Top hledané
Výsledky (0)
Soud nařídil Andreji Babišovi (ANO), aby se veřejně omluvil novinářce Pavle Holcové.

"Došlo Whatsappem" rešil soud: Babiš se musí omluvit novinářce Pavle Holcové za lživý příspěvek

Radim Červenka
16. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Andrej Babiš

Pravomocný rozsudek Krajského soudu v Praze nařídil Andrejí Babišovi veřejnou omluvu směrem k novinářce Pavle Holcové. Lživý příspěvek publikovaný Babišem na jeho facebookovém profilu podnítil nenávistné útoky na novinářku. Politik má podle soudu odpovědnost za svou specifickou pozici ve veřejném prostoru, jde o unikátní judikát v celé Evropské unii.

Jeden ze statusů publikovaných bývalým předsedou vlády se stal předmětem žaloby ze strany novinářky Pavly Holcové, šéfredaktorky webu Investigace.cz. Šlo o využití fotografie novinářky doprovázené popisem snahy amerického miliardáře maďarského původu George Sorose pošpinit Andreje Babiše před letošními prezidentskými volbami.

Babiš se tak vyjadřoval ke zjištěním o jeho osobě publikovaném v tzv. Panama Papers ohledně utajovaného vlastnictví nemovitosti ve Francii. Předseda hnutí ANO nakupoval nemovitosti prostřednictvím offshorových firem a neuvedl je v majetkovém přiznání, které po politicích vyžaduje zákon. Právě Holcová na kauzu začala upozorňovat.

Ex-premiér a předseda hnutí ANO doprovodil status nadpisem "Došlo Whatsappem", čímž navozuje dojem, že on ani nikdo z jeho okolí není autorem publikovaného příspěvku. Již v minulosti za používání sloganu byl Babiš podezřelý z manipulace, kdy mu podobné příspěvky náhodou prostřednictvím komunikační aplikace nepřicházejí. Slogan v minulosti použil i Babišův stranický kolega Karel Havlíček.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Po soudu s Babišem jsem se musela naložit do vany se Savem

Podobně jako v politických diskuzích i u soudu se Babiš a jeho obhájce hájili tím, že se jednalo o nadsázku a legraci. Což bylo zřejmé, když používal v rubrice "Došlo Whatsappeem" fotky premiéra Petra Fialy (ODS) nebo Markéty Pekarové-Adamové (TOP 09) s popisky, že Andreje Babiše budou volit v prezidentských volbách, přestože dlouhodobě patří k jeho hlasitým kritikům.

V případě sporu s novinářkou Pavlou Holcovou však soudy podobnou argumentaci vůbec nebraly v potaz. Již prvoinstanční soud přikázal status smazat a odvolací krajský soud v Praze nařídil zveřejnit omluvu novinářce.

"Po každém soudním stání v této kauze jsem měla pocit, že musím rychle domů a naložit se do vany se Savem, abych ze sebe dostala všechny ty srčky, co jsem si u soudu vyslechla. Ale stálo to za to,"

okomentovala průběh soudu a jeho verdikt ze své perspektivy novinářka Pavla Holcová na Twitteru.

Verdikt může inspirovat celou Evropu

Babišův příspěvek na sociálních sítích totiž podnítil jeho podporovatele k nenávistné kampani proti novinářce. Adresné vulgární útoky na Pavlu Holcovou právě podnítily soud ke zmíněnému rozsudku a to u i přes to, že sám Andrej Babiš není autorem inkriminovaného příspěvku. 

"Žalovaný je bývalým předsedou vlády, kandidátem na funkci prezidenta republiky, je předsedou významné politické strany, poslancem Parlamentu ČR, vlastníkem řady významných celostátních médií, a tedy osobou veřejně činnou s velkým vlivem na veřejné mínění a tomu odpovídá i významně větší počet sledujících. Žalovaný si mohl a měl být vědom, že jeho příspěvek povede k nenávistným reakcím vůči žalobkyni, přesto nikterak debatu nemoderoval, nemírnil, nevysvětloval, že se, jak začal tvrdit až v tomto řízení, údajně jedná jen o legraci a nadsázku,"

stojí v rozsudku publikovaném na webu Investigace.cz.

Tím však celý problém nekončí. Soudem uvedené speciální postavení veřejně činné osoby ve vztahu k tzv. hate speech na sociálních sítích je novým judikátem pro nahlížení soudů na chování politiků v internetovém prostoru nejen v Česku, ale v celé Evropské unii.

Přestože Babišova obhajoba argumentovala snahou o legraci, rozprouděné nenávistné útoky jím následně nebyly nijak moderovány. Problém moderace internetových diskuzí aktuálně chce řešit i legislativa Evropské unie. Její význam rozebírá i zpráva think tanku Evropského parlamentu, která by měla sloužit jako podklad pro nové právní reformy.

Zdroje: investigace.cz, cnn.iprima.cz, twitter.com, europarl.europa.eu

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze