Top hledané
Výsledky (0)
Zuzana Čaputová je na své poslední prezidentské cestě v Česku, kde byla vždy velmi oblíbená.

Zuzana Čaputová naposledy navštívila Česko jako prezidentka. Mezi slovenskými politiky byla zjevením, Češi ji obdivovali

Radim Červenka
13. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová fascinovala nejen tím, že byla první ženou v úřadu slovenské prezidentky, ale také novátorskou civilností v pojetí úřadu. Překvapila i tím, že z role nejvyšší státní představitelky chce i sama odstoupit. A to i přesto, že je zároveň nejmladší osobou v této pozici za třicetiletou historii samostatného Slovenska. Podle všeho upřednostňuje svůj osobní život, na poslední zahraniční cestu se vydala do Česka, kde ji prezident Petr Pavel vyznamená nejvyšším státním vyznamenáním.

S novým českým prezidentem Zuzanu Čaputovou pojí blízký vztah od momentu jeho samotného zvolení. Slovenská prezidentka veřejnost překvapila už tím, že se objevila v jeho volebním štábu v okamžiku vyhlášení výsledků prezidentské volby, v nichž Petr Pavel výrazně překonal Andreje Babiše (ANO).

Nyní český prezident ocení Zuzanu Čaputovou řádem Bílého lva I. třídy. nejvyšší státní vyznamená se uděluje jen mimořádným osobnostem, které se v Česku zapsaly unikátním způsobem. Dosluhující slovenská prezidentka bude teprve druhou osobou z tohoto úřadu, která po Ivanu Gašparičovi ocenění obdrží. Nedávno tento řád Petr Pavel udělil americkému ex-prezidentovi Billu Clintonovi během jeho nedávné návštěvy v Praze.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Od boje proti skládce do prezidentského úřadu

Velkým překvapením byla už samotná kandidatura Čaputové na prezidentku. Do té doby málo známá advokátka a aktivistka, která se sice těšila reputaci ve světě environmentálního práva, rozhodně nepatřila k nejpopulárnějším tvářím Slovenska. Spoluzakládala sice stranu Progresívne Slovensko, ovšem čerstvý vítěz nedávných eurovoleb na Slovensku byl tehdy pouze malým mimoparlamentním subjektem.

Nejvíce se angažovala v boji za zrušení skládky v Pezinku, která byla spojena s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, obviněným ze zosnování vraždy novináře Jána Kuciaka.

Mladá, inteligentní a atraktivní tvář však začala rychle bodovat v průzkumech veřejného mínění. Když se v její prospěch vzdal kandidatury spolufavorit prezidentských voleb Robert Mistrík, dokázala Čaputová uspět na úkor Maroše Šefčoviče.

Úspěch právničky a enviromentální aktivistky v malé středoevropské zemí zaujal celou Evropu. Ještě před ujmutím funkce tak byla Zuzana Čaputová oceněna jako Evropská osobnost roku 2019.

Čaputovou doprovázel první frajer

V roce 2018 před prezidentskými volbami se nadcházející slovenská prezidentka rozvedla s manželem Ivanem Čaputou, ale už v roce 2019 přiznala vztah s hudebníkem Peterem Konečným. Nicméně oficiálně se jejím partnerem a tzv. slovenským prvním gentlemanem či "prvým frajerem", jak zní nový termín, který se v tomto kontextu uchytil. Zuzana Čaputová svůj osobní život nikdy nijak netajila, na rozdíl od jiných politiků. 

Pravým prvním frajerem je její současný partner Juraj Rizman, který prezidentku doprovází i na oficiálních akcích. Média spekulovala i o možnosti prezidentské svatby, což by byla také poměrně unikátní záležitost. Nicméně ta už se zcela jistě do konce mandátu Zuzany Čaputové neuskuteční.

 „Užíváme si, že nám je spolu fajn, máme se rádi, ale toto nyní není téma. Zejména kvůli té absurdní teorii o zvyšování popularity svatbou. Radši tři dny počkám, až přestane být prezidentkou, a potom si ji vezmu,“

uvedl Juraj Rizman pro web eva.pluska.sk.

Nyní, když je jasné, že Zuzana Čaputová k dalšímu prezidentskému mandátu v tomto volebním období nenastoupí, jsou ve hře i zmíněné plány Juraje Rizmana.

Mezi politiky byla zjevením

Právě okolnosti osobního života prezidentky s největší pravděpodobností stály za tím, že se nerozhodla usilovat o další funkční období. Prezidentka čelila výhružkám od politických odpůrců rozprouděné nenávistnou kampaní politiky Směru Roberta Fica, ten se nedávno sám stal obětí takto politicky motivovaného atentátu. I přes tragické okolnosti politického vývoje na Slovensku poslední doby, zůstane civilní a nekonfliktní styl výkonu prezidentského povolání dlouhodobým odkazem Zuzany Čaputové. 

"Ne machistický, nepatriarchální pohled na svět. To bylo ohromujícím osvěžením mezi všemi těmi alfa samci, lidmi s bujným egem, kteří se ve slovenské politice promenádovali jako pávi. Ona byla jako zjevení. Člověk, který nepřinášel ego, hovořil klidně a na nikoho neútočil. To bylo v něčem naprosto neuvěřitelné. Zuzana Čaputová je příznivkyní východních náboženství a filozofických pohledů na svět, které mluví o nenásilí a vnitřní vyrovnanosti. To je něco, co jsme v Evropě ztratili,"

ocenil prezidentství Zuzany Čaputové slovenský sociolog Michal Vašečka pro ČRo.

Zdroje: evka.pluska.sk, sme.sk, ct24.ceskatelevize.cz, lidovky.cz, eikipedia.org, rozhlas.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze