Top hledané
Výsledky (0)
Firma Airbnb propustila 25 % své pracovní síly.

Bytů na trhu stále přibývá, ty s nálepkou Airbnb ale netáhnou

Kateřina Ostrejšová
16. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Telefonní aplikace Airbnb.

Situace s pandemií koronaviru se nelepší a díky tomu se na trhu neustále objevují volné byty. Ty byly ve většině případů využívány ke krátkodobým pronájmům přes službu Airbnb. Majitelé na lepší zítřky už ale spoléhat nemůžou a byty proto začali nabízet k dlouhodobému pronájmu. Během první jarní vlny koronaviru nabídka bytů po dlouhé době předčila poptávku. Ceny nemovitostí tak začaly klesat a tento trend přetrvává. Bydlení v centru se stalo dostupnější pro řadu Čechů.

Velké ztráty a vstup na burzu

Podle údajů analytiků AirDNA (srovnávač cen za ubytování) poklesly tržby společnosti Airbnb v amerických městských destinacích, jako je například New York, San Francisco a Seattle, o více jak polovinu. V letošním 3. čtvrtletí dosáhla společnost výnosů ve výši 1,34 miliardy dolarů a vygenerovala zisk ve výši přibližně 220 milionů dolarů. Za první tři kvartály tohoto roku eviduje čistou ztrátu 697 milionů dolarů s tržbami na úrovni 2,52 miliard dolarů. 

Přesto se firma chystá vstoupit na burzu NASDAQ. Akcie se budou obchodovat jako ABNB. Airbnb tím může získat kapitál ve výši 2,6 miliardy dolarů. Vstupem na burzu by mělo být k dispozici až 51,9 milionů akcií. 

Firma propustila 25 % pracovní síly

V květnu výkonný ředitel společnosti oznámil, že firma musela propustit 25 % své pracovní síly. Po propuštění musela společnost upustit od několika nových projektů, včetně investic do oblasti dopravy a zábavy, aby se mohla soustředit na svůj hnací motor a tím je ubytování. 

Otevřít v galerii (5)
Tři zakladatelé firmy Airbnb.
Tři zakladatelé firmy Airbnb.Zdroj: News.airbnb.com

"Lidé chtějí cestovat, jenom se jim nechce nastupovat do letadel. Nechtějí zůstat ve velkých městech tak často, jak tomu bylo dříve. Nechtějí být v přeplněných hotelových čtvrtích. Chtějí se dostat ven z domu. A tak si myslíme, že poptávka bude v budoucnu silná. Ve skutečnosti jsem ohledně našeho odvětví velmi optimistický,“

uvedl zakladatel firmy Airbnb Brian Chesky. 

Bezpečnostní postupy proti šíření COVID-19

Hostitelé Airbnb po celém světě musejí dodržovat aktualizované bezpečnostní a úklidové postupy proti šíření COVID-19, aby hostům zajistili klid na duši, když potřebují vyrazit na cestu. Jedná se o nové bezpečností standardy Airbnb (nošení roušek, sociální distancování, vylepšený úklid, dezinfekce) a všichni hostitelé byli požádáni, aby se k těmto novým postupům zavázali do 20. listopadu 2020.

Otevřít v galerii (5)
Muž s rouškou při úklidu.
Muž s rouškou při úklidu. Zdroj: News.airbnb.com

Turismus je na nule  

V Česku si část krátkodobých pronajímatelů po první vlně byty držela a doufala, že se situace postupně zlepší. Jejich naděje se ale rozplynula během léta, kdy velká města zela prázdnotou. Turismus klesl téměř na nulu, takže to pronajímatelé museli vzdát a nabídnout byty k dlouhodobému pronájmu. Pandemie výrazně ovlivnila i nákupní přemýšlení potencionálních kupců. 

Otevřít v galerii (5)
Prázdný Karlův most
Prázdný Karlův mostZdroj: Pixabay.com/ivabalk

O byty Airbnb není zájem  

Může se zdát, že taková situace nahrává těm, kteří hledají nové bydlení. Nájemníci ale o Airbnb byty nemají takový zájem ze strachu, co by nastalo, až se cestování rozvolní a turisté budou znovu přijíždět. Je tedy vždy potřeba důkladně projednat smlouvu s majitelem, abyste se takové situaci případně vyhnuli. 

Na současnou situaci na trhu s nemovitostmi jsme se zeptali realitních odborníků. 

"Koronavirová pandemie mění požadavky na nové bydlení. Lidé nyní chtějí za své peníze skutečně dobrý produkt, na kvalitu kladou ještě větší důraz než dříve. Navíc po zkušenostech s karanténou roste zájem o větší byty s terasami, domy se zahradou nebo byty s předzahrádkami,"

řekl pro LP-Life Viktor Peška, obchodní ředitel firmy Crestyl.

Otevřít v galerii (5)
Viktor Peška - obchodní a marketingový ředitel Crestyl
Viktor Peška - obchodní a marketingový ředitel CrestylZdroj: Crestyl

O poklesu zájmu o Airbnb ubytování hovoří také Elena Jakubovič, zakladatelka společnosti Y&T Luxury Property.

"Myslím, že trh s Airbnb byty již nečeká žádné znovuzrození. Důvodem není jen Covid, ale i městské části a SVJ, které přitvrdily ve svém postoji proti krátkodobým pronájmům. Pokles poptávky ze strany turistů má ale i svá pozitiva – v centru města je větší klid. Snížení nájemného na úroveň roku 2016 dovolilo mnoha Čechům pronajmout si bydlení přímo v centru Prahy. 2kk na Praze 1 si dnes pronajmete za cca 20 000 korun a 3kk za 30 000 korun. Je zřejmé, že majitele Airbnb bytů stále vyčkávají, jak se turistický trh vyvine a snaží se byty pronajmout na jeden rok. Svědčí o tom i situace na Praze 1. Počet nabídek bytů na prodej stoupl v porovnání s březnem 2020 o 30%, zatímco počet bytů k pronájmu se zdvojnásobil a činí 1499 bytů. 70% z nich je nejčastěji dispozice 1kk až 3kk,"

uvedla Elena Jakubovič.

Otevřít v galerii (5)
Elena Jakubovič zakladatelka Y&T Luxury Proprerty
Elena Jakubovič zakladatelka Y&T Luxury ProprertyZdroj: Y&T Luxury Property

A její slova potvrzuje i Radek Polák, mluvčí společnosti Trigema.

"Výše nájemného v bytech, které původně sloužily pro krátkodobý nájem, jsou často nižší, než je tržní průměr. Podle informací, jež máme, jsou smlouvy s těmito nájemníky obvykle roční. Po uplynutí uvedené doby, pokud se vrátí situace alespoň částečně do normálu a turisté k nám začnou opět jezdit, samozřejmě hrozí, že minimálně část těchto bytů přejde opět do segmentu krátkodobých nájmů,"

uvedl Radek Polák.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

V Praze se zdražovalo, aby se dohnaly ztráty 

Ještě koncem června byly průměrné denní sazby ve srovnání s minulým rokem nižší o 14 %, v srpnu už bylo vše jinak. Majitelé pocítili šanci dohnat své ztráty a ceny výrazně zdražili. Situace ale netrvala dlouho a vše se začíná vracet do stejných kolejí jako na jaře. S cenou se jde výrazně dolů, což zahýbalo i s průměrným nájemným v celé Praze. Ceny nájmů klesly o 15-20 %. 

Za garsonku na Kampě či u Václavského náměstí, která by měsíčně stála okolo 18 000 korun, si majitelé často neříkají ani 10 000. Největší pád zaznamenávají zejména méně atraktivní lokality, například Malá Chuchle, Lipence nebo Benice. K těm nejdražším patří naopak Malá Strana, Nové Město či Vinohrady.  

Najde se spoustu lidí, kteří s krátkodobým pronajímáním bytu nesouhlasí. Kritizují poskytování služeb, ze kterých se stávají hotelové pokoje.

“Je ale strašně hloupé, že platíte daně a s vaším problémem vám místo státu nakonec pomůže nějaký virus,”

uvedl předseda spolku Snesitelné bydlení Petr Městecký.  

Hypotéky za více než 150 miliard 

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu banky za první půl rok poskytly hypotéky za více než 150,3 miliardy korun. Vysokému zájmu přispívají nízké úrokové sazby. Dalším hitem v období pandemie se stalo chataření. Zmizet z města a užívat si klidu a samoty na venkově... Chat se prodalo téměř o polovinu více než v roce 2019. Jejich ceny díky velkému zájmu tak vzrostly. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze