Top hledané
Výsledky (0)
Rizikem pro bankovní sektor jsou rostoucí ceny nemovitostí.

Banky odolávají koronavirové krizi: ČNB potvrzuje sazbu proticyklické rezervy bank i limity na hypotéky

Kateřina Ostrejšová
26. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Bankovní rada České národní banky dnes projednávala Rizika pro finanční stabilitu. Na zasedání potvrdila nastavení proticyklické kapitálové rezervy bank na 0,5 % a také limit pro poskytování hypotečních úvěrů, jejichž výši ponechala na 90 %. Česká národní banka zároveň nevidí potřebu zpřísňovat parametry pro poskytování hypoték.  

Bankovní sektor si během pandemie udržel odolnost 

Bankovní sektor v ČR si i v průběhu epidemie COVID-19 udržel vysokou odolnost vůči nečekaným změnám, a to především díky programům vlády, které zabránily prudkým vlnám úvěrového selhání.  

„Potvrzují se naše očekávání ohledně vysoké odolnosti tuzemského finančního sektoru vůči dopadům koronavirové krize. Náš bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem,“  

uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Banky v Česku se podle něj nestaly zdrojem ekonomických problémů, ale naopak součástí jejich řešení. Ztráty úvěru se prý ještě projeví, finanční stabilita však nebude ohrožena. Je ale potřeba udržet obezřetný přístup bank, a to i v oblasti výplaty dividend.  

Otevřít v galerii (3)
Venkovní pracovní schůzka.
Venkovní pracovní schůzka. Zdroj: pixabay.com/StockSnap

Ponechání sazby kapitálové rezervy bank 

Česká národní banka ponechala sazbu proticyklické kapitálové rezervy všech bank na úrovni 0,5 %. V případě naplňování nepříznivějšího scénáře je ale připravena tuto rezervu plně uvolnit. Pokud by se naopak situace s pandemií koronaviru zlepšovala, bude nutné sazbu rezervy opět postupně zvyšovat.  

Proticyklická kapitálová rezerva byla poprvé využita na konci roku 2015, kdy ji ČNB stanovila na 0,5 %. Naposledy se sazba změnila letos v červnu, kdy bankovní rada sazbu snížila z jednoho procenta.  

Úvěry na bydlení byly letos rekordní  

Otevřít v galerii (3)
Žena vyndává platební kartu z peněženky.
Žena vyndává platební kartu z peněženky. Zdroj: pixabay.com/JESHOOTS-com

Pokles ekonomické aktivity a zhoršující se situace na trhu práce se prozatím nepromítly ve vývoji hypotečního trhu. Nové úvěry na bydlení i hypoteční úvěry byly naopak v prvních devíti měsících roku 2020 rekordní. Dá se ale očekávat, že dopady epidemie koronaviru se postupně objeví a úvěry na bydlení oslabí, stejně tak jako růst cen nemovitostí.

„Bohužel jsme svědky toho, že se opět roztáčí spirála mezi dluhovým financováním nemovitostí a očekáváním růstu jejich cen. Předpokládáme však, že se poskytovatelé hypotečních úvěrů budou i s ohledem na nepříznivý a vysoce nejistý ekonomický vývoj chovat nadále převážně obezřetně,“  

uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait. 

Rychle rostoucí ceny nemovitostí by zhoršily příjmovou dostupnost bydlení a způsobily nárůst nadhodnocení cen bydlení. ČNB jej odhaduje v průměru na 17 % s tím, že ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů by šlo až o 25 %.  

Limity zůstávají ve výši 90 %

Otevřít v galerii (3)
Žena platí u pokladny.
Žena platí u pokladny. Zdroj: pixabay.com/quinntheislander

Bankovní rada se proto rozhodla ponechat limit pro hypoteční ukazatel LTV ve výši 90 % při možnosti uplatnit 5% objemovou výjimku. V tuto chvíli nepovažuje za nezbytné stanovovat limity dalších dvou hypotečních ukazatelů - výše hypotéky vyjádřená v násobku čistého ročního příjmu a podíl splátky dluhu na měsíčním čistém příjmu domácnosti.  

„V tuto chvíli proto není nezbytné znovu zavádět limity ukazatelů zrušené na jaře, či zpřísňovat jiné podmínky pro poskytování hypoték. Cítíme však potřebu opět upozornit, že nad určitými hranicemi dluhu – osminásobku ročního čistého příjmu a 40 % čistého měsíčního příjmu – považujeme hypoteční úvěry za značně rizikové,“  

dodal Jan Frait. 

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze