Top hledané
Výsledky (0)
Za vše mohla nevinná věta, která jim změnila život. Někteří se o ten svůj málem připravili.

Celebrity, které bojovaly s bulimií: Patří mezi ně Mariana Prachařová, Tereza Mašková, ale i Elton John

Michaela Hanelová
07. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Tereza Mašková

Porucha příjmu potravy je považována za vážné onemocnění, které se na světě vyskytuje u několika milionů lidí. Týká se i slavných celebrit, které se mnohdy nacházejí ve velkém stresu a zároveň si musí svou postavu bedlivě hlídat. Každé kilo navíc tak pro ně může být odstrašující. Momentálně s bulimií bojuje i vítězka Superstar, Tereza Mašková. 

Bulimie a anorexie patří mezi nejvíce rozpoznané a často se vyskytující poruchy příjmu potravy. Tyto dvě nemoci představují závažné psychické problémy s potenciálně smrtelnými důsledky. Tyto poruchy si však lidé nevybírají a ani ony si nevybírají člověka. Nemoci postihují i osobnosti veřejného života, které často podléhají tlaku na dosažení ideální figury, což může vést k vážným zdravotním komplikacím. Některé známé osobnosti se o svém boji s anorexií nebo bulimií vyjádřily otevřeně, zatímco v případě jiných jsou informace založené spíše na dohadech a spekulacích. 

Ti, kteří se rozhodli o svých problémech mluvit, zároveň chtějí, aby si veřejnost uvědomila, jak těžké je s touto nemocí žít. Většinou vše začalo větou „nejsi moc tlustá“ nebo „ty ses zase včera přejedla, viď.“ Bohužel mnohdy nevinně myšlené dotazy však mohou psychicky labilního člověka utvrdit v tom, že je na čase hubnout. Jenže toto hubnutí nebývá řízené a může se změnit v život ohrožující stav. Kdo všechno propadl závislosti na hubnutí a ocitl se tak na okraji života a smrti?

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Tereza Mašková

Před nedávnou dobou se Tereza Mašková rozhodla na sociální síti Instagram otevřeně promluvit o tom, jaké problémy s jídlem momentálně zažívá. Již před několika lety poprvé bojovala s bulimií, protože si připadala silná a nevzhledná. Nakonec se z toho dostala, ale nátlak, který zažívá, spojený s neustálým mediálním tlakem se na jejím zdraví znovu podepsal. Tereza se rozhodla jít s kůží na trh a prozradila, že znovu bojuje s bulimií. Ačkoliv vše vypadalo, že je na dobré cestě, problémy jsou zpět. A začaly se projevovat ve chvíli, když se jí na obličeji začaly dělat monokly. 

„Trošku se tady rozepíšu, protože mám potřebu vám to říct. A je to pro mě těžké. Cítím se tak, jako bych znovu prohrála. Zase v tom lítám (PPP) … Svou touhou po NESMYSLNÉ DOKONALOSTI a ve stresových situacích, nebo když mám strach ‚si ulevit‘ tím, že půjdu zvracet, jsem své tělo dokázala dostat do takového stresu, že si vytvořilo chronický zápal v očích. Velice často jsem chodila s podlitinou pod okem, ne, nikdo mě nezmlátil, to jsem si udělala já a moje hlava v záchodové míse,“ napsala zpěvačka na svém Instagramu a dodala, že se bude snažit s nemocí aktivně bojovat.

Mariana Prachařová

Dcera Davida Prachaře a Dany Batulkové veřejně v roce 2020 promluvila o tom, jak špatně se momentálně cítí. Proto se také rozhodla se svými fanoušky sdílet i svůj boj s ortorexií, což je nezdravá obsese zdravou výživou a jedna z forem poruch příjmu potravy. Tato porucha se u ní projevila během pandemie Covid-19. Díky podpoře svého okolí si uvědomila závažnost celé situace a vyhledala profesionální pomoc. Následně začala postupně nabírat na váze a uvědomovat si, že zdraví máme jen jedno. Nyní je na cestě ke zlepšení, ale v jednom ze svých příspěvků přiznala, že s tímto problémem se pravděpodobně nikdy zcela nevyrovná.

Lady Gaga

Poruchou přijmu potravy v roce 2012 začala trpět i slavná zpěvačka Lady Gaga. Ta se tehdy přiznala svým fanouškům k tomu, že nemá sílu a cítí se unavená. Za vše mohl nedostatek jídla a výrazné hubnutí. Svůj problém si uvědomila ve chvíli, kdy nemoc postihla i její hlas.  „Na střední škole jsem neustále zvracela. Chtěla jsem být hubená baletka, ale byla jsem smyslná malá italská holčička, jejíž táta měl každý večer na stole masové kuličky.

Gabriela Lašková

V nedávném rozhovoru se moderátorka a vítězka soutěže Česká Miss 2013 otevřeně vyjádřila k tomu, jaké stinné stránky mohou na dívky čekat v modelingu. Gabriela Lašková prozradila, že se ocitla na pokraji svých sil a byla blízko tomu, aby se u ní rozvinula porucha příjmu potravy. Navzdory tomu, že byla velmi štíhlá, dostávala od svého okolí neustálá doporučení o tom, že by měla zhubnout. Ona tomu věřila a zkoušela různé praktiky. Když intenzivní cvičení ani přísné diety nepřinesly očekávané výsledky, několikrát se uchýlila k úmyslnému zvracení. Naštěstí si svůj problém včas uvědomila a pochopila, že tudy cesta nevede.

Elton John

Elton John se již před lety otevřeně vyjádřil ke svému boji s bulimií. Jak sám prozradil, čelil šílenému přejídání, ze kterého mu následně bylo špatně. Zle nejen fyzicky, ale také psychicky. Proto se také rozhodl hledat úlevu ve zvracení. S touto poruchou se dokázal vypořádat již v roce 1990, kdy absolvoval intenzivní léčebný program, který mu pomohl překonat nejen poruchu příjmu potravy, ale i závislost na kokainu. V období, kdy se s bulimií potýkal, mu velkou oporou bylo sdílení svých zkušeností s princeznou Dianou, která se potýkala se stejným problémem. Možnost otevřeně hovořit o svých potížích a vědomí, že v tom není sám, pro něho bylo velmi důležité.
 

A co se nám tím všichni slavní snaží říct? Že je důležité mít podporu a nikdy nebýt na své problémy sám. S pomocí druhých totiž můžeme zvládnout i na první pohled neřešitelné situace.

Zdroje: New York TimesMirrorChat OwlEating Disorder Hope, Instagram Terezy Maškové, Lifee.cz, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze