Top hledané
Výsledky (0)
Mají tam moře, slunce, krásné muže, pojďme si vyhodit z kopýtka, řekla jsem si. A tak jsme si s kamarádkami kupily letenky a vyrazily za zábavou do Thajska. Tato exotická země splnila všechna naše očekávání. Poznala jsem tam i svou nejlepší kamarádku, která právě chystala svatbu. Proto, když přišlo pozvání, neváhala jsem.

Beru si Thajce: pozor na krásku mezi družičkami. Většinou je to "ladyboy" s neoholenýma nohama

Kristina Valachyová
25. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
21 minut
Speciální rubrika
Thajská svatba

Thajci jsou velmi společenští a mají silný vztah k rodině. Ta je pro ně nadmíru důležitá. Ale myslím si, že na rozdíl od nás nejsou tolik ambiciózní. Práce je pro ně jen zdrojem příjmu, nějaký osobnostní rozvoj a získávání zkušeností moc neřeší.

Thajsko je země s bohatou kulturou a historií, kde můžete najít spoustu krásných památek. Národním symbolem Thajska je slon. Jsou zde tradiční thajská divadla i hudba. Velmi oblíbený je thajský box a thajská kuchyně. V Thajsku najdete také jedinečnou a zářící sochu Buddhy, která je největší na světě a celá je vyrobena ze zlata. Váží 5,5 tun a její původ sahá až do 13 století. Zlatý Buddha je vystaven v chrámu Wat Traimit v Bangkoku. Chcete-li zažít něco skutečně neobvyklého, navštivte opičí chrám Pra Prang Sam Yot, kde vás přivítá houf makaků. Místní obyvatelé pořádají každý rok pro tyhle neposedné opičky velkou hostinu, během které jim servírují tuny grilované zeleniny, čerstvého ovoce a dokonce i zmrzlinu. Specialitou Thajska jsou také plovoucí trhy v říčních kanálech, například Amphawa anebo známý Damnoen Saduak. Obchodníci na dlouhých dřevěných člunech tu nabízejí turistům i místním zboží už od nepaměti. Velkým zážitkem pro návštěvníky Thajska je okázalý lampionový festival Yi Peng, který se koná v listopadu. Tisíce papírových lampionů, které stoupají k obloze, patří mezi opravdu nezapomenutelné zážitky. I nápoj Red Bull pochází původně z Thajska. Měl udržovat vzhůru řidiče kamionů.

Co se vám vybaví, když se řekne „thajská svatba“?

Možná představa krásných svatebních šatů a kaskád květů poletujících ve větru? Anebo velkolepý, starobylý thajský chrám, stojící v pozadí?

Thajci mají spousty obřadů a rituálů, které zdaleka nezahrnují jen svatby. Svatby však v moderním světě patří mezi nejvýznamnější veřejné ukázky thajské kultury. Na jedné takové jsem byla i já.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Tradiční buddhistický svatební obřad má mnohem větší význam než pouhé stvrzení svazku na úřadě.

Den před svatbou připravili příbuzní a sousedé nevěsty několik základních ingrediencí k jídlům podávaným ve velký den, jako kari pastu, chilli prášek nebo smaženou rýži.

Kamarádčina maminka a další starší ženy také připravovaly dezert z lepkavé rýže a banánů, zabalený v banánových listech (khao tom mud). Večer šly na trh pro čerstvé suroviny na svatební den.

Předsvatební zvyky

Svatbě předchází zvyk, kdy ženich a jeho nejbližší přítel přijdou oficiálně požádat rodinu nevěsty o požehnání k sňatku. Doprovod ženicha má na starosti vyjednávání o věnu, kterému se zde říká sin sod. Tím je určitý peněžní obnos nebo jiné cennosti, které dostanou rodiče nevěsty jako projev uznání za to, že svolili k sňatku své dcery. Věno je důležitou součástí thajské nabídky k sňatku. Mimo jiné totiž vyjadřuje, jak je ženich vděčný za to, jakým způsobem rodiče nevěstu vychovali. Věno náleží rodičům nevěsty, ale je obvyklé, že jej rodiče vrátí novomanželům jako peněžitý dar na úhradu nákladů spojených se svatbou.

Když nevěsta i její rodiče projeví s návrhem souhlas, prokonzultuje se s mnichem příznivé datum pro svatbu.

Výběr termínu svatby

Aby bylo manželství šťastné a prosperovalo, měl by být pár oddán v den, který pro ně bude příznivý.

Termíny svatby bývají vybírány na základě thajských astrologických znamení. Většina Thajců věří astrologii, a to zejména pokud jde o výběr příznivého data svatby pro nevěstu a ženicha.

O nejvhodnějším termínu se poradí s mnichem nebo odborníkem na astrologii. Navíc by měl obřad začínat přesně v 9:09, aby se zajistilo štěstí podle buddhistického učení.

Pozvánky na svatbu

Thajské svatby jsou mnohem víc než jen jednoduché obřady. Thajci slaví svatby extravagantně. Páry udělají vše pro to, aby právě jejich svatba byla co nejvelkolepější a nejokázalejší. Jelikož se během thajské svatby odehraje hned několik obřadů, pár může dát různým hostům pozvánky i na její jednotlivé části. Pokud se však všechny události budou konat na tomtéž místě, mohou pozvat všechny své hosty najednou, samozřejmě pokud nechtějí, aby svědky konkrétních událostí byli jen určití lidé, například nejbližší příbuzní. Podle thajských svatebních tradic by měl pozvánky osobně doručit kterýkoli člen obou rodin.

Ženich by měl vzdát hold předkovi nevěsty

Tradičně si Thajci musí před konáním jakékoli významné události získat zásluhy. Věří, že je to důležité, aby k sobě přilákali štěstí a v životě je potkalo jen to nejlepší.

Existuje několik způsobů, jak zásluh dosáhnout, od darování určité sumy peněz chrámu, vypuštění zvířat ze zajetí (ryba, pták, želva) nebo rozdávání jídla. Pokud člověk získá zásluhy prostřednictvím těchto činů, bude požehnán těmi správnými věcmi v životě a získá štěstí. V případě svatebních obřadů musí rodiny pozvat mnichy, aby nabídli zásluhy předkům nevěsty a udělili požehnání nevěstě a ženichovi.

 

Pestré outfity

Přestože některé moderní nevěsty přijaly západní zvyk nošení bílých šatů, většina Thajců stále ráda nosí ve svatební den tradiční oblečení. Thajské svatební šaty jsou rozmanité a nevěsty si mohou vybrat z několika různých stylů. Šaty jsou většinou hedvábné, jiné materiály jako krajka, satén nebo šifon jsou spíš výjimkou. Ctíte-li tradice, zapomeňte na naše černé obleky, protože černá přináší smůlu. Bílá ostatně také. Převažují světlé tlumené, nebo naopak velmi pestré barvy. A oblečení je krásné, ale nebývá tak formální, jako u nás. Styl a barva oblečení závisí i na tom, jaký druh obřadu se odehraje. Jediným tabu, co se výběru barvy oblečení týče, jsou šaty antracitové barvy. Ty jsou v Thajsku vyhrazeny vdovám, proto by tato barva na svatebním oděvu mohla přinést neštěstí. Nevěsty nejčastěji nosí oranžové, červené a žluté tóny.

Když už zmiňuji bílé šaty, bílou si místní oblékají na pohřby. Už dříve jsem věděla, že bílá je zde barvou smutku. Překvapily mě ale jiné věci. Lidé si na pohřbu dělali „selfička”, nějaký pán tam během obřadu začal připravovat a prodávat palačinky, jedlo se tam a pilo. Zvláštní bylo, že rodina zesnulého dala všem hostům dárek za to, že přišli. My jsme dostali balíček první pomoci, jiné rodiny dávají například deštník, kapesník nebo něco podobného. Pohřbům se v Thajsku věnuje velká pozornost, svojí pompézností mnohdy předstihnou i svatby. Jelikož Thajci věří v reinkarnaci do dalšího života, jsou pohřební obřady známé svou velkolepostí. Čím výše postavená osoba zemřela, tím větší a nákladnější oslava je jí věnována.

Pohřební ceremonie mohou trvat až týden, mniši během nich recitují modlitby. V bohatších rodinách je zvykem vytvořit knihu, která obsahuje životní příběh a oblíbené písně zesnulého. Tyto knihy se pak během obřadu rozdávají hostům jako životní odkaz zesnulého. Dokonce existuje muzeum, které je věnováno sbírkám takových památečních knih.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Thajské nevěsty mají vlasy ozdobené mnoha různými způsoby. Nevěsty si mohou vlasy krásně upravit pomocí culíku ozdobeného květinami nebo zakončeného speciální čelenkou. Tvář nevěsty může být zahalena závojem, ale nemusí, záleží na jejím vkusu.

Buddhistický obřad

Tento krok není radno přeskočit, chcete-li, aby vás v manželském životě provázela prosperita.

Časně ráno ve svatební den k sobě musí ženich a nevěsta pozvat 9 mnichů (9 je v představách Thajců šťastné číslo) a pohostit je jídlem. Mniši pak páru požehnají, aby byli šťastní a bohatí. K buddhistickému obřadu lze pozvat i více než devět mnichů, ale jejich počet by měl být lichý. Vzhledem ke šťastné symbolice čísla devět je však obvyklé pozvat na buddhistický svatební rituál právě tento počet.

Mniši současně modlitbami posvětí vodu, která se použije později během obřadu. Novomanželé si připíšou zásluhy tím, že mnichům nabídnou jídlo. I to je důležitá součást svatebních zvyklostí, protože se věří, že drží-li pár společně naběračku rýže, osoba, jejíž ruka je přitom umístěna výše, bude mít ve vztahu navrch. Obvykle to bývá nevěsta. Když mniši dojedí, pokračují v modlitbách a požehnají páru i svatebním hostům svěcenou vodou. Proto nebuďte překvapeni, když vás taky trochu pokropí.

Procesí khan maak

Obřad v Thajsku běžně známý jako procesí khan maak se koná poté, co se obě rodiny dohodnou na věnu za nevěstu a znamená tradiční zahájení zásnub. Ženich spolu se svou rodinou a přáteli vytvoří průvod, aby odnesli „khan maak“ neboli zásnubní mísy do domu nevěsty. Průvod je doprovázen veselím, kdy lidé zpívají a tančí do rytmu tradičních dlouhých bubnů. Obsah zásnubních mís či podnosů má v thajské tradici různý symbolický význam. Obecně se může jednat o 2 typy: „khan-maak-ek“ a „khan-maak-tho“.

Khan-maak-ek obsahuje věno, betelové ořechy, betelové listy, zlaté a stříbrné sáčky, zelený hrášek, černý sezam, smaženou rýži.

Khan-maak-tho obsahuje devět oblíbených thajských dezertů, jako jsou květinový žloutkový koláč, sladké žloutkové kuličky nebo trhaný žloutkový koláč.

Věci se však v současné době změnily. Dnes většina thajských rodin začne tento průvod v ulicích a ukončí jej na preferovaném místě svatby.

Dveřní hry sanuk

Když průvod dorazí do domu nevěsty, vstup je zatarasen symbolickými „branami“. Tyto brány se nazývají „pratoo ngoen“ neboli stříbrná brána a „pratoo tong“ neboli zlatá brána, což jsou ve skutečnosti stuhy nebo řetízky stříbrné a zlaté barvy, které drží příbuzní nevěsty. Aby mohl ženich projít přes obě „brány“, musí dát „vrátným“ obálky s penězi jako „mýtné“. Ženich může zažít perné chvilky, protože vrátní mohou prohlásit, že peníze nestačí ke vstupu a nutí ho, aby plnil různé úkoly. Ženich musí dobře vyjednávat, protože požadovaná částka se zvyšuje s každým otevřením brány. Tyto hry u dveří nevěstina domu se nazývají sanuk.

Prezentace věna (sin sod)

Ženich vyzvedne nevěstu z její ložnice, rodiče nevěsty spočítají věno, které je uloženo v míse khan maak, a pak společně rozhází betel, zelený hrášek, sezam a rýži. Poté matka nevěsty zabalí věno zpět do látky, vyzdvihne jej na rameno a předstírá, že je hrozně těžké, protože uvnitř je spousta peněz.

Podle tradice je tato část nezbytná, protože vyzdvihuje ženichovu štědrost.

Zásnubní obřad

Během tohoto obřadu vzdá nevěsta úctu svému budoucímu manželovi sepnutím rukou a úklonou k jeho hrudi nebo klínu, přičemž on rovněž sepne ruce na znak přijetí úcty. Potom si vymění zásnubní prsteny. Tato praxe má své kořeny v minulosti, kdy v thajské patriarchální společnosti měli muži vůdčí společenské postavení a působili jako opatrovníci a ochránci žen. Současní Thajci si stále více uvědomují rovnost pohlaví, a tak se tento obřad stal symbolickým aktem bez úmyslu zachovat ve společnosti genderovou nerovnost. Některé páry upravují tradici tím, že si projeví úctu navzájem.

Rituál bílé nitě

Rituál bílé nitě, známý jako „sai monkhon“ symbolizuje, že pár je oddán a je spolu spojen po zbytek svého života. Bílou nití jsou spojeny tradiční čelenky z bavlny, které během obřadu nasadí starší člen rodiny na hlavu nevěsty i ženicha, zatímco sedí vedle sebe se sepnutýma rukama. Čelenka musí být před událostí požehnaná a znamená jednotu, štěstí a sílu.

Dalším krokem tradičního thajského svatebního obřadu po rituálu bílé nitě je požehnání vodou. Thajci věří v posvátnou očistnou moc vody. Není divu, že kromě svateb zahrnuje rituály s vodou i většina dalších thajských tradičních svátků. Například Song Kran neboli thajský Nový rok, který se slaví v dubnu, je mezinárodně známý jako slavnost stříkající vody, kdy lidé vzývají déšť. Totéž platí pro Loy Krathong, další velmi důležitý thajský svátek, který se koná přesně o šest měsíců později (v listopadu), kdy lidé děkují bohyni vody plovoucími květinovými věnci a svíčkami.“ Vzhledem k hodnotě, kterou Thajci vodě přisuzují, lze pochopit i význam rituálu polévání vodou na thajských svatbách.

Mušlový obřad

Tento obřad je nazýván „rod nam sang“. Hosté při něm dostanou příležitost novomanželům požehnat tím, že jim na ruce nalijí posvěcenou vodu ze speciální lastury. Přitom jim popřejí, aby měli dlouhý a šťastný život.

Vzdání úcty starším

Protože thajská společnost přikládá úctě ke starším velký význam, nelze vzdání úcty opomenout ani při svatebním obřadu. Ženich a nevěsta pokleknou před svými rodiči nebo rodinnými staršími, aby je požádali o požehnání. Ti pak novomanželům na zápěstí uvážou posvěcenou nit a darují jim cennosti, jako zlaté šperky nebo peníze.

Svatební hostina

Bez ohledu na to, v jakém stylu se svatba koná, nečekejte, že půjdete domů s prázdným žaludkem! Jídlo je pro Thajce důležitou součástí slavnosti, takže hostitel vždy pro své hosty připraví množství jídel a nápojů, bez ohledu na to, o jakou příležitost se jedná.

Thajským národním jídlem jsou smažené rýžové nudle, známé také jako pad thai. Nudle jsou dochuceny čerstvou zeleninou, fazolovými klíčky, vajíčkem a sladko-pikantní omáčkou. Na výběr jsou také různé variace: s tofu, masem, rybami nebo s thajskou bazalkou.

Pad thai podávaný s praženými arašídy, limetkou a chilli vločkami je v thajské kuchyni velmi oblíbený. Kromě pad thai nesmí v žádném thajském menu chybět ani smažená rýže.

Zatímco západní svatební hostiny obvykle zahrnují spoustu tance a jídla, u tradičních thajských svatebních hostin to není vždycky to hlavní, jídlo a pití tu nehraje tak důležitou roli jako v západní kultuře. Recepce je především skvělou příležitostí k tomu, aby si hosté pořídili spoustu fotek s novomanžely. Nechybí ani krájení dortu. Během přípitku pro nevěstu a ženicha je zvykem popřát páru štěstí. Následují proslovy a přípitky. Hosté vstanou a hudba v pozadí zahraje píseň Maha Ruek neboli „píseň pro slavnostní příležitost“. Tato píseň se běžně hraje během důležité ceremonie, například položení základního kamene nebo v tomto případě svatby, aby se podtrhla význam události. Když píseň skončí, provolává se třikrát „chai yo!“ („vítězství!“), tedy obdoba západního „hip hip hurá!“

Oficiální konec party bývá kolem 23:00, ale není neobvyklé, že hosté pokračují v oslavách v nedalekém karaoke baru. Nevěsta a ženich jsou v této fázi po tak dlouhém dni a brzkém startu už zřejmě vyčerpaní, ale před spaním je čeká ještě jedno překvapení. Připravená svatební postel.

Svatební lože

Toto je poslední krok svatebního obřadu. Ženich čeká v pokoji nebo svatebním apartmánu až k němu nevěstini rodiče přivedou nevěstu a poučí je o manželských povinnostech. Postel pro ženicha a nevěstu připravuje manželský pár, který je už dlouho a šťastně spolu. Součást aranžmá svatebního lože tvoří i různé předměty se symbolikou šťastného domova, včetně moždíře s palicí, zimního melounu, sošky kočky, fazolí, rýže a misky dešťové vody. Pak si pár lehne na postel, nevěsta nalevo a ženich napravo. Musí klidně ležet a předstírat, že tvrdě spí.

Po chvíli se „probudí“ a vyprávějí o svých „snech“. Určité sny považují Thajci za příznivé, například sen o držení dítěte lze interpretovat tak, že nevěsta bude brzy těhotná, sen o držení křišťálové koule zase znamená, že jejich budoucí dítě se narodí krásné a zdravé a bude úspěšným člověkem, který zachová dobré jméno rodiny.

Pro lidi v Thajsku je velmi důležité náboženství a víra

Thajci věří, že když se postaví dům, musí se na znak smíření postavit i malý domek pro duchy, aby se měli kam přestěhovat. Pokud to neuděláte, lidé vám budou tvrdit, že u vás vidí duchy. To je třeba napravit a pozvat mnichy, aby duchy usmířili.

Také jsou známy případy, kdy umírající babička poprosí vnuka, aby se stal mnichem a ona tak mohla jít do nebe. Věří totiž, že pokud se někdo blízký z rodiny stane mnichem, otevře jim to cestu k lepšímu příštímu zrození. Zaměstnavatel musí dát mladíkovi ze zákona 3 měsíce volno na to, aby se mohl stát mnichem.

Hlubší pohled

Pojďme teď nahlédnout trochu hlouběji do toho, čím byly ovlivněny prvky thajských svateb. Začněme první ranní událostí – buddhistickým obřadem.

Buddhismus jako nejrozšířenější náboženství v zemi hraje integrální roli v mnoha aspektech thajské společnosti a kultury. Jeho učení vyzdvihuje význam dobrých zásluh pro štěstí a úspěšnou budoucnost. Existuje přesvědčení, že pokud novomanželé získají dobré zásluhy společně, budou i v příštím životě předurčeni stát se spřízněnými dušemi. To odráží víru v reinkarnaci a zákon karmy, kdy hromadění dobrých skutků vede ke štěstí v tomto a budoucím životě. Kromě toho jsou v thajském svatebním obřadu přítomny i prvky z hinduismu. Hinduismus přinesl do thajské kultury znalosti o astrologii a jeho vliv je patrný v některých rituálech, vykonávaných během mnoha důležitých životních událostí, včetně svateb. Vhodné datum pro zasnoubení a svatbu je například téměř vždy konzultováno s astrologem.

Z hinduismu vychází i symbolika některých předmětů, které mají zajistit prosperitu, plodnost, dlouhotrvající lásku a jiné příznivé efekty.

Například lastura se považuje za nenahraditelnou pomůcku při obřadu požehnání: hinduistická legenda praví, že démon v lastuře spolkl Védy, nejstarší hinduistické spisy. Bůh Višnu s ním bojoval a nakonec získal Védy zpět tím, že je vytáhl ústím lastury. Věří se, že na ústí lastury zůstal otisk Višnua. Díky čistě bílé barvě lastury je voda, která z lastury vytéká, svatá a vhodná pro provádění rituálu požehnání. Používá se při různých obřadních příležitostech včetně svateb.

Mnohé obřady odrážejí i způsob života v minulosti. Vezměte si například khan maak, zásnubní mísu obsahující věno a další dary.

Khan znamená mísa nebo podnos a maak znamená betelový ořech. Jeho součástí jsou vždy betelové ořechy. Proč je zrovna betel tak důležitý? Žvýkání betelových listů s pastou z červeného vápence bylo v minulosti oblíbenou činností nejen rolníků, ale i šlechty a členů královské rodiny. Červené nebo hnědé skvrny na zubech těch, kteří žvýkají maak, byly považovány za standard krásy. Betel se tak stal nedílnou součástí života Thajců. Postupem času a příchodem západní kultury se změnil i zdejší způsob života. Dnes jsou do tradiční thajské svatby začleněny i západní vlivy, díky čemuž je ještě jedinečnější.

Svatba se považuje i za událost setkání rodiny a přátel. V některých regionech pomáhají přátelé a sousedé zorganizovat svatbu spolu s rodinami nevěsty a ženicha. Podpora a pomoc blízkých posiluje rodinná pouta a prohlubuje přátelství na novou úroveň.

Thajské ženy oceňují, pokud jejich nastávající byl mnichem, považují ho za zralého a způsobilého vstoupit do manželství

Buddhismus v Thajsku převládá. Živou přítomnost této víry je cítit na každém kroku. Úsměvy obyvatel vypovídají o vnitřním míru a na uspěchané Evropany působí vyrovnaným a šťastným dojmem. Ještě když jsem byla v Thajsku na dovolené poprvé, bydlela jsem v apartmánu, v přímé blízkosti lesního buddhistického kláštera Dhammasala. Kolem kláštera jsem procházela na druhou stranu ulice, kde byly obchody. Pozdravila jsem, ale mniši mi neodpověděli. Nic jsem si z toho nedělala. Moje „slušná“ výchova velí pozdravit, ale thajský mnich není povinen ženě odpovědět.

Mnich má 227 morálních pravidel, která musí dodržovat. Co se týče komunikace se ženou, mnich se nemůže ženy dotknout, nemůže si s ní povídat o samotě, ale vždy jen za přítomnosti dalších dvou lidí, žena musí být vždy o něco níže a dodržovat alespoň metrový odstup. V Thajsku se mnichem stává téměř každý muž alespoň na určité období, jehož délku si sám zvolí; od jednoho týdne až po několik let nebo celý život.

V některých zaměstnáních dokonce takovou „dovolenou“ proplácejí. Z mnišského stavu může kdokoli kdykoli odejít a zase se vrátit. Je to jakási zkouška „vnitřní dospělosti“. Thajské ženy si váží toho, pokud byl jejich budoucí manžel dříve mnichem. Vypovídá to o jeho zralosti a způsobilosti vstoupit do manželství.

Obřadu se účastní pouze rodina a nejbližší přátelé, přesto se může jednat o mnoho desítek až stovku hostů

Mniši odříkají modlitby, kropí nevěstu i ženicha svěcenou vodou a na závěr jim na čelo otisknou tři zlaté tečky. Nepřichází první novomanželský polibek, ale ženich i nevěsta se vzájemně ukloní a jejich hlavy jsou spojeny bílým vláknem, které tvoří na hlavě každého z nich samostatný kruh a procházejí rukama všech přítomných mnichů. Toto vlákno symbolizuje spojení dvou osudů, ale zároveň zachování identity každého z nich. Rodina mnichy před odchodem tradičně pohostí jídlem a finančním darem na podporu chrámu.

Věno

V České republice známe tradici, kdy nevěsta dostane věno od své rodiny, aby měli manželé nějaké peníze do začátku. V Thajsku je tomu naopak. Když muž požádá rodinu své vyvolené o ruku jejich dcery, rodina rozhodne o výši věna, které jim musí dát, aby si byli jisti, že se o jejich dceru dokáže postarat. Tato částka nebývá nízká a často se jedná o sedmimístné sumy, budoucímu ženichovi však nezbývá nic jiného než podmínku splnit. Pak může jen doufat, že po svatbě se tato částka stane součástí nevěstina majetku.

Tyto peníze ženich předá během obřadu, který následuje po odchodu mnichů. Rodina a všichni hosté se tak mohou přesvědčit o solventnosti ženicha a pár si může vyměnit prstýnky.

Poklona předkům

Potom novomanželé odcházejí poklonit se svým zemřelým předkům, aby jejich sňatku přáli. Na oltář pokládají různé dary, jako například ovoce, sladkosti nebo maso. Nakonec si svatebčané kleknou s dlaněmi sepnutými nad mísou s květinami, každý host přichází polít jejich ruce posvěcenou vodou a pogratulovat jim.

Potom přichází čas na dlouhé fotografování následované bohatou snídaní, v Thajsku tak typickou. Během dne pár navštíví staré příbuzné, kteří se nemohou celé slavnosti zúčastnit.

Později se všichni přesunou na velkou večerní slavnost

Možná bych měla použít slovo obrovskou, protože je naprosto běžné, že na thajské svatební oslavě najdete tisíc hostů. Nemohla jsem uvěřit, že nejsem na koncertě nějaké známé kapely, ale na svatbě. Všichni hosté přinášejí obálky s penězi, fotografují se s novomanžely, jedí a zpívají karaoke. Tento den je nejnáročnější pro nevěstu, které však ani na okamžik nezmizí úsměv z tváře.

Na svatbě bylo zvláštní to, že v čele stolu neseděli rodiče manželů, ale jejich šéfové. Jednoduše ti nejdůležitější lidé na svatbě, kteří pronášejí přípitek a dostávají jako první jídlo, byli jejich šéfové. A to mě hrozně zaskočilo. Jejich svatba také není nějaký velký obřad nebo něco na ten způsob. Zkrátka člověk přijde, je tam 2 - 3 hodiny a tím to končí.

Několik běžných thajských zvyků, které u nás mohou vyvolat úsměv

Ženy se neholí

Více než polovina thajských slečen si neholí nohy. Člověk vidí nádhernou dívku, ale když se podívá dolů, možná uvidí něco, co nikdy vidět nechtěl.

Sebeprezentace je pro ženy důležitá

Slečny si dají hodně záležet na tom, jak vypadají. Každé ráno tráví hodinu nanášením makeupu. A jakmile si našetří nějaké peníze, koupí si iPhone a nechají si udělat operaci nosu, víček a prsou. Sebeprezentace je pro ně velmi důležitá. Ke kadeřníkovi chodí před každým důležitým setkáním nebo kdykoli, když se necítí dobře.

Stále jedí

Alespoň 5 – 6 krát denně. Sotva přijdou do práce, už přemýšlejí nad tím, co si dají k obědu.

Milují selfies

Každý člověk v Thajsku má chytrý telefon, aby měl kdykoliv přístup na sociální sítě a mohl si pořizovat selfíčka. Ty dělají i několikrát denně. Postují skutečně všechno možné a pokud jim známý fotku neolajkuje, myslí si, že je na ně dotyčný naštvaný a berou to jako znak odmítnutí a ignorace. Viděla jsem dokonce fotku, kdy si doktorka udělala selfie po skončení porodu pacientky a postnula ji na Facebook. Asi si neuvědomila, že v pozadí je maminka s roztaženýma nohama a je jí vidět úplně všechno. V Thajsku to byl tehdy nejrozšířenější virál.

Neopalují se

 Thajci mají historicky zažito, že ten, kdo je bílý, je také vznešený. Opálení lidé jsou bráni jako ti, kteří pracují na poli a patří tedy mezi jakousi „spodinu“. Právě proto nechodí Thajci vůbec na pláž, nesportují, na cestu do práce se natírají krémem s ochranným faktorem 50 a chodí se slunečníkem. Firma mého známého se přestěhovala do kanceláře ve 30. patře a Thajci na okna nalepili noviny, protože se báli, že se opálí.

Nejvíce operací změny pohlaví se provede v Thajsku. Írán je druhý

Určitě jste už natrefili na spojení Thajska a ladyboyů (muž, který si nechal změnit pohlaví na ženské). Stačí zmínit známý film Pařba v Bangkoku a hned se všem před očima vynoří úsměvné scény z tohoto prostředí. Na internetu najdete spoustu upozornění a tipů, jak rozpoznat pravou thajskou ženu od té, které musely pomoci hormonální léky a operace – a věřte mi, není to vždycky jednoduché!

Odhaduje se, že v Thajsku žije od 10 do 100 tisíc osob s tzv. třetím pohlavím. Změna pohlaví z muže na ženu nebo naopak je v Thajsku nejen cenově dostupná, ale také společensky akceptovaná, i když legální podmínky se často mění. Příslušný zákrok tu stojí třikrát méně než ve Spojených státech a kvalita je obdobná. Počáteční cena operace změny pohlaví v Thajsku je 105 tisíc korun. Jelikož je Thajsko buddhistická země, i celá LGBT komunita je zde o něco svobodnější než v jiných zemích.

Buddhisté však věří, že ladyboy, tedy člověk, který se narodil ve špatném těle, během života podstupuje fyzicky i psychicky bolestivé změny, protože si prochází karmickým trestem z jiných životů. Podle buddhistů takový člověk napáchal zlo, za které v tomto životě tímto způsobem pyká. Proto jsou sice tolerováni, ale jejich život i tak není růžový – potýkají se s diskriminací, nenávistí a odsuzováním ve všech aspektech života.

V Thajsku byste si měli dávat pozor se dodržování místních zákonů

Thajské předpisy někdy působí absurdně. Například vyjít z domu bez trička (resp. bez zakryté horní části těla) nebo bez spodního prádla je velký problém. Thajsko je konstituční monarchie a tento fakt se zde bere velmi vážně. Je zákonem zakázáno kritizovat panovníka, stejně jako šlapat po místních penězích: šlápnete-li na bankovku s podobiznou krále, urazíte ho. Hlava je v Thajsku velmi důležitou částí těla. Je proto zakázáno dotýkat se hlavy jiné osoby (platí to i pro děti). Lidé v Thajsku tradičně projevují respekt starším a výše postaveným osobám tím, že skloní hlavu.

Pár rad na závěr. Pokud se poprvé účastníte tradiční thajské svatby, existuje několik pravidel, které byste si jako hosté měli zapamatovat. Nenoste černou nebo bílou, protože to jsou barvy, které Thajci nosí na pohřbech. Také se neptejte, jak velké bylo věno, mohli byste urazit rodiny páru. Při všech obřadních rituálech svatebního dne prokazujte úctu starším. A především, pokud nejste buddhista, vyhněte se tomu, abyste se připojili k náboženskému obřadu s mnichy, aniž byste si trochu nastudovali zvyky a pravidla tohoto náboženství.

ZDROJ: Thajsko.com, SME.sk, Lling-app.com, Wedbuddy.com, Weddinglist.co.th, Thailandfoundation.or.th, Theknot.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze