Top hledané
Výsledky (0)
Její kariéru odstartoval modeling. Teď válí tahle mladá herečka na Netflixu v trháku The Queen´s Gambit.

Zrodila se hvězda: Anya Taylor-Joy boduje v trháku The Queen's Gambit

Kateřina Ostrejšová
03. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Možná je pro vás tohle jméno zatím neznámé, její obličej však nikoliv. Od roku 2015, kdy se poprvé objevila na scéně ve fantasy seriálu Atlantis a dobovém hororu Čarodějnice (The Witch), jsme ji mohli zaznamenat ve dvaceti různých projektech. Tahle americko-argentinsko-britská herečka má co ukázat! 

Jak to celé začalo 

Anya Taylor-Joy se narodila v dubnu roku 1996 v Miami na Floridě. Její dětství bylo poměrně divoké, jelikož je nejmladší ze šesti dětí. Její matka, Angličanka jihoafrického a španělského původu, pracovala jako fotografka a interiérová designérka. Otec byl bankéř se skotsko-argentinským původem. Anyi život začal v Buenos-Aires, v šesti letech se ale s rodinou přestěhovala do Londýna.  

Její herecká kariéra neodstartovala na jevišti, jak bychom se mohli domnívat, ale na přehlídkovém mole v obchodním domě Harrods. Právě tady podepsala kontrakt s hereckou agenturou.  

Zlomový rok 2016 

Na pomyslný herecký vrchol ji eskaloval rok 2016, kdy se objevila ve třech projektech. Zahrála si ve sci-fi hororu Morgan, který režíroval Luke Scott a ztvárnila roli Charlotte Baughman, jednu z blízkých přítelkyň Baracka Obamy, v dramatickém filmu Barry.  

Špičkový výkon pak podala i v psychologickém hororu Rozpolcený (Split), kde byla jednou ze tří studentek, která se objevila zamčená ve sklepě muže s bipolární poruchou. Po odvysílání získala za tuto roli hned několik uznání a nominaci na BloodGuts UK Horror Award.  

Jedna cena za druhou 

V roce 2017 byla nominována na cenu BAFTA Rising Star Award. Ve stejném roce navíc získala na filmovém festivalu v Cannes prestižní ocenění Trophée Chopard, které uděluje porota profesionálů mladým hercům. To bylo na jednadvacetiletou herečku opravdu spoustu úspěchů, které dokázala potvrzovat i dál.  

The Queen’s Gambit 

Když režisér Frank Scott hledal obsazení do minisérie The Queen’s Gambit (Dámský gambit), nemohl si vybrat lépe. Tušíte správně... Do hlavní role obsadil právě Anyu Taylor-Joy.  

Padesátá léta, sirotčinec, mladá dívka a skrytý mimořádný šachový talent. Dívka, která dospívá obklopena muži, protože která žena by přeci hrála šachy? Naštěstí je tu hlavní hrdinka Beth Harmon, pro kterou svět 64 čtverečků znamená úplně všechno! Má to ale jeden háček, géniové bývají velmi často šílení.  

Seriálová chuťovka letošního podzimu

Krásné obsazení, krásná výprava, ještě lepší hudba a spoustu "feel good" momentů, které zpříjemní nejeden večer. Milovníci šachů budou možná trošku zklamáni z méně záběrů na šachovnici v partiích, to vše ale režisér dohnal jinde. Veškerá pozornost se totiž ubírá na Beth, což vytváří seriál osobnější a v tomto případě ještě zajímavější. Sečteno, podtrženo - seriálová chuťovka letošního podzimu!

Že můžou být šachy sexy?  

Ano, prosím! Až dosud se téměř nikomu nepodařilo šachový svět kinematograficky zachytit. Zdá se to jako nudné, ničím nezajímavé téma. Potom ale na scénu přišla Anya Taylor-Joy se svým uhrančivým pohledem, která vás donutí na šachy mnohdy úplně zapomenout.  Atypické dětství, strasti v dospívání, alkohol a drogy. Máte volné odpoledne? Tak teď už ne!  

Letošní novinka dokázala okouzlit i filmové kritiky. 

"Příběh o mimořádném životě a okénko do světa závislostí a zmocnění pěšců a královen,"

uvedl Matthew Gilbert z Boston Globe. 

Připravované projekty 

Mladá herečka po svých úspěších rozhodně nepolevuje a i nadále ji na obrazovkách uvidíme. V říjnu letošního roku byla obsazena jako hlavní postava v seriálu Mad Max. V dubnu příštího roku se objeví v připravovaném dramatu Last Night in Soho režírovaným Edgarem Wrightem. Dále bude opět spolupracovat s režisérem Robertem Eggersem na hlavní roli ve filmu The Northman po boku Nicole Kidman.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze