Top hledané
Výsledky (0)
Domácnosti už nemusí mít obavy z extrémně vysokých cen za energie příští rok. Vláda představila řešení, které pomůže všem. Je to výrazná pomoc, unikátní v celé Evropě.

Zpráva, na kterou čekalo celé Slovensko. Vláda představila historicky nejvyšší pomoc pro domácnosti

Kristina Valachyová
02. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Igor Matovič, ministr financí SR

Díky adresné pomoci budou Slováci v příštím roce platit za elektřinu stejně jako v tomto. Zvýší se jen v malé míře. Vláda avizovala pomoc domácnostem s cenami energií. Pokud by nezasáhla, cena elektřiny by v příštím roce vzrostla o 380 %. Každé domácnosti však vláda dá 3000 eur, uvedl premiér.

Představitelé vlády svolali ve čtvrtek tiskovou konferenci ohledně cen energií pro domácnosti. Zachráncem národa se stává Igor Matovič, kterému sekundují Eduard Heger, Veronika Remišová a Milan Krajniak. Díky jejich opatřením se náklady na energie zvednou minimálně. Slovenským domácnostem by se v roce 2023 měla zvýšit cena plynu o 15% a cena tepla také o 15%.

„Vláda dá v příštím roce na každou domácnost 3 tisíc eur (zhruba 73 tisíc korun) na pomoc s energetickou krizí,"

oznámil to na tiskové konferenci premiér SR Eduard Heger.

 

Stát pomůže v boji s drahými energiemi dvěma způsoby

Otevřít v galerii (3)
Pomoc domácnostem
Pomoc domácnostemZdroj: Úrad vlády SR
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Stát pomůže v boji dvěma způsoby. Přímými státními dotacemi dodavatelům energií a kontraktem se Slovenskými elektrárnami, díky kterému dodají domácnostem silovou elektřinu za zastropovanou cenu na úrovni zhruba 61 eur (zhruba 1500 korun) za megawatthodinu. Předseda vlády Eduard Heger uvedl, že cena elektřiny se v roce 2023 nezmění a zůstane na letošní úrovni. Vláda hovoří o historicky nejvyšší pomoci pro domácnosti. Pokud by vláda nepřijala mimořádná opatření, domácnosti by podle premiéra zaplatily na energiích v příštím roce o 6 miliard eur (přibližně 146 miliard korun) více. V tom případě by cena elektřiny zdražila o 380 procent, plyn by zdražil o 225 a teplo o 80 procent.

„Pomoc státu je tak těch zmíněných 6 miliard eur (přibližně 146 miliard korun). V průměru 3 tisíce eur (zhruba 73 tisíc korun) na slovenskou domácnost,“

dodal Matovič.

Domácnosti nemusí podle ministra práce a sociálních věcí SR Milana Krajniaka pro vládou avizované příští ceny energií udělat nic. Ministr však doporučuje domácnostem, aby se se svými dodavateli dohodli na výši záloh za energie.

„Po zastropování cen pro firmy, veřejnou správu, pomoci pro školy, domovy sociálních služeb a samosprávy, jsme přinesli bezprecedentní pomoc i pro domácnosti. Jak jsme slíbili, to i plníme – občany energetickou krizí zodpovědně provedeme,“

doplnil Heger.

 

V současnosti Slovensko zažívá historicky největší nárůst cen energií na trhu

Otevřít v galerii (3)
Vláda představuje plán pomoci
Vláda představuje plán pomociZdroj: Úrad vlády SR

Slovensko bude podle ministra financí SR Igora Matoviče zachováním letošních cen elektřiny v rámci Evropy jedinečné.

„Slovensko bude světový unikát. Slovenské domácnosti budou platit letošní ceny. Účty slovenských domácností nám příští rok neporostou. V tomto bude Slovensko doslova evropský unikát a tak jak jsem i během letošního roku vícekrát řekl, že nám budou evropské domácnosti, nebo v jiných zemích závidět ceny energií, tak dnes to naplňujeme skutky,“

řekl Igor Matovič.

Upřesnil, že jde o celkovou pomoc v hodnotě 6 miliard eur. Připomněl podpis memoranda se Slovenskými elektrárnami o dodávce silové elektřiny, podle kterého se ceny elektřiny následující dva roky nezvýší. Vláda se rozhodla zachovat cenu elektřiny navzdory rostoucím poplatkům za systémové služby. Zvýšení cen plynu a tepla o 15% Matovič zdůvodnil tlakem na úspory.

„Při plynu a teple, když 15 % ušetříme, zaplatíme totéž, co v letošním roce,“

dodal Matovič.

Ceny energií pro domácnosti se vládě podařilo udržet prostřednictvím memoranda se Slovenskými elektrárnami, které nezvýší cenu silové elektřiny, a na druhé straně dotacemi státu pro dodavatele energií.

„Účty slovenským domácnostem za elektřinu příští rok neporostou,"

uvedl Matovič.

 

Ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Krajniak přiblížil konkrétní nárůst cen pro jednotlivé typy domácností

Otevřít v galerii (3)
Ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Milan Krajniak
Ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Milan Krajniak Zdroj: Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny SR
Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Ministr práce Milan Krajniak přiblížil, kolik eur měsíčně si připlatí různé typy domácnosti, píše deník Pravda.

Pro 800 tisíc domácností, které jsou vytápěny centrálním zásobováním tepla, bude podle Milana Krajniaka předpokládaný nárůst ceny energií za měsíc 12 eur (přibližně 300 korun). Pro 400 tisíc domů, které ohřívají vodu a topí plynem, bude měsíční nárůst asi 19 eur (přibližně 460 korun), pro 100 tisíc bytů, které také ohřívají vodu a topí plynem, se předpokládá nárůst v průměru o 8 eur (přibližně 195 korun) měsíčně. Přibližně 50 tisíc domů, které topí elektřinou, nepocítí žádný nárůst cen energií oproti roku 2022.

Vláda na čtvrtečním zasedání zároveň schválila nařízení o obecném hospodářském zájmu, kterým ukládá dodávat plyn za cenu zvýšenou o 15 %. Premiér tvrdí, že tyto peníze jsou zakomponovány v návrhu státního rozpočtu, o kterém má příští týden hlasovat parlament.

 „Kdo nezahlašuje za rozpočet, ohrožuje tuto pomoc,"

doplnil Krajniak.

Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) již avizoval, že cenová řízení stále probíhají a definitivní ceny energií by měly být známy koncem roku.

„Cenová řízení o příštích regulovaných cenách elektřiny, plynu, tepla a vody pro domácnosti a malé podniky na úřadu stále probíhají. ÚRSO nikdy předem nekomentuje výsledek cenových řízení, aby neohrozil jejich legitimitu. Předpokládáme, že definitivně budou ukončeny do konce letošního roku,“

uvádí mluvčí ÚRSO Radoslav Igaz pro Webnoviny s odvoláním se na agenturu SITA.

Zda rozpočet schválí Národní rada SR, momentálně není jisté. Zatím to vypadá tak, že nemá dostatečnou podporu. Strana Richarda Sulíka SAS říká, že návrh rozpočtu je populistický a rezignoval na konsolidaci veřejných financí, píše SME.

 

Zdroje: Tisková konference, SME, Webnoviny, Pravda, vlastní dotazování

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze