Top hledané
Výsledky (0)
Oblékat moderátorky není jednoduché: Musí být spokojené ony i diváci. Jak se v oblečení cítí ony samy?

Zprávařky jako symbol vkusu a elegance. Diváci umí být dost přísní

Kateřina Ostrejšová
25. října 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žaneta Peřinová

Být na obrazovce v živém vysílání není žádná sranda. Nejen že musí moderátoři umět dobře artikulovat, mluvit spisovně a dávat si pozor na každičké slovo, musí přitom zároveň i perfektně vypadat. A takové přípravy samozřejmě stojí dost úsilí. Za ním stojí především tým stylistek a kostymérek, které mají výsledný look pod palcem. LP-Life se zaměřilo čistě na dámy působící na obrazovkách Novy, Primy a České televize. Jsou ony samy spokojeny s výběrem oblečení? A mohou do něj vůbec zasáhnout? 

Elegance a dokonalý vzhled  

Moderátory na obrazovce ať už komerční nebo veřejnoprávní televize spojuje především elegance a dokonalý vzhled bez jediné chybičky. Módní výstřelky a extravagance se do studia nehodí, oblečení by nemělo rušit diváka od obsahu zpravodajství. Určitě tak neuvidíme hluboké výstřihy, výrazné doplňky nebo barevné silonky.  

Komerční televize o něco odvážnější 

Otevřít v galerii (5)
Eva Perkausová ve studiu s Romanem Šebrlem
Eva Perkausová ve studiu s Romanem ŠebrlemZdroj: Se svolením Evy Perkausové
Unikátní vila s možností podnikání na prodej
Unikátní vila s možností podnikání na prodej, Okolí Prahy

Komerční televize se snaží v oblékání držet módních trendů, nebojí se ani výraznějších barev a zajímavějších střihů. A ještě aby ne, v posledních letech začalo být oblečení moderátorek vidět víc než kdy předtím. Ve studiu jdou dámy při chůzi vidět od hlavy až k patě, a tak není divu, že se začal klást velký důraz i například na výběr bot.  

Vlnu nového stylu přinesla nová stanice CNN Prima NEWS, která začala vysílat loni v květnu. Kontinuální zpravodajství vysílá téměř 30 pořadů, výběr oblečení se podle hlavního stylisty Lukáše Macháčka silně odvíjí podle typu obsahu.  

“Podepsali jsme kodex CNN, takže musíme dodržovat určitá pravidla. Je samozřejmě i rozdíl, pokud probíhá zpravodajství. Celý ten blok jede 24/7, takže vzhled je velmi ovlivněn tím, jestli je to ranní show, odpolední show, jestli je to krimi atd. Nicméně jsme měli volnou ruku v tom si jednotlivé pořady a jednotlivé lidi na základě mantinelů obléknout přesně tak, jak jsme chtěli. Takže my si rozhodujeme o tom, jestli budou mít krimi roláky nebo kravaty, jestli bude mít někdo vzory nebo ne. Dost v tom hraje roli i osobnost člověka. Nejsou to modelky a modelové, na které navlékneme, co se nám zachce. Taky hodně rozhoduje, jestli moderátoři sedí nebo jsou vidět i při chůzi,”  

říká Macháček.  

Co by divák už neunesl? 

Otevřít v galerii (5)
Eva Perkausová v modrých šatech
Eva Perkausová v modrých šatech Zdroj: Se svolením Evy Perkausové

Nové trendy se snaží reflektovat i televize Nova, která se drží předem určeného stylingu pro dané sezónní období a pořad, jenž se snaží pravidelně osvěžit. Oblečení "nováčtí" stylisté nakupují od různých módních značek a kombinují běžnou konfekci s luxusními značkami. Některé kousky nechávají šít na míru. Ty použité se rozhodně nevyhazují, ale uskladňují se a jsou k dispozici například seriálům. Podle šéf kostymérky TV Nova Terezy Stránské se často nechávají inspirovat v zahraničí, vše ve prospěch diváků, kteří umí být dost nároční.  

“Diváka by jistě překvapil neupravený, nesladěný, velikostně neodpovídající outfit nebo outfit vyzývavý neodpovídající zpravodajskému trendu,” 

říká Stránská.  

Jak se v dresscodu cítí mladá posila Novy?  

Otevřít v galerii (5)
Nikola Červinková v červených šatech
Nikola Červinková v červených šatech Zdroj: Se svolením Nikoly Červinkové

Sexy “sporťačkou” na Nově už dávno není jenom Ina Puhajková. Na obraze je stále víc vidět i mladičká Nikola Červinková, která na obrazovce stále víc působí jako ryba ve vodě. A právě u ní se kostymérky velmi často nebojí odvázat.  

“Postupem času holky zjistily, jaká jsem, v čem se cítím dobře a podle toho mi vytvářejí šatník. Mám samozřejmě oblíbenější kousky, které bych nejraději nosila pořád, ale to asi není nic neobvyklého a každá žena to moc dobře zná,” 

prozradila Nikola Červinková, která svůj šatník s kostymérkami vždy konzultuje a neobléká nic, v čem by se necítila. Přiznala, že musela pouze jednou zasáhnout do výběru šatů.  

“Stalo se mi to jednou, když jsme vybírali oblečení do našeho nového vysílání na TN Live. Zkoušela jsem si moderní overal, který byl moc hezký, já jsem se v něm ale vůbec necítila. Naštěstí to viděly i holky v kostymérně a hned ho pro mě zavrhly, stejně jako já.” 

V kostymérně prý netráví příliš času, většinou ji rychle prolétne, oblékne si připravené věci a pádí zase pryč. V práci si ale pestrost šatníku užívá, v soukromí totiž nepatří mezi skupinu žen, které by se rády dlouze parádily.  

Česká televize sází spíše na jistotu  

Otevřít v galerii (5)
Žaneta Peřinová v černých šatech
Žaneta Peřinová v černých šatech Zdroj: Se svolením Žanety Peřinové

Asi největší reakce vzbuzuje oblékání moderátorek na České televizi. Pro někoho vkusné a decentní, pro druhého zase neoriginální a staromódní.  

“Jsme veřejnoprávní subjekt a podle toho vybíráme kostýmy. Vkus je ovšem neuchopitelný a každému se líbí něco jiného, někdo má rád barvy, někdo ne, někdo má rád třpytky, někdo ne, někdo má rád boty na podpatku, někdo ne a takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Důležité je, aby obal nepředčil obsah,” 

říká Jaroslava Voláková, hlavní kostymérka České televize. Jednou z hlavních stálic sportovního zpravodajství je Žaneta Peřinová, která v České televizi působí více než dvacet let, na obrazovce tak vynesla snad úplně všechno.  

Otevřít v galerii (5)
Žaneta Peřinová u štendru se svým oblečením
Žaneta Peřinová u štendru se svým oblečenímZdroj: Se svolením Žanety Peřinové

“Jsem s oblékáním velmi spokojená. Našli jsme značku, od které mi padnou šaty, a tu momentálně nakupujeme. Respektují, že mám ráda jednoduchost, bez kanýrů a volánů, funguje to,” 

přiznává Peřinová. V kostymérně svoji šatnu sice nemá, zato má štendr s více než 30 outfity. A z velké části se jedná o šaty - Žaneta se totiž popisuje jako “šatičkový typ”.  

Co říkáte na oblékání moderátorek vy? Je to podle vás důležité nebo se během zpravodajství soustředíte čistě na obsah?  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze