Top hledané
Výsledky (0)
Zejména v Praze se nachází velké množství neobydlených bytů.

Velké množství neobydlených bytů v Praze: Cestou z krize může být podpora nájemního bydlení

Radim Červenka
10. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Praha

Zdražování nemovitostí v posledních letech otevřelo otázku dostupnosti bydlení v Česku. Odpověď na ni není jednoduchá, ale jen obtížně v ní hledáme pozitivní konotace. Zejména vlastnické bydlení je v Česku jedno z nejhůře dostupných v celé Evropě. Konkrétně jsou Češi na 2. místě ve statistice poměřující množství ročních platů na pořízení "průměrného" bytu. O lecčems vypovídá, že první místo této statistiky okupuje Slovensko. Cestou z krize může být podpora nájemního bydlení, dostupné byty k nájmu jsou podle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) neobydlené. 

Konkrétně potřebuje každý Čech cca 15 ročních platů k zakoupení "průměrného" bytu. Pokud by člověk ušetřil 20 % svého platu, šetřil by sám na nové bydlení přibližně 75 let. Ušetřit je možné více peněz a často se na koupi nemovitosti podílí dva životní partneři, nicméně je jasné, že bez nadstandartních příjmů, nebo bez zděděných či darovaných peněz, je pořízení vlastnického bydlení v tuzemsku komplikované.

Premianti uvedené statistiky jako jsou Dánové nebo Belgičané dosahují na vlastní bydlení ušetřením cca platů za 5 let. V takovém případě uvedené počty vycházejí podstatně odlišně.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Neobydlené byty prohlubují krizi bydlení, říká ministr Bartoš

Čím dál více se tak hovoří o alternativně v nájemním bydlení. Pokud zůstaneme u evropského srovnání tak u našich sousedů v Rakousku a Německu žije v nájemném bydlení dvojnásobek lidí než v Česku. Ceny nájmů při tom v evropském měřítku už v Česku tak vysoké nejsou. V paralelním průzkumu firmy Deloitte k výše uvedenému se ceny nájmu v Praze umístily na 23. místě z 66 zkoumaných evropských měst. Ekonomové hovoří o tržních vlivech nabídky a poptávky, jinými slovy o nedostatečné výstavbě a tudíž menší nabídce než poptávce co se týče dostupnosti bydlení, ať už se jedná o byty k prodeji či pronájmu.

 „Počet dlouhodobě neobydlených bytů v bytových domech se v podstatě vyrovnal nové výstavbě za posledních deset let. Výrazně to prohlubuje krizi bydlení, protože těch 200 tisíc bytových jednotek pak na trhu prostě chybí. Pro mě je to další důkaz, že jen výstavba samotná dostupnost bydlení nezvýší, v reformě Bydlení pro život proto podpoříme například taky rekonstrukce a pokusíme se snížit riziko spojené s pronajímáním bytů,“

uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj (MMR) Ivan Bartoš  Jeho rezort se tak domnívá, že problém není jen ve výstavbě, ale také v reálné dostupnosti bytů. Velké množství bytů bez obyvatel je tak otázkou, kterou by chtělo ministerstvo pirátského předsedy řešit.

Nejde jen o ochranu nájemníků, ale i pronajímatelů

Podle dat České statistického úřadu, na něž se MMR zaměřilo, vyplývá, že ve statistickém srovnání se mezi lety 2016-2021 (novější údaje nejsou k dispozici) se rozevřely nůžky v poměru nové výstavby a neobydlených bytů..

"Důvody pro držení neobsazeného bytu mohou být různé, jak už jsem naznačil výše. I majitel, který se rozhodne bytu nabídnout na nájemním trhu, nemá hned vyhráno. Sehnat solidního a pravidelně platícího nájemníka není nic jednoduchého. Zákony chrání spíše nájemníka, zbavit se nepoctivců je hodně náročné a může trvat dlouhé měsíce. Mnozí nájemníci byt během užívání zdemolují tak, že ani nejvyšší možná kauce ve výši tří měsíčních nájmů nemusí na úhradu všech škod stačit. Mnozí majitelé bytů proto rezignují na pravidelný roční výnos z nájemného, který často přesahuje sto tisíc korun ročně, a vystačí si s „prostým“ růstem ceny jejich bytu,"

shrnul na kurzy.cz Evžen Korec z Ekospolu jeden z důvodů proč bytu zůstávají neobydlené. Ačkoliv některé neobydlené byty jsou využívány např. ke krátkodobým pronájmům, řada majitelů nemá odvahu nájemníky do bytu vůbec pustit, jak popisuje Korec.

„Jsme v situaci, kdy se investorům zjevně vyplatí část bytů vůbec nenabízet k nájmu. V návrhu zákona o podpoře v bydlení proto máme i systém garancí a asistence pro ohrožené domácnosti. Když se do něj majitelé dobrovolně zapojí, výrazně se jim sníží riziko spojené s pronajímáním. Je to pro-tržní recept, který například na Ostravsku, v Plzni nebo Brně už dobře funguje. Rádi bychom takto na trh dostali každý rok až 2 tisíce soukromých bytů,“ 

souhlasí s tím, že vlastníkům investičních nemovitostí se pronajímán nemovitostí nemusí vyplácet, Bartoš. Rád by však i přesto byty dostal mezi zájemce o nájemní bydlení a ministerstvo tak chystá nástroje, které by vlastníky k tomuto kroku měly motivovat. 

Zdroje: TZ MMR, aktualne.cz, kurzy.cz, remspace.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze