Top hledané
Výsledky (0)
Těžko bychom našli odvětví, na které dopadla koronavirová pandemie tak tvrdě jako na cestovní ruch.

Propad ze sta na nulu! České hotely se nevzdávají a vyhlížejí znovuzrození

Lukáš Bilinec
20. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Dívka s kufrem na recepci hotelu

Po rekordních letech zažily hotely doslova a do písmene noční můru. Koronavirová pandemie cestovní ruch v Čechách naprosto zamrazila. I přes tento fakt však hotely vytrvaly a provoz ukončilo, alespoň prozatím, jen naprosté minimum z nich. 

Recepce hotelu Clarion ve Vysočanech

Omezení provozu hotelů v souvislosti s koronavirovou pandemií na našem území vstoupila do cílové rovinky. Podle pondělního vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se hotely otevřou již příští pondělí, 24. května, a to bez jakýchkoliv omezení, co se týče kapacity.

Dlouhé vyčkávání vlády ohledně konečného rozhodnutí v minulém týdnu kritizoval i prezident Asociace hotelů a restaurací v ČR Václav Stárek, který tvrdí, že hotely potřebují dostatečný čas na přípravu opětovného otevření. Po vyjádření vlády se začaly na stránkách jednotlivých hotelů po celé ČR objevovat informace, že povinný negativní test, očkování, či průkaz o prodělání covid-19 v poslední dob, bude samozřejmostí. Stejně tak i nošení ochranných pomůcek zakrývajících nos a ústa ve vnitřních prostorách.

Některé hotely jsou dokonce schopné zajistit testování přímo v hotelu. Přesto však půjde doslova o znovuzrození hotelů v Čechách, na které už se mnohé z nich nemohou dočkat. Má to však svá ALE.

Otevřít v galerii (4)
Grand Hotel Europa na Praze 1
Grand Hotel Europa na Praze 1Zdroj: Unsplash / Jack Hunter

Alarmujících 20 procent

V letošním prvním čtvrtletí poklesl počet ubytovaných hostů o více než 91 procent. Vloni restrikce přišly až ve druhé polovině března, zatímco letos byly z velké části ubytovací zařízení zavřená po celou dobu (konkrétně už od 18. prosince 2020). Ubytovat se mohli jen cestující za prací, nebo za lékařem. Mezi domácími hosty byl pokles návštěvnosti o 86,4 % (nejvíce v Libereckém a Královéhradeckém kraji) a u zahraničních ještě skoro o deset procent více (96,3 %).

Zahraniční klientelu tvořili z výrazné většiny Slováci. Větší strach však mají hoteliéři z léta. CZECH TOURISM zveřejnil, že aktuální obsazenost ubytovacích kapacit na konci července je 40 procent, což je relativně malé číslo, které se však dá vzhledem k nejistotě a dosud ještě ne zcela jasnému výhledu na toto období roku pochopit. Alarmující je však údaj o 20 procentech zaplněné kapacity hotelů.

 

Nejmenší procento rezervací je pak v Praze. Lidé totiž z velké části využívají různé chaty a chalupy (ty mají pryč přes 60 procent kapacit).

Vloni v létě Češi výrazně podpořili domácí cestovní ruch, ale letos je patrný velký zájem o zahraniční dovolené. Není tak vůbec jasné, že hotely dostanou takovou letní vzpruhu, ve kterou doufají. Uvidíme, co přinesou nejbližší týdny po rozvolnění opatření.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Propad ze sta na nulu

Tak by se dal u některých hotelů charakterizovat propastný rozdíl mezi tržbami v letech 2019 a 2020. Zatímco rok před koronavirovou pandemií byl pro některé hotely rekordní, v roce 2020 jen smutně sledovaly nepřízeň osudu. Na jednu stranu tak pro ně bylo šokem pocítit kontrast obou let, na straně druhé pro mnoho z nich právě bohaté předchozí roky zajistily možnost dalšího fungování.

"Clarion Congress Hotel je součástí české hotelové sítě CPI Hotels. Hotel v pražských Vysočanech je naší vlajkovou lodí. Naráz obslouží až 2500 osob a ročně v něm proběhne více než 400 kongresů, veletrhů, výstav a jiných společenských událostí. Bohužel se naše záměry v roce 2020 nenaplnily ani na 25 %. Rok 2019 naopak patřil mezi rekordní,"

sdělil pro LP-Life.cz generální manažer Clarion Congress Hotel Prague, Tibor Bielik.

Otevřít v galerii (4)
Pokoj v Clarion Congress Hotel Prague v pražských Vysočanech
Pokoj v Clarion Congress Hotel Prague v pražských VysočanechZdroj: se souhlasem CPI Hotels, a.s. a Clarion Congress Hotel Prague

Komu se nelení, tomu se zelení

Mnohé hotely využily "zásah vyšší moci" a opatření spojená s celosvětovým šířením nemoci Covid-19 k posunu svých služeb na vyšší úroveň. Návštěvníci se tak mohou prakticky všude těšit na zajímavé novinky. O některých z nich nám exkluzivně napsala sales & event manažerka Barceló Brno Palace Hotel, Vendula Jurušová:

"Koronavirovou pandemii jsme využili k menším opravám. Ve větší míře u nás proběhla digitalizace služeb, která byla řízena centrálou našeho řetězce a probíhala ve všech jeho zařízeních. Jde o vylepšení mobilní aplikace, možnost objednávky jídla na pokoj přes aplikaci, či digitální check-in a check-out."

Otevřít v galerii (4)
Pohled na Barceló Brno Palace Hotel
Pohled na Barceló Brno Palace HotelZdroj: se souhlasem Barceló Brno Palace Hotel

Právě digitální způsoby registrace hostů, self check-in a check-out, či správa rezervací v mobilu jsou vylepšení, ve kterých se shodují prakticky všechny oslovené hotely. Hosté tak díky aktuální situaci budou mít přístup k mnoha novinkám, na které by jinak na mnohých místech museli čekat třeba ještě několik sezón. 

Naděje a opatrný optimismus

Právě možnost plného otevření hotelů vnímají hotely jako první vlaštovku návratu do normálu. Tato pozitivní zpráva se však nerodila lehce, jelikož vláda nejprve přišla s pouhou pětadvacetiprocentní obsazeností. Při takové podmínce by se však většině hotelů ani nevyplatilo otevřít.

Co se týče programů na podporu hotelů v době pandemie, pozorujeme také ze strany hoteliérů rozporuplné reakce. Většina z nich se shoduje na tom, že podpora státu k  zaměstnancům byla vcelku štědrá, u samotných zaměstnavatelů už je hodnocení poněkud těžší. Často se kritizuje i rychlost pomoci, což však lze k bezprecedentní situaci, na kterou nemohl být nikdo připravený, pochopit. Pro představu, za období říjen-leden dorazily peníze hotelům až na konci dubna. 

A s jakými očekáváními hotely vyhlížejí znovuotevření? 

"Umíme se přizpůsobit všem podmínkám, které stanoví vláda či MZVČR pro provoz hotelů a restaurací. Vůči hostům nebudeme kromě povinných opatření vytvářet nic dalšího, co by je zatěžovalo. Chceme, aby u nás relaxovali a mohli utéct před starostmi běžných dní. Naším hlavním cílem je moci se opět naplno věnovat hostům a vrátit se k práci s celým týmem, který dnes čítá 50 stálých zaměstnanců pro oba výše uvedené provozy,"

napsala nám Milena Jánská z hotelu Ještěd.

Otevřít v galerii (4)
Restaurace na Ještědu
Restaurace na JeštěduZdroj: Jested.cz

"Doufáme, že nám rozvolnění umožní normálně podnikat. Spoléháme hlavně na programy očkování a případné COVID pasy, díky kterým by se mohlo, minimálně na úrovni EU, rozvolnit cestování pro COVID negativní a očkované občany. Přesnou koncepci tohoto plánu však bohužel dosud neznáme, i když se o něm mluví již dlouho. Vzhlížíme k ní, protože je to cesta, která nám umožní vrátit se do něčeho, co bychom nazvali novým normálem,"

řekl pro LP-Life.cz závěrem za Clarion Congress Hotel Prague Tibor Bielik.

"Plánujeme se postupně vrátit ke standardním cenám jako před krizí, ale vzhledem ke snížení cen až o 30 % to je dlouhodobé hledisko,"

dozvěděli jsme se od Venduly Jurušové z Barceló Brno Palace Hotel.

Nezbývá nám než doufat, že se i české hotely proberou z období temna. Od příštího pondělka se otevřou lidem. Uvidíme, zda se cestuchtiví občané nechají nalákat na nabídku domovských míst, nebo se raději vydají za hranice, kde však má cestování stále svá přísná omezení. Více informací k podmínkám pro vycestování do konkrétní destinace naleznete zde.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze