Top hledané
Výsledky (0)
Vltava. Určuje tempo pražského života, do duše vnáší klid

Plním si sen. Bydlím u řeky s výhledem na Pražský hrad

Barbora Večeřová
13. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Krmení labutí zůstává oblíbenou zábavou na obou vltavských březích

Když se řekne Praha, existuje několik opravdu signifikantních věcí, které ji charakterizují. Jednou z nich je řeka. Vltava je opravdovou dominantou a každý, kdo hlavní město někdy navštívil, už z hlavy pravděpodobně nikdy nevymaže pohled na vodní hladinu v pozadí s Karlovým mostem a Pražským hradem. Okolí řeky zkrátka žije – a je zajímavější, než jste si možná mysleli. Poznejte dělící čáru metropole tak, jak jste ji dosud neznali.

Pohled na panorama města z pražského Vyšehradu

Bez řeky by se Praha neobešla  

Teď se vrátíme trochu do minulosti. Kdyby tehdy nebylo řeky, možná by neexistovala ani Praha. Vltava kdysi plnila funkci důležité dopravní tepny a sloužila jako zdroj pitné vody pro město. I když tomu už tak není, Vltava stále zůstává pro Prahu zcela zásadní.

Pronájem bytu s výhledem na řeku, Praha 2
Pronájem bytu s výhledem na řeku, Praha 2, Praha 2

V nejméně hlubokých místech fungovaly brody – v Praze jich kdysi dávno bylo šest. Ty ale později nahradily přívozy, kterými se můžete svézt dodnes, a mosty, bez kterých si pražský život už ani nedokážeme představit. Najdeme jich tu 18.

Vltavu ocenili i v Americe 

Od pramene má celý její tok 430 kilometrů, 30 z nich protéká právě Prahou. Když ji srovnáme s jinými světovými řekami, asi nás nepřekvapí, že nepatří k těm „nej“. Alespoň co se délky a šířky týče. Minimálně jedním superlativem se ale pyšnit může. Slavný deník New York Times ji zařadil do výběru nejkrásnějších vodních toků v Evropě.

Povídky jí dodávají nádech tajemna 

Vltava je odjakživa opředená různými pověstmi a povídkami, které se předávají z generace na generaci. Například známá legenda o skoku Šemíka a Horymíra z Vyšehradu, kteří měli opravdu štěstí. Právě pod Vyšehradem je totiž nejhlubší – kdyby se rozhodli skočit například z Karlova mostu, nemuselo by to tehdy dobře dopadnout.

Jako u každé řeky, i podél Vltavy najdeme podle lidových vyprávění vodníky, do vody tedy není radno se pouštět jen tak někde. Tyto povídky nádherně dokreslují magickou atmosféru míst kolem břehů, hlavně v centru města.

Její okolí provází nezaměnitelná atmosféra, ať jste kdekoliv

Na Vltavě je nejlepší, že každé místo podél toku je jiné a má svou specifickou atmosféru, vždycky vás však něčím dostane. Aktivit kolem řeky i na řece je nespočet. Ten, kdo vodu miluje, si zde rozhodně přijde na své. Na Vltavě funguje již zmíněný přívoz, vyhlídkové lodě a také oblíbená zábava v horkých letních dnech, šlapadla.

Centrem dění je nepochybně náplavka, kde si každý přijde na své. Posezení s přáteli, dobrý drink, pravidelné food festivaly s jídlem z celého světa nebo víkendové farmářské trhy, na kterých nakoupíte nejčerstvější potraviny od farmářů. U břehů se nachází množství sportovišť a podél vedou cyklostezky.

Její obyvatelé si okolí nemohou vynachválit. 

„Upřímně, už si ani neumím představit bydlet jinde. Okolí Vltavy je specifické a hodně lidí říká, že by tu bydlet nemohlo, ale je tady opravdu všechno a všude relativně blízko. I přesto, že žiji v centru, chodím často běhat, jezdím po cyklostezce nebo se procházím náplavkou. Když se lidé dozví, kde bydlím, většina z nich se ptá, co tam dělám, když jsou tam jen davy turistů. Takhle to ale vůbec není. Místních tu žije dost, a spolu s atmosférou kolem řeky je to ideální místo pro život,“

řekla Markéta Stará, která v okolí náplavky žije přes 10 let. Majitelka půjčovny loděk a šlapadel, Lenka Knapová, pro změnu dodává:

„Lidé milují relaxační prostředí u vody. Odpočinou si, odreagují se, a když se odváží například kolem náplavky nebo proplují plavební komorou, je to pro ně vzrušující zážitek.“

Otevřít v galerii (3)
Náplavka nabízí pravidelné gastrozážitky a ideální místo k odpočinku
Náplavka nabízí pravidelné gastrozážitky a ideální místo k odpočinkuZdroj: Profimedia

Městský život se stále točí kolem řeky

Majestátní tok hraje velkou roli, i co se týče městského života. Věděli jste například, že směrem od řeky začíná v Praze číslování domů? Vltava má navíc pro místní zásadní význam v orientaci. Určitě jste i vy sami už někdy slyšeli:

„Tohle místo je na naší straně řeky,“

kterou obzvlášť rodilí Pražané s oblibou používají. Vltava slouží v Praze jako půlicí čára a rozděluje ji na dvě části. Která část je lepší, necháme na vašem uvážení. Přesto ještě přidáme názor mluvčího místního povodí, Ing. Huga Roldána:

„Sílu Vltavy dnes využíváme k výrobě obnovitelné energie a vyhledáváme řeku k aktivnímu trávení volného času. Vltava je i přirozeným prvkem, který jedinečným způsobem dotváří krásu a činí z Prahy jedno z nejpůvabnějších měst světa. Pečujme o ni, aby Vltava zůstala součástí našich životů i v budoucnosti.“

Otevřít v galerii (3)
Vltava okouzlila nejeden milenecký pár
Vltava okouzlila nejeden milenecký párZdroj: Profimedia

Pohled z oken na Vltavu? K nezaplacení 

Říká se, že rodilí Pražané mají Vltavu v žilách. Řeka omývající matičku měst život v ní stále zásadně řídí a ovlivňuje.

„Celkově opadl dlouho panující všeobecný názor, který tvrdil, že bydlet v centru není pro každého a nabízí se spíše pro mladé lidi, kterým nevadí hluk a turisté. Výrazně tomu pomohla pandemie koronaviru, protože místní poznali, že okolí řeky má hodně co nabídnout. Nejen turistům, centrum města patří těm, kteří zde bydlí. Najdete zde všechno, co potřebujete. Dobrou infrastrukturu, restaurace, obchody, sportovní využití. Na své si přijdou všechny věkové skupiny s nejrozmanitějšími zájmy. Historie Vltavy a jejího okolí je opravdu poutavá a dodává celému místu atmosféru, kterou byste jinde těžko hledali,“

uzavírá historička Jana Koulová. 

Ten, kdo u řeky bydlí, má opravdu štěstí. Je v centru dění, ale zároveň mu neschází dostatek klidu. A pohled na vodní hladinu při západu slunce, nebo brzy ráno za svítání? V New York Times měli pravdu. Opravdu jde o jednu z nejkrásnějších evropských scenerií.

Pronájem bytu s výhledem na řeku, Praha 2
Pronájem bytu s výhledem na řeku, Praha 2, Praha 2

 

Zdroje: naprahuprahy.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: