Zvířata ve službách cestovního ruchu. Lákadlo pro turisty příštím rokem končí!

Zvířata v centrech měst - týrání nebo turistická atrakce
07. ledna 2022
 
Hlavní stránka Nové články

Názory odborníků se liší. Jedni tvrdí, že zvířata trpí, ti druzí zase, že řada činností, které vykonávají, je pro ně přirozená. Lidem přece zvířata sloužila od nepaměti. Kde je ale pravda?

Muž s koňským povozem.

V nejedné pohádce se veze princezna v kočáře taženém párem koní. A ne jedna holčička touží být alespoň na okamžik princeznou a svézt se ve stejném kočáře. To se jí v řadě měst může splnit. Například v Praze na Staroměstském náměstí stačí zaplatit 900 Kč a vyrazit na okružní jízdu. Ale už pouze rok.

Od ledna 2023 totiž místa určená pro odstavení turistických kočárů z pražské metropole zmizí. Rozhodli o tom radní v závěru loňského roku.

„Provoz koňských povozů ve městě je problematický a zvířata podle odborníků trpí,“

uvedl pro LP-Life radní Adam Zábranský. Pražští radní svým rozhodnutím reagovali na kampaň Kůň není stroj, která dlouhodobě poukazovala na špatné podmínky koní. Podle nich jde o turistickou zábavu, která zvířatům způsobuje zdravotní problémy. Vdechují zplodiny, chodí po nevhodném terénu, a jsou vystavena estrémním teplotním podmínkám. S tím ale cech fiakristů, který kočáry v Praze provozuje, naprosto nesouhlasí.

Turistický fiakr v centru Vídně.
Turistický fiakr v centru Vídně. • Zdroj: Profimedia

V Praze byly kočáry odjakživa

Předseda Cechu fiakristů Josef Kočovský je koňákem od malička a, bez nadsázky řečeno, jim rozumí. Léta závodil v koňských spřeženích a může se pochlubit řadou medailí a diplomů. Po revoluci stál u zrodu nové éry koňských kočárů v Praze.

„Navázali jsme na bohatou historii, která tady byla do padesátých let. Kočáry s koňmi vždy k Praze patřily stejně jako například k Vídni nebo Salzburgu,“

řekl pro LP-Life. Podle něho se nedá v žádném případě mluvit o tom, že by koně trpěli.

„Kůň je zapřažený maximálně šest hodin denně, 18 dní v měsíci. Má speciální podkovy určené pro chůzi po dlažbě,“

řekl pro LP-Life Josef Kočovský.

Koňský povoz na Staroměstském náměstí v Praze.
Koňský povoz na Staroměstském náměstí v Praze. • Zdroj: Profimedia

Jak funguje kůň

Teplota zdravého koně se pohybuje v intervalu 37,5 až 38 °C a s tělesným zatížením se příliš nemění. Udržení konstantní tělesné teploty je pro koně velmi důležité, a proto má vyvinutý složitý termoregulační systém, díky němuž dokáže teplotu těla vyrovnávat. Podle Kočovského se tedy nezakládá na pravdě to, co tvrdí kampaň Kůň není stroj - tedy že v létě trpí horkem a v zimě zimou.

„Zjednodušeně řečeno, jeho tělo se v létě dokáže ochladit a v zimě zahřát,“

řekl Josef Kočovský. A za pravdu mu dává i předseda Asociace svazu chovatelů koní a veterinář Jaroslav Dražan.

Koňské povozy v Belgii.
Koňské povozy v Belgii. • Zdroj: Profimedia

Jsou nejlepší v Evropské unii

Podle prezidenta asociace a veterináře Jaroslava Dražana je pražský cech fiakristů z hlediska zabezpečení a ochrany zvířat nejlepší v Evropské unii.

„Na Staroměstském náměstí a v okolí jsou nejlépe obstaraní koně, protože ti, co o ně pečují, jsou staří zkušení koňáci,“

uvedl pro LP-Life Jaroslav Dražan. Argumentuje i tím, že provoz pražské jízdní police problémem není. Reagoval také na argumenty týkající se nevhodnosti prostředí pro koně.

„Fiakristé se pohybují prakticky po bezprašném povrchu, který vůbec nedosahuje prašnosti původního prostředí. Kdyby toto prostředí mělo být tak škodlivé, tak by trpěli statisíce psů a koček žijících v Praze,“

uvedl pro LP-Life Jaroslav Dražan.  

Království za koně

Koně byli domestikovány pro potřebu lidí. Jejich využití je velmi různorodé a v dějinách lidem vždy věrně sloužili. Například jako tažná síla při budování Prahy. Podle Dražana jsou na to prochováni a selektováni.

„Je to pro ně zcela přirozené. Naopak pokud zůstanou 24 hodin zavřeni v konírně, můžeme mluvit o týrání,“

vysvětlil Dražan.

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Fiakrem po Vídni

Jízda kočárem taženým párem koní patří k Vídni stejně jako chrám svatého Štěpána a velké ruské kolo. Při jízdě lze pohodlným způsobem poznat krásy města. Samotné slovo fiakr je původem z francouzštiny a odkazuje na stanoviště kočárů k pronajmutí, které se nacházelo v pařížské ulici Rue de Saint Fiacre. V roce 1720 byly kočáry, kterým se tehdy říkalo Janschkyho vozy, přejmenovány na fiakry a očíslovány. Také ve Vídni patřili vozkové často k originálním městským postavám. Ani dnes si rakouskou metropoli nedokážeme bez fiakrů představit a jejich stanoviště najdete na různých místech města. A opět je tu jistá spojitost s Prahou. Plachetky na zachycování trusu převzali Vídeňáci v devadesátých letech minulého století od našich lidí.

Velbloudi v egyptské Káhiře
Velbloudi v egyptské Káhiře • Zdroj: Pro LP-Life se svolením Kristiny Vackové

Nejen koně pracují

Už několik desetiletí přepravují oslíci na ostrově Santorini turisty od pobřeží až k bílým domům hlavního města Fira na vrcholu ostrova. Přes pět set schodů nahoru, pět set schodů dolů. Jenže počet turistů na ostrově díky výletním lodím roste každý rok a u zvířat se začínají objevovat známky vyčerpání a problémy s páteří. Kritikům například vadí, že zvířaty se často nechávají nosit obézní návštěvníci. Řecká vláda už proto vyhlásila omezení, podle kterého mohou zvířata nést maximálně 100 kilogramů těžký náklad. Tvrdí, že je nutné zavézt váhový limit. Pro běžného osla by váha pasažéra neměla přesáhnout 60 kilogramů.

Thajsko a sloni

Sloni a a Thajsko k sobě neodmyslitelně patří. Chobotnatci jsou považováni za posvátné a často jsou chováni lidmi jako hospodářská zvířata, která pomáhají při nošení těžkých břemen. A za poplatek se na nich mohou svézt také turisté. Také v případě této atrakce však bijí ochranáři na poplach. Argumentují tím, že sloni jsou nuceni pracovat dlouhé hodiny a při výcviku jim trenéři zlomí psychiku. Většina slonů, kteří se používají k jízdě, je údajně odchyceno nelegálně a prodáno z Myanmaru do zajetí v Phuketu a dalších turistických míst.

Egypt a velbloudi

Stejně jako u nás a v Evropě využíváme koně, v Egyptě jsou to velbloudi a osli. Nejen že jsou zde využíváni k těžké práci a k turistickému pohodlí, například velbloudi slouží i jako nosiče potápěčského vybavení včetně těžkých lahví, které karavany přepravují na místa, kam se nelze dostat autem. Velbloudí potápěčské safari je většinou stejně drahé jako safari na lodi, kdo jej však jednou zakusil na vlastní "zadek", příště již jde raději pěšky. Velbloudi jsou hojně využívání i v okolí největších turistických atrakcí, jako jsou pyramidy v Káhiře, Údolí králů, Luxor a Assuán. Většinou si můžete vybrat. zda se chcete tradičně pohupovat na hrbu velblouda nebo si sedate do pohodlnějšího, ale dražšího fiakru taženého koňmi. 

"Velbloudí potápěčské safari je v Egyptě běžné a turisté ho milují. Cesta na velbloudu trvá klidně i dvě hodiny. Buď můžete sedět v sedle, nebo jej jen nechat nést vaši těžkou výstroj. Když dosáhnete cíle, velbloudi dostanou většinou najíst a položí se na pláž, kde odpočívají, někteří jsou ale schopni se zvednout a sami dojít zpět domů i několik kilometrů. S jídlem pro ně je to v Egyptě problém, stejně jako kozy se někdy živí papírovými kartony na ulicích, i když je pravda, že se beduíni snaží o to krmit je správně a dostatečně,"

řekla pro LP-Life Kristina Vacková, která žila v Egyptě, kde se živila potápěním.

Velbloudi čekající na potápěče před safari
Velbloudi čekající na potápěče před safari • Zdroj: Pro LP-Life se svolením Kristiny Vackové

Krotké šelmy

Podobný scénář lze spatřit i u takzvaných tygřích chrámů, které nabízejí focení a hlazení tygrů. Podle ochranářů zvířat jsou však šelmy drženy v malých klecích v naprosto nevyhovujících podmínkách a jsou jim podávána sedativa, aby si je turisté mohli hladit.

Svatý patron zvířat

Mezinárodní den zvířat připadá na 4. října. Přesně v ten den roku 1226 zemřel františkánský mnich Sv. František z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířata. A právě proto se na tento den svátek zvířat stanovil. Dost možná by měl vést k zamyšlení, co pro nás zvířata znamenají, co je pro ně dobré a co už je za hranicí a vede jen k dobře placeným atrakcím pro turisty.

Zdroje: čtk, noridingelephants.org, zajimavaevropa.cz, udrzitelnyzivot.cz, svatky-centrum.cz, vlastní dotazování

 

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji 30 let. Začínala jsem v televizním zpravodajství, posledních 15 let působím hlavně v lifestylových titulech. Ve svém volnu ráda cestuji, baví mě poznávat nové kraje i lidi. Jen tak si s nimi povídat. Co člověk, to zajímavý příběh… A pak už to stačí jen hodit na papír.
Jindra Pelikánová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks