala ve velmi útlém věku, kdy už jako malá holčička se ráda předváděla a na veřejnosti ukazovala. Po absolvování kurzů pro manekýny v osmnácti letech rychle získala pozornost filmových tvůrců a během krátké doby se objevila v několika filmech. Mezi její nejznámější role patří její účinkování filmech Fantom Morrisvillu a Dáma na kolejích. Její kariéra a život však byly tragicky přerušeny v jejích dvaceti letech, kdy ji zavraždil její chorobně žárlivý manžel, který byl o 45 let starší. Ten údajně Janu hlídal na každém kroku.

Simona Monyová

Náhlé úmrtí spisovatelky Simony Monyové v srpnu 2011 šokovalo nejen její příznivce, tak veřejnost. Simona Monyová, jež byla úspěšná autorka románů pro ženy, zemřela tragicky, a to ve svém brněnském domě během rozvodového řízení s Borisem Ingrem, který byl dlouhodobě žárlivý a měl sklony k agresivnímu chování. V osudný den, a to 3. srpna přišel Ingr do domu pod záminkou, že chce uspat jejich sedmiletého syna. Přinesl s sebou láhev vína a bonboniéru, ale situace se rychle zvrtla a eskalovala do brutálního útoku nožem, který Monyová nepřežila. Údajně za to mohla jeho žárlivá hádka a neustálé kontrolování své ženy.

Brittany Murphy

Brittany Murphy se narodila 10. listopadu 1977 v Atlantě a většinu svého dětství strávila v Edisonu v New Jersey, kam se přestěhovala se svou matkou po rozvodu rodičů. Od dětství byla velmi energická, ráda zpívala a tančila. Svoji první roli získala již v devíti letech ve školním muzikálu Really Rosie. V patnácti letech se s matkou přestěhovala do Los Angeles, aby se mohla plně věnovat herecké kariéře. V roce 2005 zazářila ve filmu Sin City – město hříchu.

Její náhlá smrt v prosinci 2009 v jejím domě v Los Angeles zasáhla mnoho lidí. Původně byla považována za tragickou nehodu, avšak postupem času se objevily různé teorie naznačující možné komplikace spojené s její smrtí. Teorie sahají od možných problémů s léky až po spekulace o toxických plísních v jejím domě.

Některá úmrtí slavných jsou dodnes nevyřešená

Dalším tragickým příkladem je smrt herečky Natalie Wood, která zemřela za záhadných okolností po hádce se svým manželem Robertem Wagnerem na jejich jachtě. Případ byl původně uzavřen jako nehoda, ale později byl znovu otevřen a Wagner byl označen za viníka.

Naopak Itálii zasáhla smrt modelky a influencerky Katariny Zarutskie, kterou během společné dovolené zavraždil její přítel. Jedním z nejznámějších případů je smrt zpěvačky Whitney Houston, která byla nalezena mrtvá ve své hotelové vaně. Ačkoliv její smrt byla oficiálně připsána utonutí, problémy ve vztahu s jejím manželem Bobby Brownem, byly veřejně známé a mnozí spekulovali o jeho vlivu na její osobní pád.

Zdroje: People.comGrunge.comThelist.comblesk.czzeny.iprima.cz, autorský text, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze