Top hledané
Výsledky (0)
Na amerických univerzitách se síří masové protesty proti válce v Gaze, někdy přecházejí k radikalismu.

"Sami se zabijte," americké univerzity pralyzoval antisemitismus. Biden s radikály ztratil trpělivost

Radim Červenka
06. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Protesty na Kolumbijské univerzitě v New Yorku

Americké univerzity zasáhla neobvykle silná vlna protestů. V jejím jádru je odsouzení války v Gaze a podpora Palestiny. Někteří protestující však přecházejí z protiválečného skandvání k projevům otevřené nenávisti vůči židovskému státu a židům obecně, což následně vyvolalo tvrdou reakci ze strany univerzit i politiků v čele s prezidentem Joe Bidenem.

Válka v Gaze vyvolala rozporuplné reakce. Nejdříve byl svět šokován teroristickými útoky Hamásu, na izraelské osadníky na hraničním území mezi Gazou a Izraelem. Následovala však tvrdá odveta izraelské armády. Zatímco cílem bylo zničit politické a vojenské vedení Hamásu, drtivou většinu obětí v Gaze tvoří tamější civilisté.

Ačkoliv USA pojí s Izraelem pevné spojenectví, americký prezident Joe Biden varoval Izrael před humanitárními následky vojenské operace v Gaze a dalšími civilními oběťmi izraelských útoků. V USA zároveń žije silná židovská komunita, která se stala terčem kritiky a verbálních útoku ze strany pro-palestinských aktivistů. Řada z nich se při tom rekrutuje z univerzitních studentů.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

"Sami se zabijte," slyší židovští studenti v univerzitních kampusech

Na amerických univerzitách se situace vyhrotila do přímé stávky na podporu Palestiny, první takováto stávka zasáhla Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Následně se protesty rozhořely na dalších amerických vysokých školách. Typickým projevem jsou stany uvnitř univerzitních kampusů, v nichž protestující přespávají a blokují chod univerzit (viz úvodní foto).

"Věřím, že protest se zrodil v legitimním hněvu ze situace, kdy jsme zažili neuvěřitelné mrhaní lidskými životy, které nastalo v posledních sedmi měsících. Začalo násilím ze 7. října a pokračovalo válkou plnou smrtících útoků. Protesty se skutečně zrodily z legitimního hněvu a smutku. Ta válka musí skončit. Ovšem z kampusu (Kolumbijské univerzity, poz red.) jsem zaznamenala mnoho zpráv dokládajících rostoucí a dále se šířícího antisemitismus. Židovští studenti jsou obklopeni protestujícími, kteří skandují např. "Sami se zabijte!" (Kill yourself! - v orig.),"

poukázala pro CNN na radikalizaci protestujících rabínka a židovský spisovatelka z Los Angeles Sharoun Brous.

Zatímco způsob vedení války Izraele kritizuje i americká vláda, radikální projevy protiválečných demonstrantů, které přecházejí v otevřené projevy násilí, přestaly být tolerovány. Nejdramatičtějším vyústěním situace se staly zásahy proti skandujícím studentům na texaské univerzitě v Austinu nebo na Kalifornské univerzitě v Los Angeles a dalších vysokých školách.

Studenti zde odmítli uposlechnout výzvy vedení univerzit a vyklidit areál školy, na místo byla přivolána policie. Těžkooděnci pak zasáhli a řadu vzdorujících zadrželi. Zatknutých studentů je více než 2 200. Zasahující policisté používají taktické vybavení, jakým jsou např. zábleskové granáty.

Řád musí přetrvat, sdělil nekompromisně Biden

K incidentu se vyjádřil i prezident Biden. Ten uvedl, že Amerika je svobodná země, v níž má každý nárok na svůj názor a připouští se i možnost přicházet s disentními postoji. Vyjadřování názoru však podle prezidenta nemůže přerůstat v chaos a řád musí přetrvat. Ačkoliv Biden odmítl vyslat Národní gardy k potlačení protestů, odmítl radikální projevy, poškozování majetků univerzit a blokování jejich chodu.

Tolerance s protestujícími studenty došla i na univerzitě, kde se celé protestní hnutí zrodilo. Studenti, kteří zde přešli do okupační stávky, kdy se zabarikádovali v části školy nazvané Hamilton Hall, čelí nebezpečí vyloučení ze školy. Univerzita nehodlá podporovat svévolný vandalismus. I tuto barikádu musely prolomit bezpečnostní složky.

"Nejprve: “Buďte rádi, že nejdu jen tak vraždit sionisty!” Po vyloučení z kampusu ⁦Kolumbijské univerzity: “Byl jsem rozrušený, když se na mě zaměřil internetový dav, protože jsem viditelně homosexuál a černoch.” V kostce kauza militantního lídra protestů,"

okomentoval na X případ jednoho z vyloučených studentů český novinář a zahraniční zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Jeden z lídrů antisemitských protestů James Khymani opakovaně vyzýval k zabíjení Izraelců, jenže po-té, co se ho jeho univerzita za nepřípustné šíření nenávisti rozhodla vyhodit, začal se za své chování veřejně omlouvat. Řada z jeho nenávistných projevů ohledně zabíjení židů byla zachycena na video.

Zdroje: apnews.com, globalnews.ca, CNN, twitter.com, autorský článek

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze