Top hledané
Výsledky (0)
Andrej Babiš znovu zasedl na lavici obžalovaných

Vražda bez mrtvoly a podnikání s toaletním papírem, hájil Babiše úspěšně jeho advokát

Radim Červenka
14. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Andrej Babiš u soudu

Andrej Babiš se opět objevil před soudem, jelikož Vrchní soud vyhověl odvolání státního zástupce Jaroslava Šarocha a poslal případ týkající se podvodů kolem Čapího hnízda k novému projednání. Odvolací soud poukázal na špatnou interpretaci výpovědi klíčového svědka. Obhájci i sám Andrej Babiš se snažili znevěrohodnit soudního znalce Vítěslava Hálka. Neobvyklé napětí bylo patrné i mezi soudcem Janem Šottem a žalobcem Jaroslavem Šarochem, ještě v den jednání soudce Jan Šott potvrdil zprošťující rozsudek.

Je tomu rok a měsíc, co bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) odešel od městského soudu v Praze s rozsudkem, který ho neuznal vinným v kauze dotačního podvodu známém jako kauza Čapí hnízdo". Jenže Vrchní soud vyslyšel odvolání státního zástupce Jaroslava Šarocha a vrátil případ k dalšímu projednání.

Státní žalobce na svých obviněních ve své závěrečné řeči, kterou dnes pronesl, trval. Ex-premiérovi opět navrhl tříletý podmíněný trest a peněžitou pokutu. Soudce však také zopakoval svůj verdikt, nicméně Šaroch se může ještě jednou odvolat, což pravděpodobně udělá. Vzhledem k tomu, že důkazní podstata byla doplněna příště by již rozhodoval Vrchní soud.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Soudce nevěří vlastním uším, když ho kritizuje státní zástupce

"Nebýt výpovědi svědka Bareše, možná by to dopadlo jinak,"

prohlásil loni ve zdůvodnění svého původního verdiktu soudce Jan Šott, jenže právě výpověď Jana Bareše je vrchním soudem hodnocena jinak a nezakládá podle jeho právního názoru důvod k přehodnocení ostatních důkazů. Postoj nadřízené soudní instance musel vzít soudce Šott v potaz. Bareše při tom kritizovala i obhajoba, Babiš dokonce uvedl, že jeho bývalý spolupracovník "moc kouří".

Politické ambice Andreje Babiše činí ze soudu velmi sledovanou kauzu, sám Babiš si opakovaně na politické pozadí ztěžoval i přes to, že aktuálně na sjezdu hnutí ANO obhájil post předsedy strany a je stále politicky angažovanou osobou. Řadu kontroverzí doprovází i samotné jednání.

Neobvykle působila komunikace mezi státním žalobcem a soudcem během závěrečné řeči žalobce Šarocha. Situaci vyvolala konstatování ohledně pochybení soudce v původním procesu a odklonění se od merita věci případu. Soudce Šott na kritiku odehrávající se přímo v soudní síni reagoval otázkou, jestli dobře slyší a během projevu státního zástupce se ironicky usmíval.

 „Andrej Babiš ml. jednoznačně vyvrátil, že by akcie převzal, cokoli podepsal, či je prodal. Soud tvrdil, že to není podstatné, ale já jsem z těchto okolností přesvědčen, že skutečné vlastníky není možné zjistit. Je s podivem, že soud toto akceptoval,"

zaznělo od státního zástupce směrem k původnímu rozhodnutí soudu přímo v soudní síni. Šaroch tak zmínil výpověď syna obžalovaného, který svědčil proti němu.

"Je otázkou, proč se nečinná společnost změnila po sedmi letech na akciovku. Nikdo neví, proč se tak stalo, nikdo neví, kdo s návrhem přišel. Shodou okolností akcie ihned po převedení firmy přešly na příbuzné Andreje Babiše a ihned poté požádali o dotaci,"

upozornil dále Šaroch na nejasnosti a podivnou účelovost výpovědi aktérů případu.

Mrtvoly a toaletní papír, přirovnával obhájce 

Po závěrečné řeči státního zástupce Jaroslava Šarocha přišli na řadu obhájci Andreje Babiše, brněnští advokáti bratři Bartončíkovi. Hlavní Babišův obhájce Michael Bartončík se rovněž zaměřil na nejasnosti v nepřímých důkazech s cílem poukázat na právní komplikovanost v prokázání úmyslu ke konání trestně činnosti u Jany Nagyové, která řídila projekt Čapí hnízdo, a pak i přeneseně na "neúmyslnost" jednání u samotného Andreje Babiše.

"Obžaloba je přesvědčena, že je trestný čin, ale neví kde. Máme vraždu, ale nemáme mrtvolu. Kterým konkrétním vědomým jednáním spáchala moje klientka trestnou činnost? Já se v tom ztrácím...Pokud někdy někdo koupil na Čapí hnízdo toaletní papír, pak bychom mohli podle znalce Hálka říci, že podnikal na trhu s papírem,"

uvedl v závěrečné řeči advokát Michael Bartončík. Kritizoval také výpověď soudního znalce Vitězslava Hálka. Jeho výpověď se nelíbila ani obžalovanému Andreji Babišovi, který na něho útočil na chodbě mimo soudní síň a označil ji za divadlo.

Ani tentokrát se Andrej Babiš nestal druhým ex-premiérem, který byl soudem potrestán. Loni byl za křivé svědectví odsouzen k podmíněnému trestu na jeden rok a pokutě sto tisíc korun bývalý předseda ODS a premiér Petr Nečas. Podezření na křivá svědectví se objevilo i během projednávání Babišovy kauzy a není vyloučeno, že v budoucnosti nepadnou tresty právě s touto skutkovou podstatou.

Zdroje: reflex.cz, irozhlas.cz, novinky.cz, respekt.cz, autorský článek

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: