Top hledané
Výsledky (0)
Libanonské svatby jsou oslavou kultury a místních zvyků se silným důrazem na důležitost rodiny a komunity. Tradiční entrée novomanželů zvané zaffe a nošení honosných šatů a šperků jsou jen některými z významných prvků svatby.

Beru si Libanonce: Ženy mají jasnou představu o úkolu muže. Musí udržet její standard a nejlépe jej ještě pozvednout

Kristina Valachyová
28. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
15 minut
Speciální rubrika
Libanonské nevěsty jsou považovány za princezny a jejich svatební šaty to mají dokazovat

Libanon má bohatý příběh, který by sám o sobě mohl naplnit historické knihy. Libanon je dnes jednou z nejmenších suverénních zemí na světě, v minulosti byl součástí Byzantské a Osmanské říše. Přestože si Libanonci postupně vytvořili svůj vlastní styl svatebních oslav, mnohé svatební tradice byly silně ovlivněny tureckými zvyky. Například henna párty, která zůstává klíčovou součástí tradiční libanonské svatby, se často považuje za turecký zvyk, který slouží ochraně párů před zlými duchy. Přesto, že se časy změnily, je svatba pro libanonské páry a jejich rodinné příslušníky i nadále významným milníkem. Libanonské svatby jsou o tom, aby se všichni setkali, takže na nich můžete očekávat dlouhý seznam hostů.

 

Dostala jsem pozvání na libanonskou svatbu. Když mi můj milý řekl, že jsme pozváni na svatbu do Bejrútu, neváhala jsem ani vteřinu, zda jet nebo nejet. On moc nadšený nebyl, ale já jsem si to nechtěla nechat ujít. Vždyť kdy se vám poštěstí zažít autentickou libanonskou svatbu? A proto jsme se i přes rizikovost destinace rozhodli, že jedeme. A byl to nezapomenutelný zážitek.

Libanonské svatby jsou kulturně bohaté, protože spojují kulturu Blízkého východu a Afriky. Tradice se mohou v jednotlivých regionech lišit, ale mnohé základní složky zůstávají stejné. Od malování hennou až po svatební obřad je každý aspekt libanonské svatby plný symboliky a významu, který je v místní kultuře hluboce zakořeněn.

Žádost o ruku (khitba)

Libanonští muži vnášejí do vztahů upřímnost a hloubku díky směsi šarmu Blízkého východu a středomořské vroucnosti. Cení si důvěry, loajality a skutečného spojení. V rámci libanonských svatebních tradic žádá ženich nevěstu o ruku na oficiální akci, která se koná v jejím domě. Událost zahrnuje přítomnost blízkých rodin obou stran a slouží jako příležitost k jejich setkání. Libanonské páry spolu nežijí, dokud se nevezmou, neboť je to ilegální. A jestli běžně flirtují na ulici?

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Bohužel, je to běžné. Zvláště pokud zahlédnou ženu z východní Evropy, která tu nemá dobrou pověst. Myslí si, že je to snadná kořist.

V Libanonu je bujarý noční život, takže randění a flirtování v klubech je běžná věc. Stejně jako střídání partnerů.

Neříkám teď vysloveně sexuálních, ale randit je zde naprosto běžné.

Zásnubní párty (khutubeh)

Jedná se o významnou libanonskou předsvatební oslavu. Poté, co muž požádá svou nastávající o ruku a ta souhlasí, setkají se tradičně rodiny nevěsty a ženicha na oficiální zásnubní párty. Tato párty, která oznamuje záměr páru uzavřít manželství, je podobně jako samotná svatba plná hudby, tance a jídla. Tradičním zvykem je, že rodina ženicha pošle pár dní před svatbou tác se sladkostmi, čokoládami nebo zdobenými koláčky. Ženich v tomto období obdaruje nevěstu zásnubním prstenem.

Předsvatební párty

V den obřadu si obě rodiny uspořádají svoji vlastní předsvatební párty. Přestože počet hostů přítomných na těchto předsvatebních večírcích je obvykle nižší než na samotném obřadu, je zde stále dostatek jídla, květin, hudby a tance. Těsně před odjezdem na místo svatby navštíví nevěstu v jejím domě rodiče ženicha a přinesou dárek, obvykle zlaté nebo diamantové šperky, které si nevěsta může vzít na obřad.

Henna párty

V předvečer libanonské svatby pořádají členové rodiny obvykle večírek s hennou. Rodinný příbuzný maluje pomocí henny propracované vzory na budoucí manžele. Obrazy symbolizují štěstí v jejich svazku. Neexistuje žádné konkrétní místo, kam se má hennou malovat, běžné je pomalování malíčku ženicha a nevěsty.

Hosty čeká kadeřník a vizážista

Celý svatební den věnují v Libanonu přípravě na svatbu nejen budoucí novomanželé, ale i hosté. Už při příjezdu nám budoucí ženich Jalal řekl, že v den svatby půjdou ženy společně k vizážistce a muži zase k holiči. Je to u nich takový zvyk. A tak jsme v dopoledních hodinách hromadně vyrazily k vizážistce. Byl to klasický salon západního stylu, na stěnách reklamní fotky, ve skříňkách všechna líčidla, na které si vzpomenete. Nejprve přišla jedna vizážistka ve sportovním oblečení, potom druhá, oblečená už trošku standardněji (na muslimský svět) - halenka, kalhoty a na hlavě šátek. Postupně si nás vzaly do parády. Jedna po druhé jsme se uložily na lehátko a čekaly, kolik vrstev make-upu nám nanesou, jestli dostaneme i umělé řasy nebo třpytky. Ostatní si povídaly a povzbuzovaly ty, které měly obavy z výsledku. Na chvilku jsme se setkali i s našimi muži, kteří právě šli kolem k holiči. Evidentně si to užívali.

Když už jsme byly všechny svorně nalíčené, některé téměř k nepoznání, přesunuly jsme se taxíky do kadeřnictví. Tohle už nebyl jen tak ledajaký kadeřnický salon.

Antické sloupky a čalouněná křesílka pro čekající. Zajímavé. Před námi se objevilo několik otočných křesel, zrcadel, jeden šéfkadeřník a mnoho jeho asistentek, všichni v bílých pláštích. Připadala jsem si jako v nějaké laboratoři. Každá z nás si v kadeřnickém křesle poseděla nějakých 15-25 minut. Ani my ostatní, které jsme zatím čekaly, až přijdeme na řadu, jsme se vůbec nenudily. Kromě pozorování celého tohoto divadla nám pustili magneťák s arabskou muzikou, až nakonec všichni začali spontánně tancovat a tleskat do rytmu. Všichni se usmívali od ucha k uchu a já jsem si říkala, jak je dobře, že jsem se k tomu společnému líčení a česání nechala umluvit.

Ta změna byla opravdu markantní. Někteří muži ji museli nejdříve rozdýchat, než mohli opět vnímat okolní dění. Libanonské ženy jsou krásné, ale jsou známé i tím, že často absolvují plastické operace. Přitom to nepotřebují. Bylo mi vysvětleno, že v Libanonu jsou velmi dobří plastičtí chirurgové, protože je to oblast, kde je mnoho konfliktů, ať už se to týká Iráku, ale i Libanonu samotného. Lidé zde často potřebovali rekonstrukci obličeje, neboť utrpěli zranění v boji.

Plastická chirurgie je zde na vysoké úrovni. Je běžné nechat si upravit nos, napíchnout rty, trošku botoxu, přifouknout lícní kosti. Někdy vidíte různé profily na sociálních sítích a podle nosu poznáte, že dotyčné ženy mají stejného plastického chirurga.

Svatební šaty

Libanonské nevěsty jsou považovány za princezny a jejich svatební šaty to mají dokazovat. Nevěsty si vybírají propracované bílé róby s působivými květinovými nebo třpytivými vzory.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Mnoho nevěst nosí značkové róby Zuhair Murad a Elie Saab v kombinaci s nádhernými diadémy, závoji nebo hidžáby pro muslimské nevěsty. Nejdelší svatební závoj v Libanonu byl dlouhý 3358 metrů a měla jej na sobě žena jménem Sandra během svatby ve vesnici u Batrounu 18. října 2009.

Nevěsta se může zahalit do sněhobílé róby, což odráží její čisté úmysly a příslib nového začátku. Případně se může rozhodnout nosit zlaté odstíny, které symbolizují budoucí bohatství a prosperitu. Ve skutečnosti není ničím výjimečným, pokud dnešní nevěsty do svých šatů cíleně integrují kombinaci tradičních a moderních prvků. To odráží neustále se vyvíjející charakter libanonské kultury a dědictví.

Libanonští ženichové jsou pro tuto významnou příležitost vyšňořeni neméně oslnivě. Obvykle nosívají obleky ušité na míru plné jemných akcentů Středního východu. To může zahrnovat zdobenou vestu nebo halenu, která se nosí přes košili a kalhoty. Jako projev respektu k tradicím se někteří rozhodnou nechat si vyšít na manžety a límec motivy inspirované starověkými artefakty nebo rodinnými erby. Tyto úžasné kousky oblečení a šperků nejsou jen na parádu.

Image je důležitý

Libanonské ženy si velice potrpí na image. Poznáte to na tom, jak se oblékají a pečují o sebe – vše od hlavy až k patě mají značkové. Mají vkus a jsou dobře oblečené, čímž dávají najevo svůj status. I libanonští muži se dobře oblékají. Ať už jdou na rande nebo na pláž, nebo si jen něco koupit do samoobsluhy v ulici, na každou příležitost se náležitě obléknou. Často sledují nejnovější módní trendy. Nebudete z nich moci spustit oči a na jejich vzhledu je něco tajemného. Tato mystická aura je něco, co vás okamžitě upoutá.

Pokud bych je měla porovnat s jinými národy, řekla bych, že jsou podobní Řekům, jen ještě krásnější! Vyšší, tmavší a ještě úchvatnější. Libanonští muži vynakládají spoustu úsilí, aby si udrželi svůj fyzický vzhled, to znamená, že chodí do posilovny a denně cvičí. Každého typického libanonského muže nejlépe vystihuje široký úsměv na tváři a sebevědomí. Jednou z věcí, které je mohou znejistět, je však výška žen. Ženy, které jsou vyšší než oni, mohou na randění s libanonským chlapem zapomenout. Mají velké ego. Ano, slyšíte dobře, Libanonci mají obecně velmi velké a křehké ego.

Libanonské svatební obřady

Věděli jste, že v Libanonu není možný civilní svatební obřad? Pokud tedy chcete mít tradiční libanonskou svatbu, bude se muset konat v kostele nebo u muslimského soudu. Protože civilní obřady nepřicházejí v úvahu, většina libanonských párů se rozhodne pro katb al-kitab neboli islámský obřad. V průběhu muslimské svatby předloží šejk snoubencům manželskou smlouvu, kterou oba podepíší. Jelikož je katb al-kitab náboženský obřad, většina nevěst se zahaluje a obléká se konzervativně.

Libanonský zaffe

Zatímco některé americké páry zažijí velkolepý nástup na párty před začátkem prvního tance, libanonské páry jsou na tom se svým zaffe ještě o krok napřed.

Zaffe je svatební průvod na místo recepce, oblíbený v arabské kultuře. Bujaré skupiny hudebníků a tanečníků vedou průvod z domu nevěsty a ženicha na místo konání. Součástí doprovodu jsou tanečníci, hudebníci a muži nesoucí plamenné meče. Když páry procházejí ulicemi na místo recepce, je běžné, že na ně lidé házejí okvětní lístky, sladké mandle, rýži a jiné symboly prosperity, plodnosti a štěstí. Bez zaffe by libanonská svatba nebyla považována za úplnou. Do tance se zapojují i břišní tanečnice, jejichž pohyby značí přerod nevěsty ve smyslnou ženu. Zaffu často následuje slavnostní kolona aut. Vůz ženicha je vyzdoben květinami a stuhami následují ho rodinní příslušníci a přátelé ve svých autech. Klaksony troubí, hraje hlasitá hudba a dokonce zaznívají oslavné výstřely do vzduchu.

Vždycky jsem si představovala, jak musí být kýčovité americké svatby... americkou svatbu jsem sice ještě nezažila, ale ta libanonská je kýč na entou... křišťálové lustry, umělohmotné židle - ale jakoby skleněné, všude okvětní lístky, tkaný koberec po celém obrovském sálu, třpytivé ozdoby a hosté, kteří do tohoto interiéru perfektně zapadají. Libanonci často přistupují k večírku stylem „více je více“. Pokud jde o výzdobu, libanonské svatby jsou vždy plné květin a ozářené spoustou svíček.

Libanonské jídlo

Kultury Blízkého východu jsou známé svou pohostinností a štědrostí, která se týká i jejich svateb. Recepce zahrnuje několik malých jídel. Ať už to bude mezze, což jsou talíře s chutnými předkrmy, nebo 3-chodové posezení, pohoštění na žádné libanonské svatbě neuniknete. V kultuře Středního východu je důležité slavit s rodinou a přáteli při bohatých, sytých jídlech.

Mezze je předkrm, podávaný spolu s alkoholickými nebo nealkoholickými nápoji. Může obsahovat jogurt, salát, zeleninu, vejce, tahini a různé úpravy masa a ryb. Svatební bufet zahrnuje 3-chodová jídla jako kafta, fattoush, kibbeh (krokety z mletého masa), sfeeha, manakish a tabouleh (salát z petrželky). Pro mne by mezze naprosto stačilo jako celá večeře - pestré, vynikající a zdravé. Jako dezerty se během libanonských svateb často servírují tradiční sladkosti jako maamoul, baklava, kanafeh, nammoura a atayef.

Jídlo je často doprovázeno množstvím tradičních libanonských nápojů, z nichž hlavním je arak, národní lihovina s příchutí anýzu, která se obvykle konzumuje s vodou a vytváří osvěžující mléčnou směs. Tento silný nápoj je lidově označován jako „mléko lvů“ a předpokládá se, že vznikl v Libanonu před více než tisíci lety. Kromě toho si na libanonské svatbě mohou hosté vychutnat spoustu ovocných šťáv, exotických koktejlů a kvalitních libanonských vín, které si v průběhu let získaly celosvětové uznání pro svoji charakteristickou chuť a výjimečnou kvalitu.

Zalghouta

Během svatební oslavy vydávají některé ženy vysoký jekot, jemuž se říká zalghouta.

Zalghouta je pronikavý trylek, který vydávají ženy z rodin ženicha i nevěsty. Tento druh vokálních zvuků se nazývá ululace, provádí se hrdlem a pohyby jazyka a dosahuje velmi vysokých tónů. Slouží k vyjádření radosti a požehnání novému páru.

Ululace není pro Libanonce nic zvláštního. I Egypťané mají svůj pronikavý jekot zvaný zaghareet, stejně tak i a mnoho dalších kultur Blízkého východu a Afriky. Rozdíl je však v tom, že libanonská zalghouta obsahuje slova a verše, které kromě vyjádření radosti oslavují novomanžele a žehnají jim. Výhradně ženy, nikoli muži, křičí při příchodu nevěsty „Ah Weeeee-ha“ a „Lililililililililililililili“. Kdykoliv uslyšíte tyto zvuky, můžete si být jisti, že se někde koná svatba, i když ji nevidíte.

Velkolepý nástup

Příchod novomanželů má neuvěřitelný efekt. Vtáhne vás to okamžitě, odhodíte zábrany, na tváři se objeví úsměv, ani nevíte jak a už stojíte, tleskáte, sledujete rozzářeného ženicha a pomalu se s celou masou lidí posouváte směrem k tanečnímu parketu. Po chvilce veselí hudba utichla. Náhle se ozvaly fanfáry a na opačné straně sálu se na vyvýšeném pódiu z čista jasna objevila nevěsta Mira. Neumím popsat, čí nástup byl víc úchvatný, jestli ten hromadný Jalalův nebo ten velkolepý Mirin. Každopádně se dav přesunul k nevěstě a spolu s ní začal tleskat do rytmu a tančit na hudbu, která opět začala hrát. Všichni se nahrnuli na parket a nějakou dobu se tancovalo s novomanžely ve středu kruhu. I tady se udržuje tradice připínání peněz na šaty tančící nevěsty, což symbolizuje přání života v bohatství pro novomanželský pár. Tato tradice není exkluzivní pro Libanon, ale objevuje se v mnoha různých kulturách Blízkého východu.

Svatební dort

Libanonské svatby jsou o lesku a půvabu. Extravagancí se u dortu nešetří. Výjimkou nejsou obrovské svatební dorty, které mohou mít až devět pater. Krájení dortu začíná ohňostrojem, který dodává této chvíli půvab. Není žádným překvapením, že Libanonci mají rádi, když jsou jejich svatby zábavné, hlasité a propracované. Proto jsou ohňostroje nutností; čím velkolepější, tím lepší. Mnoho novomanželů nechává připravit velkou pyrotechnickou šou, aby svým hostům nabídli senzační představení.

Velkolepý průběh má i rozkrojení dortu, k němuž se používá ostrý slavnostní meč. Kořeny této tradice lze hledat v dávných dobách, kdy králové a rytíři používali meče ke krájení jídla na znak pohostinnosti a úcty k hostům. Postupem času se tato praxe vyvinula do moderního zvyku používat ke krájení svatebního dortu meč, který symbolizuje sílu, moc a jednotu mezi nevěstou a ženichem. Obřadní meče se často předávají v rodině ženicha z generace na generaci.

Tradice svatebního dortu obvykle končí tím, že si novomanželé vymění polibek. Někteří věří, že tímto polibkem dává jeden tomu druhému část své duše, které tak budou navždy spřízněny.

Břišní tanečnice

Tanec je typickou součástí svateb, Libanonci jej však posouvají na vyšší úroveň. V průběhu oslavy všichni mnohokrát vstanou a jdou se podívat na taneční parket, kde předvádí své umění břišní tanečnice, které jsou nedílnou součástí tradičních libanonských svateb.

Jejich smyslný tanec má symboliku přechodu nevěsty do ženství. Role břišní tanečnice, kterým se zde říká raqs sharqi, pochází z dávných dob a je nedílnou součástí libanonské kultury. Říká se, že jejich okouzlující vystoupení novomanželům požehná a povzbudí je k plodnému a harmonickému společnému životu.

Zkušení bubeníci, kteří obvykle hrají na tradiční blízkovýchodní bubínky zvané tabla nebo darbuka, udávají rytmus, který pohání taneční vystoupení a rozněcuje ducha účastníků. Tito talentovaní umělci uchvátí hosty a zapojí je do tance, přičemž se často vytvářejí improvizované taneční kruhy, které ukazují na inkluzivnost libanonské kultury. Jedinečná spolupráce mezi břišními tanečnicemi a bubeníky na libanonské svatbě vytváří nezapomenutelný, radostný zážitek, kterého si váží všichni, kdo se ho účastní a podílejí tak se na této bohaté kulturní tradici.

Svatební tanec debke

Jedním z nejvíce vzrušujících okamžiků libanonských svateb je tanec zvaný debke. Pochází z kultury Blízkého východu a beduínských kmenů a jedná se o to živý liniový nebo kruhový tanec. Dabke se tančí na svatbách po celém Libanonu, Sýrii, Palestině, Jordánsku, Iráku i jinde. Dokonce i hosté, kteří nemluví arabsky, se budou cítit nesví, dokud se nepostaví na nohy a nepřidají se. Taková je nakažlivá povaha této milované taneční formy.

Manželský pár odchází poslední

Zatímco mnohé kultury na celém světě vypravují novomanžele před koncem svatby do svatebního apartmánu nebo na svatební cestu, na libanonské svatbě se od nevěsty a ženicha očekává, že zůstanou, dokud neodejdou všichni hosté. Odchod před hosty se považuje za neslušný a neuctivý.

Rawkeh nebo rukhsat

Dojemným momentem na libanonských svatbách je rozloučení nevěsty s rodinou. Rozloučí se s rodným domem a otec ji předá manželovi, což symbolizuje její přechod od rodičů do rodné rodiny.

Svatební dary

Po svatbě přinesou přátelé a rodinní příslušníci dárky pro nevěstu a ženicha, od květin po drahé a extravagantní dary. Rodiny novomanželů jim také obvykle darují určitou sumu peněz, aby jim pomohly na jejich nové společné cestě životem.

Těsto na zdi

Po svatbě vezme novomanželka těsto a přilepí jej na dveře svého nového domova, aby tím dala najevo, že se ujímá vlády nad domácností. Těsto musí na stěnu důkladně přimáčknout, aby se dobře přilepilo, což znamená, že manželství bude úspěšné. Pokud nedrží, považuje se to za špatné znamení.

Co ženy očekávají od mužů?

Ženy mají poměrně velká očekávání. Chtějí si udržet standard, který měly před svatbou. Úkolem muže je tento standard udržet, případně jej ještě pozvednout.

Rozdíl mezi středoevropskými muži a Libanonci, který jsem postřehla, spočívá v tom, že Libanonci si své ženy hýčkají, dopřávají jim například výpomoc v domácnosti nebo různé zkrášlovací procedury. U nás to všechno musí žena zvládnout vedle svého zaměstnání a péče o děti.

Co se týče pomoci v domácnosti, lidé si mohli tuto službu dovolit díky tomu, že byla libanonská měna dlouho nadhodnocena. Se současnou ekonomickou krizí se to však mění. Dříve měla doma uklízečku třeba i prodavačka v butiku v nákupním centru, teď už ne. Lidé dostávají desetinu peněz, na které byli zvyklí. Zdá se, že z dlouhodobého hlediska si některé věci bude moci dovolit jen vyšší třída.

Sociální vazby

Mezi libanonskými muži jsou hluboká přátelství. Víkendová setkání, posezení v kavárně a rozhovory do pozdních nočních hodin jsou samozřejmostí. Jejich interakce překypují kamarádstvím, živými debatami a skutečným smyslem pro komunitu. Takže se připravte na to, že možná většinu večerů stráví váš manžel s kamarády.

Rodina je důležitá

Libanonci jsou obecně velmi rodinně založení, takže je přirozené, že tyto hodnoty sdílejí i muži. Nebudete se proto muset obávat, jestli jednou bude nebo nebude chtít mít děti. Také nebudete muset čekat věčnost, než vás požádá o ruku, naopak je pravděpodobné, že to nebude dlouho trvat.

Libanonské svatby jsou krásné. Od tance zaffe až po krájení dortu mečem je každý jejich aspekt prodchnutý symbolikou a významem. Tyto svatby jsou obvykle velkolepými událostmi, které spojují přátele, rodinu a komunitu k oslavě lásky a jednoty. Zatímco začleňování moderních prvků je stále běžnější, zachování těchto základních tradic zůstává pro mnohé páry životně důležité.

Zdroj: Sme.sk, Marriedtobe.com, Steliascentre.com, Theknot.com, Clarencehouse.com.au, Weddingfrontier.com, Thegowncleaner.com, Owlcation.com, Brainee.hnonline.sk

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: